Amerikos BVP susitraukė net 5 procentais

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-05-28 17:52 Komentarai: (0)
Atlikus antrąjį vertinimą paaiškėjo, jog didžiausia pasaulyje Amerikos ekonomika per pirmą šių metų ketvirtį krito dar kiek labiau nei prieš tai buvo manyta.

Per praėjusį ketvirtį sumetintas šios šalies bendrojo vidaus produkto nuosmukis siekė net penkis procentus, kai prieš tai skelbta, jog sudarė 4.8 procento. Ekonomistai prognozavo, jog po perskaičiavimo kritimo mastas išliks toks pats.

Priminsime, kad per paskutinį praėjusių metų ketvirtį sumetintas didžiausios pasaulyje ekonomikos prieaugis siekė 2.1 procento.

Taigi, ilgiausias šios šalies istorijoje plėtros laikotarpis baigėsi. Daugelis ekonomistų jau mato JAV recesiją - nuosmukį, nors techninis apibrėžimas paprastai yra du neigiami augimo ketvirčiai iš eilės, t.y. jie prognozuoja, kad ir šį ketvirtį nebus išvengta Amerikos BVP kritimo.

Tokia nuomonė iš esmės yra dėl to, kad pirmojo ketvirčio duomenys apima tik keletą savaičių koronaviruso padaryto ekonominio sustabdymo, tad tokiu atveju tikriausiai nepakankamai įvertinta tikroji žala.

Tai buvo didžiausias bendrojo vidaus produkto mažėjimo tempas nuo paskutinio 2008 metų ketvirčio, kai fiksuotas net 8,4 procento nuosmukis (nors iš pradžių skelbta, jog krito tik 3,8 procento), nes priemonės, kuriomis siekiama sustabdyti greitą Covid-19 plitimą, beveik uždarė šalį ir milijonai žmonių neteko darbo. Prieš tai paskutinį kart JAV BVP susitraukimas fiksuotas 2014 metų pirmąjį ketvirtį, kai jis smuktelėjo 1,1 procento.

Amerikiečių išlaidos, kurios sukuria kiek daugiau nei du trečdalius šalies bendrojo vidaus produkto vertės, per praėjusį ketvirtį susitraukė ne 7,6 procento, kaip skelbta remiantis preliminariais vertinimais, o mažiau - 6,8 procento, arba labiausiai nuo pat 1980 metų, kai dar ketvirtį prieš tai fiksuotas 1,8 procento prieaugis. Be to, kiek mažiau nei prieš tai manyta krito ir verslo bendros investicijos, kurios sumažėjo 7,9 procento.

Tačiau kitą vertus, labiau nei prieš tai skelbta smuko verslo atsargos, kas neigiamai paveikė Amerikos bendrąjį vidaus produktą.

Investicijos į gyvenamųjų pastatų statybą per pirmą ketvirtį išaugo ne 21 procentu, o 18.5 procento, nes žemos hipotekos palūkanų normos paskatino statybų bendroves pastatyti daugiau namų, kad patenkintų augančią paklausą. Vis dėlto tikėtina, kad antrąjį ketvirtį ši rinka taip pat bus užšaldyta.

Tuo pačiu atkreipiame dėmesį, kad dar laukia trečias ir šiame etape galutinis praėjusio ketvirčio Amerikos bendrojo vidaus produkto vertinimas, kurio rezultatus sužinosime birželio pabaigoje.
 
Dar nėra komentarų