Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Padaugėjo WIG20 indekso atstovių, kurių veiklos rezultatai pablogėjo, bei tuo pačiu susitraukė pelningumo rodikliai, na o labiausiai nuo šių metų pradžios nuvertėjo didžiųjų Lenkijos bankų akcijos.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2020-06-07 01:11 Komentarai: (0)
Padaugėjo WIG20 indekso atstovių, kurių veiklos rezultatai pablogėjo, bei tuo pačiu susitraukė pelningumo rodikliai, na o labiausiai nuo šių metų pradžios nuvertėjo didžiųjų Lenkijos bankų akcijos.


WIG20

Apžvelgdami ir analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes įprastai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius. Be to, lentelę papildėme EV/EBITDA (lentelėje EV/EBD) ir dividendinio pajamingumo (lentelėje Div.y%) santykiniais finansiniais rodikliais.

Atkreipiame dėmesį, kad LPP kompanija paskelbė tik savo preliminarius neišsamius finansinius ketvirčio veiklos rezultatus.


Pažvelgę į lentelės stulpelius, kur pateikta informacija apie WIG20 indekso narių pajamų ir EBITDA pelnų pokyčius per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, matome, kad padaugėjo raudonos spalvos, kuri simbolizuoja veiklos rezultatų blogėjimą. Tarp dvidešimties analizuojamų stambiųjų Lenkijos įmonių ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje, per pirmą šių metų ketvirtį savo pajamų prieaugį užfiksavo dvylika, kai prieš metus - 19, o per paskutinį 2019 metų ketvirtį - 13. Tuo tarpu EBITDA pelno prieaugį per pirmus tris šių metų mėnesius fiksavo vos keturios, kai per 2019 metų pirmą ketvirtį - dešimt, o ketvirtį prieš tai - irgi dešimt. Tad atsižvelgus į tai neturėtų stebinti, jog bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos smuktelėjo, ypač EBITDA pelnų pokyčių atveju, kur procentinis rodiklis tapo dar labiau gerokai neigiamas. Tas pats fiksuota finansų sektoriuje, o štai paslaugų srityje EBITDA pelnų pokyčių mediana tapo neigiama, o tarp Lenkijos pramonės atstovių tiek pajamų, tiek pelnų pokyčių medianos jau su minuso ženklu. Kitą vertus, prekybos sektoriuje pajamų pokyčių mediana per praėjusį ketvirtį tapo neigiama, kai EBITDA pelnų priešingai - teigiama. 

Labiausiai savo veiklos rezultatus per praėjusį ketvirtį pagerino Lenkijos kompiuterinių žaidimų gamintojas CD Projekt, kurio pajamos šoktelėjo net daugiau nei du kartus, o pelnas - net 3,6 karto. Be to, pastebimiau savo veiklos rezultatus pagerino ir prekybos centrų, kur daugiausiai prekiaujama maisto prekėmis, valdytoja Dino Polska. Šįkart tiek pajamų, tiek pelnų kritimą fiksavo aštuonios analizuojamo indekso narės, kai prieš metus per pirmą ketvirtį vos viena bendrovė. Tokių kompanijų kaip CCC, LPP, t.y. prekybos įmonių (dėl prekybos ribojimo dėl karantino) bei Lotos ir PKN Orlen, t.y. naftos perdirbimo įmonių (dėl smukusios degalų paklausos), EBITDA per pirmus tris šių metų mėnesius buvo neigiama. Be to, pastebimiau pablogėjo ir Lenkijos anglių kasybos bendrovės JSW veiklos rezultatai, ypač EBITDA pelnas, kuris smuko net 93,1 procento, o štai draudimo milžinės PZU minimas pelnas susitraukė 45,4 procento.

Kaip įprasta buvo apskaičiuoti ir analizuojamų stambiųjų Lenkijos įmonių ir bankų praėjusio ketvirčio EBITDA pelningumai. Paaiškėjo, jog bendra EBITDA maržų mediana per pirmą šių metų ketvirtį sudarė 18,4 procento, kai ketvirtį prieš tai ir prieš metus buvo didesnė. Tas pats fiksuota ir kalbant apie visas kitas apskaičiuotas EBITDA pelningumų medianas, ypač prekybos ir pramonės srityse, kur šis rodiklis netgi tapo neigiamas. Tarp dvidešimties analizuojamų Lenkijos bankų ir įmonių savo pelningumus per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, kilstelėjo vos keturios. Didžiausias maržas šįkart sugeneravo kompiuterinių žaidimų kūrėjas CD Projekt, televizijos paslaugas teikiantis Cyfrowy Polsat bei telekomunikacijų bendrovė Play, o štai tokių prekybos įmonių kaip CCC ir LPP bei dviejų naftos perdirbėjų Lotos ir PKN Orlen EBITDA maržos buvo neigiamos.Kalbant apie ROA rodiklį arba turto grąžą, tai jo bendra mediana per pirmus tris šių metų mėnesius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, susitraukė nuo 0,8 iki vos 0,1 procento. Lygiai toks pats negatyvus reiškinys fiksuotas ir visais kitais atvejais, ir vėl, kaip ir EBITDA maržų medianų atveju, prekybos ir pramonės srityse ROA medianos buvo su minuso ženklu. Tarp WIG20 indekso narių savo turto grąžas per praėjusį ketvirtį kilstelėjo vos trys, trijų nepakito, o likusių net trylikos - smuktelėjo. Per pirmą šių metų ketvirtį šių Lenkijos kompanijų ROA buvo su minuso ženklu: CCC, JSW, Lotos, Orange Polska ir PKN Orlen, t.y. penkių, kai prieš metus tokių atvejų buvo trys. Tuo tarpu didžiausiomis turto grąžomis gali pasigirti ne kartą jau šioje apžvalgoje minėtas CD Projekt, prekybos bendrovė Dino Polska bei telekomunikacijų paslaugas teikianti Play.

