
Kai kurie Federalinio atvirosios rinkos komiteto nariai aiškiai pareiškė, kad jie neatmeta galimybės, jog palūkanų norma gali padidėti 50 bazinių punktų, o ne įprastai 25 baziniais punktais. Tokio požiūrio pakeitimo (nuo 25 iki 50 bazinių punktų) savo pirmadienio pareiškime neatmetė ir pirmininkas Jerome Powell. Jis taip pat pabrėžė, kad karas Ukrainoje lemia infliacinio spaudimo padidėjimą situacijoje, kai „infliacija jau per didelė“.
Ateities sandoriai suteikia beveik 60 procentų tikimybę, kad gegužės mėnesį vyksiančiame FOMC posėdyje bus 0,5 procento padidinimas. Tai yra signalas rinkai, kad šiame cikle FED yra pasirengęs veikti daug agresyviau bei greičiau nei anksčiau: tiek palūkanų normų fronte, tiek viso balanso (QT) mažinimo srityje. Ir tai kelia rimtą grėsmę tiek labai aukštai vertinamoms JAV akcijoms, tiek vyriausybės obligacijoms.
Pastarųjų pajamingumas pirmadienį stipriai pakilo. Dešimties metų trukmės iždo skolos vertybinių popierių atveju tai buvo daugiau nei 15 bazinių punktų ir iki 2,31 procento lygio – tai yra daugiausia per beveik trejus metus. Dviejų metų trukmės obligacijų pajamingumas padidėjo beveik 19 bazinių punktų iki 2,13 procento. Tai buvo antras didžiausias dienos šios rūšies obligacijų pajamingumo ūgtelėjimas nuo 2009 metų birželio mėnesio.
Tai reiškia, kad JAV neįprastai žemų palūkanų laikotarpis tikrai baigėsi. Šiaip ar taip, oficialiai vartotojų metinei infliacijai pasiekus beveik 8 procentus, kiek daugiau nei dviejų procentų rinkos palūkanų normos vis dar atrodo juokingai žemos. Tačiau tas faktas, kad jos sparčiai auga, lemia tai, jog JAV akcijų ir obligacijų savininkams tampa nebejuokinga.
Po sausio pradžioje pasiektų visų laikų aukštumų platusis Amerikos akcijų rinkos indeksas S&P500 išlieka korekcinėje fazėje, nors praėjusios savaitės augimas suteikė vilčių sugrįžti į bulių rinką. Kiek prastesnė situacija yra su Nasdaq, kuris paskutinį rekordą pasiekė beveik lygiai prieš keturis mėnesius ir nuo to laiko prarado beveik 15 procentų savo vertės. Didelės infliacijos, kylančių palūkanų normų ir smarkiai lėtėjančio ekonomikos augimo derinys neatrodo pati geriausia aplinka palaikyti beveik rekordiškai aukštą JAV akcijų vertę.
Žaliavų rinkoje dar kartą išsiskyrė nafta, kuri pastebimai pabrango dėl spekuliacijų apie galimybę Europos Sąjungai uždrausti jos importą iš Rusijos.