
Po prasčiausios metų pradžios per keturioliką metų kovo viduryje Volstryte pamatėme gana įspūdingą akcijų rinkos bulių sugrįžimą. Nuo kovo 14 iki 29 dienos S&P500 pašoko beveik 11 procentų, ir vėl artėjo prie visų laikų rekordo pasiekto metų pradžioje. Tačiau panašu, kad pastarosiomis dienomis šis puolimas sustojo.
Po keleto dvejojančių sesijų, antradienį patyrėme didesnį nuosmukį – ypač technologijų sektoriuje. Būtent taip vadinamoms augimo įmonėms didžiausią grėsmę kelia aukštesnės palūkanų normos, kurias JAV Centrinis bankas mums pateiks artimiausiais mėnesiais. Antradienį viceprezidentė Lael Brainard, žinoma kaip nesanti spartaus monetarinės politikos griežtinimo šalininkė, sakė, kad tikisi metodiško palūkanų normos kėlimo ir staigaus FED balanso sumažinimo.
„Infliacija yra per didelė ir turi augimo riziką“ – sakė ji pažymėdama, kad FED taip pat reikia pastovaus palūkanų kėlimo tempo.
Balanso sumos sumažinimas, t.y. kiekybinis pinigų sugriežtinimas (QT – kiekybinio skatinimo priešingybė) gali ženkliai padidinti rinkos ilgalaikes palūkanų normas, stipriai smogdamas finansinio turto vertinimams. Ir turbūt to rinka išsigando.
„Rinkos žvelgia į ateitį, ir tai mes matėme pirmąjį ketvirtį – rinkose buvo diskontuotas didelis neapibrėžtumas, ypač dėl Rusijos ir Ukrainos karo kovo pradžioje, bet ir dėl to, ką ketina daryti FED“ – komentavo Longview Economics Chris Watling generalinis direktorius.
Nežinomybę tarp investuotojų kelia ir Europos politikų požiūris, kurie, atskleidę Rusijos nusikaltimus Ukrainoje, reikalauja naujo sankcijų Rusijai paketo. Pateiktas pasiūlymas uždrausti visus sandorius su keturiais pagrindiniais Rusijos bankais ir uždrausti importuoti anglį ir keletą kitų produktų iš Rusijos Federacijos. Taip pat kalbama apie uždraudimą Rusijos ir Rusijos valdomiems laivams įplaukti į ES uostus. Sankcijos turi du galus – vienas jų smogia Rusijai, kitas – Europos ekonomikai, sumažinant ir taip šiek tiek susilpnėjusias ekonomikos augimo perspektyvas bei padidinant kainų infliacijos prognozes.
„Ekonomika sulėtės ir akcijų rinkos turi tai atspindėti. Todėl prognozuoju, kad akcijų rinkų laukia sunkūs mėnesiai, kol jos prisitaikys prie to, ką FED daro dabar ir ką darys ateityje“ - sakė Moody's vyriausiasis ekonomistas Mark Zandi.
Kalbant apie atskiras įmones, Twitter akcijos pakilo dviem procentais, kai bendrovė paskelbė, kad į savo direktorių tarybą skirs Tesla generalinį direktorių ir milijardierių Elon Musk. Pirmadienį pasirodė informacija, kad jis perėmė 9,2 procento Twitter akcijų paketą ir tapo didžiausiu jos akcininku. Per praėjusią sesiją bendrovės rinkos vertė pašoko 27 procentais.
Trečiadienį vakare bus paviešintas paskutinio vykusio FED posėdžio protokolas, kuriame rinkos dalyviai bandys įžvelgti tai, ko artimiausioje ateityje galime sulaukti monetarinės politikos srityje.