Pažvelgus į pateiktus naujausius rinkos vertės rodiklius (P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA ir dividendinio pajamingumo), matome, kad jų bendros medianos yra žemos, tačiau dalinai jos kiek aukštesnės nei mūsų Baltijos OMX Baltic Benchmark GI indekso atstovių analogiški bendri medianiniai rodikliai. Tuo pačiu atkreipiame dėmesį, kad dėl koronaviruso pandemijos daugelis didžiųjų Lenkijos bankų ir įmonių nusprendė nemokėti už praėjusius metus dividendų savo akcininkams. Šios šalies finansų sektoriaus atstovių medianiniai P/E bei P/BV rodikliai šiuo metu yra kukliausi.

Nuo šių metų pradžios pabrango vos penktadalio WIG20 indekso atstovių akcijos, kai per praėjusius metus - septynių. Tad tiek 2020 metais, tiek 2019 metais bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra su minuso ženklu, tiesa, šiais metais neigiamas procentinis rodiklis yra kur kas didesnis ir siekia minus keturiolika procentų. Labiausiai nuo metų pradžios nuvertėjo Lenkijos finansų sektoriaus atstovių vertybiniai popieriai, o štai mažiausiai - pramonės įmonių. 

Autsaiderių gretose šiais 2020 metais lyderiauja keturi bankai: Bank Pekao, Santander Bank, Alior Bank ir mBank, prie ko dalinai prisidėjo ir Lenkijos Centrinio banko sprendimas dar labiau šalyje sumažinti bazinę palūkanų normą. O štai investuotojams didžiausią grąžą per  šiuos metus sugeneravo kompiuterinių žaidimų gamintojo CD Projekt (39,7 procento) ir prekybos centrų valdytojos Dino Polska (33,2 procento) akcijos.


Praėjusių metų pabaigoje, šių metų pradžioje sulaukėme antrojo WIG20 indekso korekcinio etapo, kurio metu kovo mėnesį buvo pasiektas 2009 metų vasario dugnas bei nuo kurio pavyko atšokti. Šis atšokimas tęsiasi ir toliau bei nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.
CD Projekt akcijų kaina išlieka ilgalaikiame augimo kanale, kuris prasidėjo dar 2008 metų pabaigoje. O dabar yra lokaliame augimo kanale, kuris prasidėjo dar 2018 metų pabaigoje, bei nuosekliai šturmuoja vis naujus rekordinius lygius.
Dino Polska akcijų kaina po korekcinio etapo pakilo virš prieš korekciją buvusio pasiekto lygio, po ko sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, t.y. akcijos kaina pajudėjo link prieš tai buvusio pasipriešinimo lygio, kuris dabar po atšokimo tapo palaikymo lygiu, bei pradėjo naują augimo etapą ir naujų rekordinių lygių šturmavimą.
Cyfrowy Polsat akcijų kaina šį mėnesį pakilo virš nuosmukio tendencijos, kuri prasidėjo dar praėjusių metų liepą, linijos. Jei paaiškės, kad šis judesys yra tvarus, su laiku sulauksime prieš korekciją buvusio pasiekto rekordinio kainos lygio testavimo.
PGNiG akcijų kaina kovo mėnesį patestavo anktesnės krizės metu buvusį pasiektą dugną bei nuo jo atšoko, o praėjusį mėnesį netgi pakilo virš nuosmukio kanalo viršutinės linijos, kas yra dar vienas pozityvus reiškinys, tad atšokimas prasitęsė.
Bank Pekao akcijų kaina korekcijos metu faktiškai pasiekė 2009 metų pradžios dugną, nuo kurio atšoko ir tuo pačiu pakilo virš korekcinės trendo linijos, kas yra teigiamas reiškinys. Jei paaiškės, kad šis atšokimas yra tvarus, jis ir toliau turėtų testis.
Santander Bank akcijų kaina šiuo metu yra korekciniame kanale, kuris po nepavykusio bandymo pakilti virš prieš tai pasiektos viršūnės prasidėjo maždaug prieš metus. Tiesa, po atsimušimo į korekcinio kanalo apatinę dalį, sulaukėme atšokimo ir artėjame prie šio kanalo viršutinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė kyptis, t.y. jei pavyks tvariai ištrūkti iš šio kanalo, atšokimas prasitęs.
Alior Bank akcijų kaina po didžiulio kritimo buvo savotiškoje konsolidacinėje fazėje ir šiuo metu bando iš jos ištrūkti pro viršutinę dalį. Jei paaiškės, kad šis judesys yra tvarus, tuomet galime sulaukti dar didesnio atšokimo po prieš tai buvusio pastebimo kritimo.
Šių metų pradžioje sulaukėme dar vieno mBank akcijų kainos korekcinio etapo. Tačiau akcijų kaina jau pakilo virš kritimo trendo linijos. Jei paaiškės, kad tai tvarus judesys, atšokimas prasitęs.
Dar daugiau apžvalgų rasite mūsų tinklapio straipsnių skiltyje Apžvalgos (bei nuspaudę šią aktyvuotą nuorodą).
 
Dar nėra komentarų