1. Atsigavimas Amerikoje ir kitose išsivysčiusiose rinkose
Po krizės atsigavusį Amerikos privatų sektorių ir jo augimo poveikį šiais metais užmaskavo taupymas, t.y. šalies biudžeto išlaidų mažinimas. Laikui bėgant didžiausias taupymo poveikis ir taupymo apimtys mažės, tad Amerikos ekonomikos augimas paspartės ir bus didesnis už ilgalaikį vidurkį. Šalies ekonomikos augimo varomoji jėga bus privatus vartojimas ir kompanijų investicijos. Taip pat ir toliau tęsis atsigavimas ir kitose išsivysčiusiose rinkose.
2. Palūkanos ir toliau išlieka žemos
Nepaisant spartėsiančio ekonomikos augimo Goldman Sachs banko atstovai mano, jog pagrindiniai centriniai bankai visame pasaulyje ir toliau skelbs, jog rekordiškai žemos palūkanų normos tokiame lygyje išliks ilgesnį laikotarpį. Juos taip elgtis paskatins žema infliacija ir aukštas nedarbo lygis. Investicinio banko Goldman Sachs specialistai nesitiki, kad Amerikos Federalinis Rezervų bankas šalyje bazinę palūkanų normą pakels anksčiau nei 2016 metais.
3. Artėja „lenktynės link išėjimo durų”
Šiandien rinkose esančiose aktyvų kainose yra įvertinta, kad pagrindinėse ekonomikose itin švelni arba laisva pinigų politika bus užbaigta panašiu metu. Tačiau kai pasaulinės ekonomikos augimas ims spartėti, investuotojai ims svarstyti, kuris iš didžiųjų Centrinių bankų pirmasis padidins bazinę palūkanų normą. Tai gali sukelti pagrindinių valiutų porų ir išsivysčiusių šalių obligacijų rinkų svyravimus ir krypčių pasikeitimus.
4. Laikas apsispręsti
Kelios šalys, kurių atviros ekonomikos yra kiek mažesnės, kopijavo arba pamėgdžiojo Amerikos Federalinio Rezervų banko ir Europos Centrinio banko vykdomą itin švelnią pinigų politiką, kad tokiu būdu apsisaugotų nuo savo valiutų sustiprėjimo poveikio. Tokiose šalyse kaip Norvegijoje, Šveicarijoje, Izraelyje ir Kanadoje bei dalinai Švedijoje ir Naujoje Zelandijoje, tokia vykdyta pigių pinigų politika lėmė nekilnojamo turto kainų didėjimą ir skolinimo apimčių augimą. Kadangi pasaulinės ekonomikos augimas spartėja, kai kurios iš šių šalių gali pradėti svarstyti, ar ir toliau verta siekti spartesnio ekonomikos augimo didėjančios rizikos, susijusios su galimais nekilnojamo turto ir kredito rinkų burbulais, sąskaita.
5. Padėties pagerėjimas besivystančiose rinkose
Šie metai buvo ypač sunkūs besivystančių šalių aktyvų rinkoms. Tačiau kalbant apie kitus metus sunku įsivaizduoti, kad šiose rinkose ir toliau išliks toks pats didelis spaudimas. Taip yra todėl, nes pasak Goldman Sachs banko specialistų, yra mažai tikėtina, jog pasikartos toks pats neigiamas derinys, t.y. masinis Kinijos ekonomikos augimo prognozių pastebimas mažinimas bei tuo pačiu investuotojų pastangos aktyvų kainose įvertinti tai, kad Fed vykdoma aktyvų supirkimo programa gali būti pradėta nutraukinėti anksčiau nei buvo laukta.
6. Besivystančios rinkos viena kitai netolygios
2013 metais pastatytos prie gėdos stulpo buvo tos besivystančios ir augančios šalys, kurios kovoja su dideliu einamosios sąskaitos deficitu, aukšta infliacija, turi silpnas institucijas ir mažai eksportuoja į besivystančias šalis. Tuo tarpu toms besivystančioms šalims, kurios siekia tapti išsivysčiusiomis, per minimą laikotarpį sekėsi daug geriau. Anot Goldman Sachs banko specialistų, ši schema tikriausiai išsilaikys ir kitais metais, nors grąžos norma abiejų grupių šalyse turėtų būti didesnė nei buvusi šiais metais.
7. Žaliavos junta vis didesnį spaudimą
Pastaraisiais metais buvusios aukštos žaliavų kainos lėmė tai, jog padidėjo jų pasiūla. Tad prasidėjo spaudimas kainoms ir jos ėmė mažėti, na o ši tendencija dar labiau sustiprėti turėtų 2014 metais. Minimo banko analitikai prognozuoja, kad kitais metais auksas, varis, geležies rūda ir sojos pupelės atpigs mažiausiai penkiolika procentų. Tuo tarpu mažesnį spaudimą turėtų jausti energijos ištekliai, įskaitant naftą, kurios kainą veikia geopolitiniai veiksniai.
8. Stabili Kinija - tai svajonių viršūnė
Pastaraisiais mėnesiais sumažėjo lūkesčiai susiję su Kinijos ekonomikos augimu, nes investuotojai vis labiau suvokė apie šios šalies struktūrines problemas. Nors problemos susijusios su kreditais laikas nuo laiko vis iškils ir pasireikš, na o valdžia neapsispręs dėl spartesnio šalies ekonomikos augimo skatinimo, tačiau investuotojams blogiausia jau praeityje. Nuosmukio nuslopinimas ir stabilaus augimo prognozės (Goldman Sachs prognozuoja, jog Kinijos bendrasis vidaus produktas augs 7,5 procentais) - to turėtų pakakti, kad būtų nuraminti įtempti investuotojų nervai.
9. Uždirbinėk iš akcijų, tačiau mažink riziką
Per pastaruosius kelis metus išsivysčiusiose šalyse buvome liudininkai, jog sumažėjo premija už investicijas į labiau rizikingus aktyvus. Pavyzdžiui, kredito kainos skirtumas tarp aukščiausią patikimumą turinčių įmonių ir žemiausią patikimumą turinčių kompanijų sumažėjo iki žemiau nei istorinis šio rodiklio vidurkis. Taip pat sumažėjo ir rinkos kintamumas. Tai gali pranašauti, kad investicijų į akcijas grąža bus santykinai maža arba padidės rinkos nepastovumas.
10. Uždirbinėk iš labiau rizikingų aktyvų
Spartėjantis, bet vis dar mažesnis už vidurkį pasaulio ekonomikos augimas, kartu su stabilia infliacija - tai ideali aplinka, kad rinkos kintamumas ir toliau išliktų žemas. Tai paskatins investuotojus sugrįžti prie carry trade prekybos strategijos, t.y. kai rizikingi aktyvai yra perkami už pasiimtas paskolas šalyse, kuriose yra žemos palūkanos.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais