Išpardavimas prasidėjo

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2022-01-21 18:08 Komentarai: (13)
Garsus investuotojas Jeremy Grantham, kuris dešimtmečius prognozavo rinkos burbulus, pareiškė, kad istorinis akcijų nuosmukis, apie kurį jis paskelbė prieš metus, vyksta ir net Federalinio Rezervo įsikišimas negali užkirsti kelio galimam beveik 50 procentų kritimui.

Ketvirtadienį paskelbtame pranešime Jeremy Grantham, Bostono GMO turto valdytojo įkūrėjas, JAV akcijas apibūdina kaip „super burbulą“, kuris yra tik ketvirtas nuo praėjusio amžiaus pradžios. Ir kaip buvo per 1929 metų krachą, „dot-com“ žlugimą 2000 metais ir per finansų krizę 2008 metais, jis įsitikinęs, kad šis burbulas sprogs, sugrąžindamas indeksus prie statistinių normų ir galbūt žemesnių.

Tai, anot jo, turėtų būti siejama su S&P500 kritimu 48 procentais nuo sausio 4 dienos piko iki 2500 punktų. Nasdaq Composite, kuris šį mėnesį jau susitraukė beveik vienuolika procentų, gali sulaukti didesnės korekcijos.

„Prieš metus nebuvau toks tikras dėl burbulo, kaip dėl 2000 metų technologijų burbulo, arba 2007 metų būsto burbulo. Maniau, kad tai labai tikėtina, bet gal nebuvau beveik tikras. Šiandien jaučiu, kad tai beveik aišku" - tikino Jeremy Grantham.

Savo analizėje jis įtraukė daug įrodymų. Pirmasis jo nurodytas bėdų požymis pasirodė praėjusį vasarį, kai dešimtys labiausiai spekuliacinių akcijų pradėjo kristi. Cathie Wood Ark Innovation ETF nuo to laiko driokstelėjo žemyne net 52 procentais. Tada Russell 2000 – vidutinės kapitalizacijos akcijų indeksas, kuris paprastai yra geresnis bulių rinkoje, 2021 metais pasivijo S&P500. Galiausiai yra tai, ką Jeremy Grantham vadina „beprotišku investuotojų elgesiu“, kuris apibūdina vėlyvą burbulą: memų akcijos, elektromobilių gamintojų vertybinių popierių pirkimo šėlsmas, beprasmių kriptovaliutų, tokių kaip dogekoinas, augimas ir kelių milijonų dolerių konvertuojamų žetonų arba NFT kainos.

„Šis super burbulo etapų kontrolinis sąrašas jau baigtas ir bet kuriuo metu gali prasidėti laukinis kritimas. Kai į rinkas grįžta pesimizmas, susiduriame su didžiausiu potencialiu pervertintu turtu JAV istorijoje“ – rašo 83 metų Jeremy Grantham.

Jis sakė, kad tai gali konkuruoti su dvigubu Japonijos akcijų ir nekilnojamojo turto žlugimo padariniais praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje. Jeremy Grantham teigimu, ne tik akcijos yra super burbule, bet yra ir obligacijų burbulas, „plačiausias ir ekstremaliausias“ burbulas pasaulinio nekilnojamojo turto istorijoje, ir „pradinis žaliavų kainų burbulas“. Net ir visiškai negrįždamas prie statistinių tendencijų, jis skaičiuoja, kad vien JAV nuostoliai gali siekti 35 trilijonus dolerių.

Jeremy Grantham investuoja 50 metų ir beveik tiek pat seka muilo burbulus. Jis žino, kad jo prognozės yra pagrindas skeptikams. Vienas akivaizdus klausimas: kaip S&P500 galėjo pakilti 26,9 procento 2021 metais – septintas geriausias rezultatas per 50 metų – jei akcijos turėtų pigti? Užuot tai paneigęs, Jeremy Grantham teigė, kad stambiųjų kompanijų akcijų stiprumas spekuliacinių vertybinių popierių silpnumo laikais tik sustiprina jo lūkesčius.

„Štai taip sprogo didieji burbulai. 1929 metais prieš tai kol rinka žlugo Kellog akcijos nukrito 30 procentų per metus. Prieš metus jos augo 85 procentais bei sutriuškino rinką“ – priminė jis.

Matydamas tą patį modelį, buvusį kiekviename ankstesniame super burbule, jis taip drąsiai prognozuoja, kad ir šis sprogs panašiai.

Jeremy Grantham dėl pastarųjų dvidešimt penkerių metų burbulų daugiausia kaltina prastą pinigų politiką. Jis tvirtina, kad nuo to laiko, kai Alan Greenspan buvo FED pirmininkas, Centrinis bankas „padėjo ir kurstė“ vis naujus burbulus, iš pradžių suteikdamas per pigius pinigus, o paskui skubotai gelbėdamas rinkas, kai prasidėdavo korekcijos. Dabar investuotojai nebeturėtų to tikėtis. Greičiausias infliacijos tempas per keturis dešimtmečius „suvaržo“ FED galimybę skatinti ekonomiką mažinant palūkanų normas arba perkant turtą, atkreipė dėmesį minimas investuotojas.

Tokiomis sąlygomis tradicinis 60/40 akcijomis ir obligacijomis subalansuotas portfelis suteikia tiek mažai apsaugos, kad jis yra „visiškai nenaudingas“, sakė Jeremy Grantham. Jis pataria parduoti JAV akcijas, kad būtų galima prekiauti akcijomis, kurių vertė yra mažesnė Japonijoje ir besivystančiose rinkose, be to, reiktų turėti išteklių apsisaugoti nuo infliacijos, t.y. šiek tiek aukso ir sidabro bei sukaupti grynųjų pinigų, kuriuos galima panaudoti, kai kainos vėl bus patrauklios.

„Viskas turi pasekmių, o pasekmės šį kartą gali bet neturi apimti sunkiai valdomą infliaciją. Tačiau tai neabejotinai apėmė pavojingiausią turto nuvertinimų diapazoną finansų istorijoje“ – daro išvadą jis.
 
1.   Parašė Doncex   2022-01-21 18:21  

baigesi ispardavimas

 
2.   Parašė georgijus   2022-01-21 18:23  

nera taip baisu, kaip senelis piesia.. kritimas bus - faktas. kris visokie fufeliai, a la bircoinas, tesla ir kitas oras. kas laikys kaina? ogi normalios vertes akcijos. senas geras gynybinis dividendinis sektorius (telco, utilities, healthcare ir kt. ) tik dabar reikia labai ziureti i skolu lygi ir ar cashflow padengia skola. jei taip, akcija gynybine i portfeli, o shuda orini is portfelio..

 
3.   Parašė IT17   2022-01-21 18:34  

na klausimas, ar visa pandemini rali, t.y. nuo 2020 m kovo ar tik dali koreguosim, bet korekcija i nauda... vis gi jo argumentai, kad didele infliacija ir FED nelabai gali nuleidinet palukanu ir pirk aktyvu gana svarus... nes gi FED cia ralius darydavo paskutinius desimtmecius...

 
4.   Parašė georgijus   2022-01-21 18:51  

IT17, manau koreguosis pagrinde hitechas... gynybines akcijos jei kris tai nedaugiau ~20 proc. jei balansai tvarkingi ir skolos adekvacios.
o mulkius su ju pamiltais bitcoinais ir orinem nicolos akcijom, kur nera nieko ,tik grazus piesinukai ir pasakos, ismaudys kaip reikalas... pamatysime ne viena nuoga uzpakali ir kruvas skelbimu apie parduodama analine nekaltybe

 
5.   Parašė IT17   2022-01-21 19:32  

tai jis ir mini nasdaq, kad kris daugiau taciau S&P500 sudetyje irgi yra techno kaip ir DOW...

 
6.   Parašė shtudent   2022-01-21 19:59  

Senukas klysta. Skirtingai nuo 2000 ir 2007 rinka neįsirems į likvidumo stoką, pritrukus cash'o. Pastaroji infliacija yra natūrali, indeksuojant didžiules grynųjų apimtis, todėl krizės nebus. Turėsime lėtėjančią infliaciją ir simboliškai augančias palūkanas. Žodžiu, CB nuinfliuos žmonių santaupas ir tiek žinių.

 
7.   Parašė IT17   2022-01-21 20:06  

bet kokiu atveju garo nuleidimas - korekcija tai sveikas reiskinys...

 
8.   Parašė OMXV47   2022-01-22 10:20  

Ar negeriau butu tiesiog paaukoti bitcoina ir sureguliuoti ta infliacija.

 
9.   Parašė guess2099   2022-01-22 10:34  

USDT manau bus labai gera auka

 
10.   Parašė Varis Bufis   2022-01-22 10:35  

Visi seniai žinojo, kad JAV akcijos yra stipriai pervertintos ir kažkada turėjo ateiti kainos korekcija. Tai natūrali visa to išdava. Dabar tie kas turi pakankamai Cash galės užsipirkti, tik tereikia pagauti "dugną". Manyčiau, kad kitose rinkose stiprios korekcijos nebus, nes kitur tokio pervertinimo nebuvo. Nes šiuo metu kaina krenta ne todėl, kad būtų kakžkokia tai fatalinė katastrofa, o todėl, kad buvo pernelyg užkelti lūkesčiai. Galbūt dugnas jau bus pasiektas kitą savaitę. Žinoma, jeigu neįvyks kokių kataklizmų.

 
11.   Parašė IT17   2022-01-22 13:01  

Krenta, nes FED pinigu krana uzsuks, plius laukiama, kad ims greit mazinti balansa, visa,sita rali FED ir padare...

 
12.   Parašė stiklas   2022-01-22 13:41  

Mano du centai: kol nėra realių defaultų ar didelių nesėkmės įstorijų, visa tai tik bangavimas. Kitą savaitę sušoks chebrybė "pigiai" apsipirkti ir bus atšokimas. Laukiam kokio nors fraud'o išlindimo, kuris suvirpins pasitikėjimą sistema, va tada tai gal bus kažkas rimčiau. Kol kas panašu, kad rimti dėdės nusiiminėja babkes, bet balius dar prasitęs.

 
13.   Parašė gomora   2022-01-23 11:39  

JAV rinkos atšokimas tikrai bus, bet tai bus paskutinis šansas nusimesti prieš korekcija. 2022m tikrai pamatysime grandiozine korekcija siekiančia 50%. Tiesiog Repo sandoriai prie to prives. Tas kas turi pinigų tikrai sulauks dugno kol bus paskerstas paskutinis buliukas.