Ar vis dar vyksta 3D spausdintuvų revoliucija?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2013-11-22 18:25 Komentarai: (1)
Prieš metus apžvelgėme 3D spausdintuvų gamintojus, kurie, pasitelkę gaminamus 3D spausdintuvus, žadėjo revoliuciją ne tik spausdintuvų rinkoje, bet gamybos ir medicinos pramonėje.

Šioje apžvalgoje nagrinėsime, kaip sekasi didžiausiems 3D spausdintuvų gamintojams ir kaip jiems pavyksta įsitvirtinti rinkoje. 2012 m. lapkričio 23 dieną LHV banko paskelbtame straipsnyje „3D spausdintuvų revoliucija – vizija ar realybė?“ išskyrėme dvi didžiausias šio sektoriaus bendroves – Stratasys (SSYS) ir 3D Systems (DDD), tačiau konkurentai nesnaudžia ir jau dabar investuotojai gali taip pat investuoti į šiais metais biržose pasirodžiusias į Voxeljet (VJET) bei ExOne (XONE).

3D Systems ir Stratasys


3D Systems ir Stratasys yra vieni didžiausių 3D spausdintuvų rinkos atstovų, kurių akcijų kainos nuo metų pradžios šoktelėjo atitinkamai 87% ir 38%. 3D spausdintuvų gamintojų rinkoje šiuo metu matoma konsolidacija, kadangi anksčiau tik 3D Systems vykdydavo daugiausia įsigijimų, tačiau šiais metais Stratasys už maždaug 400 mln. USD perėmė vieną žinomiausių 3D spausdintuvų gamintojų MakerBot, kuris ne tik gamina mažmeniniams vartotojams skirtus spausdintuvus, bet ir turi vieną didžiausių viešai prieinamų ir aktyviai pildomų 3D brėžinių tinklapį „Thingiverse.com“, kuriame yra daugiau nei 100 000 spausdinimui paruoštų brėžinių. Bendroves galima geriau palyginti, remiantis turimų ir ketinamų užregistruoti patentų skaičiumi. 3D Systems šiuo metu turi 852 patentus, be to, registracijos procesai pradėti dar 208 patentams. O Stratasys skelbiasi šiuo metu turinti ar registruojanti daugiau nei 500 patentų.





Iš aukščiau pateiktų grafikų matoma, jog tiek 3D Systems, tiek Stratasys pastaraisiais metais sparčiai didino pardavimus. Stratasys pardavimus teigiamai paveikė šiais metais perimta bendrovė Makerbot, tačiau matoma, jog bendrovė jau keturis ketvirčius iš eilės patyrė nuostolių dėl ženkliai išaugusių administracinių išlaidų. Vienas ženkliausių 3D Systems privalumų yra tai, jog bendrovė sugeba kiekvieną ketvirtį investuotojus džiuginti pelnu. Tuo tarpu abi bendrovės tik skinasi kelią tarptautinėje rinkoje, kadangi didžiąją dalį pajamų vis dar generuoja Š. Amerikos regione. Be to, remiantis aukščiau pateiktais pardavimų pagal veiklos segmentus grafikais, matoma, jog 3D Systems daugiau nei dvigubai didesnę dalį pajamų gauna iš paslaugų – spausdintuvų įrengimo, 3D projektavimo, užsakomųjų darbų ir kt. Tuo tarpu 3D Systems vadovas yra užsiminęs, jog vienas pagrindinių ir svarbiausių pajamų šaltinių bendrovei yra pajamos, gaunamos, parduodant 3D spausdintuvams reikalingas medžiagas. Tokio pobūdžio pajamos trečią šių metų ketvirtį augo 38% (met./met.) ir sudarė 24% visų gautų pajamų.

