
„Nenustebčiau, jei FED per artimiausius kelis mėnesius sumažins palūkanų normą iki nulio“ - sakė JPMorgan Fund vyriausiasis pasaulinis strategas David Kelly.
Tai nėra pirmas signalas tarp specialistų, siūlančių tokį scenarijų. Nyderlandų banko Rabobank analitikai dar prieš koronaviruso protrūkį teigė, kad dėl mažėjančio pasaulio ekonomikos augimo tempo Centrinis bankas iki 2020 metų pabaigos turėtų sumažinti palūkanų normą iki nulio. Dabar banko analitikai tikisi greitesnio Amerikos Centrinio banko reagavimo.
„Jie turės nuleisti palūkanas iki nulio net greičiau, nei tikėjomės. Ekonomikoje jau buvo „įtrūkimų“, o koronavirusas juos tik didina“ - sakė vyriausias Rabobank banko JAV rinkos strategas Philip Marey.
Šiuo metu ekonomikos sulėtėjimo tiek Amerikoje, tiek visame pasaulyje šmėkla dar realesnė. Remdamiesi rinkos stebėjimais, JP Morgan analitikai apskaičiavo, kad investuotojai mano, jog egzistuoja net devyniasdešimties procentų tikimybė, kad JAV sulauksime nuosmukio.
Koronavirusas paralyžiuoja didžiausias ekonomikas, o užsikrėtusiųjų skaičius JAV nuolat auga. Būtent todėl FED antradienį nustebino investuotojus ir bazinę palūkanų normą sumažino net 0,5 procento iki 1 – 1,25 procento. Anksčiau JAV centrinis bankas nusprendė tai padaryti įvykus tokioms katastrofoms, kaip rugsėjo 11-osios teroro išpuoliai, Lehman Brothers banko žlugimui ar interneto burbulo sprogimui.
Visa tai pabrėžia, kad padėtis kelia nerimą ir kyla spekuliacijų, kad Amerikos Federalinis Rezervų bankas gali pasekti savo kolegų Europoje ir Japonijoje pavyzdžiu nustatydamas neigiamas palūkanų normas. Net pats Donald Trump ragino sumažinti jas iki neigiamos ribos.
Tačiau FED gali nesugebėti sušvelninti žalos, kurią koronavirusas daro didžiausiai pasaulio ekonomikai. Kongresas raginamas imtis veiksmų siekiant užkirsti kelią nuosmukiui.
Savo ruožtu RSM konsultacijų bendrovės vyriausiasis ekonomistas Joe Brusuelas teigė, kad ekonomikos nuosmukio atveju vyriausybė turėtų sukurti specialią paskolų priemonę, kuri teiktų finansavimą tiesiogiai mažoms ir vidutinėms įmonėms. Tikslas būtų sumažinti atleidimus ir bankrotus.