Gamtinės dujos JAV brangiausios nuo pat 2014 metų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2021-09-17 15:23 Komentarai: (2)
Pastarosios savaitės ir mėnesiai gamtinių dujų rinkoje pasižymėjo nuolatiniu ir vis dinamiškesniu kainos augimu. Tad šis gamtos išteklis jau yra brangiausias nuo pat 2014 metų.

Dar praėjusį pavasarį gamtinių dujų kaina JAV svyravo apie 1,6 dolerius už milijoną BTU, o šiuo metu ji jau viršija penkis doleris už milijoną BTU, taigi ji jau yra daugiau nei tris kartus didesnė.

Pastarosiomis savaitėmis uraganų sezonas JAV lėmė kainos augimą gamtinių dujų rinkoje. Uraganas Ida, nutraukęs dujų gavybą Meksikos įlankoje, tik pagreitino gamtinių dujų kainos kilimą, t.y. nuo maždaug 4 dolerių už milijoną BTU rugpjūčio pabaigoje į dabartinį lygį, t.y. daugiau nei penktadaliu daugiau.

Tačiau kainos augimas turi ilgesnę istoriją ir nėra būdingas tik JAV. Europoje tai yra žemo atsargų lygio pasekmė, o tai savo ruožtu yra dėl ankstesnės šaltos žiemos ir dujų gavybos sutrikimų Norvegijoje dėl Šiaurės jūroje esančių platformų priežiūros darbų. Todėl Europa nusprendė importuoti dujas iš Amerikos, o tai taip pat sumažino dujų atsargas ir JAV.

Taip pat verta prisiminti, kad pandemijos poveikis Vakarų šalims 2020 metų pavasarį turėjo įtakos ne tik žalios naftos gavybai (nors apie tai kalbėta daugiausiai), bet ir gamtinėms dujoms, nes abi žaliavos dažnai išgaunamos tuo pačiu metu. Todėl JAV skalūnų pramonės įmonių veiklos sumažėjimas taip pat prisidėjo prie mažesnės dujų gavybos, o tai vėlesniais mėnesiais atspindėjo ryškų šios prekės kainos padidėjimą rinkoje.

Kol kas padėtis dujų rinkoje išlieka sudėtinga, tačiau pasirodo pirmosios šios prekės paklausos augimo sulėtėjimo prognozės, kurios gali sulėtinti dujų kainos augimą ir netgi sukelti šiek tiek didesnę korekciją.

Po pietų biržoje gamtinės dujos pigo apie vieną procentą iki 5,293 dolerių už milijoną BTU. Nuo metų pradžios ši žaliava pabrango 108,5 procento, o per pastaruosius vienerius metus - 159,2 procento.
 
1.   Parašė youngcat   2021-09-17 17:03  

Teks igyvendinti sena projekta - nutiesti vamzdi is Sibiro i Aliaska ir toliau.

 
2.   Parašė Meska   2021-09-19 16:56  

Valdant Bidenui visai realu ;)