Žvelgiant į abiejų bendrovių finansinius rodiklius matoma, jog Stratays pardavimus augina sparčiau nei 3D Systems, kadangi trečią šių metų ketvirtį įmonių pardavimai augo atitinkamai 150% (met./met.) ir 50% (met./met.). Trečio šių metų ketvirčio bendrasis 3D Systems pelningumas siekė 53%, o Stratasys šis rodiklis buvo kiek žemesnis ir siekė 48%. Tuo tarpu 3D Systems pask. 12 mėn. grynasis pelningumas siekia 9,5%, kai Stratasys šis rodiklis siekia -8%. Nepaisant sparčios bendrovių plėtros ir ženklių investicijų, abiejų bendrovių finansinė padėtis yra gera, kadangi jos turi dideles sumas grynųjų pinigų bei jų ekvivalentų ir mažai įsipareigojimų. Tuo tarpu tikėtina, jog 3D Systems akcijos gali būti labiau vertinamos dėl pasirodžiusių gandų, jog IBM (IBM) ketina perimti įmonę, mokėdama 90 USD už akciją, nepaisant to, jog 3D Systems atstovai šiuos gandus paneigė. Išsamesnę finansinių rodiklių informaciją galima pamatyti žemiau esančiame grafike.

Konkurencija


Tikriausiai dėl didelio investuotojų susidomėjimo 3D Systems ir Stratasys akcijomis, kitos 3D spausdintuvus gaminančios bendrovės taip pat nusprendė žengti į biržą ir šiais metais jau buvo listinguotos Voxeljet (VJET, VX8A) ir The ExOne (XONE).

Voxeljet ir ExONE trečio ketvirčio pardavimai siekė atitinkamai apie 4,7 mln. USD ir apie 7,9 mln. USD, kai DDD ar SSYS siekė po daugiau nei 120 mln. USD. Tuo tarpu nagrinėjant pastarųjų keleto ketvirčių duomenis, matoma, jog mažųjų bendrovių veikla buvo nuostolinga. ExOne parduoda ne tik įprastus 3D spausdintuvus, bet ir spausdinančius metalo produktus, o Voxeljet sutelkia pastangas ties įprastų 3D spausdintuvų kūrimu ir spausdintuvų, gaminančių formas, kuriomis pasinaudojus išliejamos klientams reikalingos dalys, gamyba.



Mažųjų bendrovių akcijų kainos šiais metais taip pat pasižymėjo ženkliais augimais, nepaisant to, jog jų finansinė padėtis nėra tokia stipri, kaip 3D Systems ar Stratasys. Verta atkreipti dėmesį į ganėtinai nepalankią Voxeljiet šios dienos finansinę situaciją, kadangi įsipareigojimų ir nuosavo kapitalo rodiklis išsiskiria iš kitų nagrinėjamų bendrovių dėl finansinių įsipareigojimų, susijusių su spalio mėn. vykdytu IPO JAV biržoje, ir mažo nuosavo kapitalo, kurį lemia nepaskirstyti nuostoliai. Tikėtina, jog bendrovei greitu metu gali prireikti pritraukti papildomo nuosavo kapitalo, nes dengti įsipareigojimus iš pagrindinės veiklos finansinio pinigų srauto būtų gana sudėtinga.

EV/EBITDA ir 2014 m. prog. pelno P/E rodikliai taip pat parodo labai optimistišką rinkos dalyvių nusiteikimą VJET ir XONE ateities perspektyvų atžvilgiu. Viena iš priežasčių, kodėl mažųjų bendrovių akcijos yra taip brangiai įvertintos, gali būti ta, jog jos vertinamos, kaip potencialūs pirkiniai stambiųjų bendrovių, kurios nuolatos ieško įmonių įsigijimui.

Šiuo metu tik pradedamas masiškas 3D spausdintuvų pritaikymas pramonėje. Be to, tokie spausdintuvai tik skinasi kelią į vartotojų namus bei mediciną, o tai leidžia tikėtis ir tolimesnio spartaus bendrovių augimo. Taip pat vykstanti konsolidacija tarp 3D spausdintuvų gamintojų parodo, jog šiame sektoriuje vyrauja arši konkurencija. Dėl to investuotojams reikia būti apdairiems, investuojant į mažesnių 3D spausdintuvų gamintojų akcijas, ir įvertinti ženklių svyravimų tikimybę. Tuo tarpu didieji 3D spausdintuvų gamintojai siekia įsitvirtinti rinkoje ir dėl to ginkluojasi patentais bei skiria dideles lėšas naujos kartos 3D spausdintuvų kūrimui, kuriuos galėtų pritaikyti kuo didesnis ratas klientų.


Parengta LHV banko, remiantis 3dsystems.com, stratasys.com, voxeljet.de bei exone.com skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com, seekingalpha.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.