
1. Venesuela
Caracas Stock Market Index (IBVC) šių metų augimas 305.20%, per praėjusius metus augo 78.6%
Karakaso vertybinių popierių birža šiais metais yra didžiausių, galima drąsiai teigti, net itin įspūdingų augimų scena. Pagrindinio Venesuelos akcijų rinkos indekso vertė nuo šių metų pradžios išaugo keturis kartus, na o labiausiai prie to prisidėjo bankai, kurių akcijos gerokai pabrango. Bankų nacionalizavimo šalyje perspektyva, apie kurią prieš metus paskelbė Venesuelos prezidentas Hugo Chavez, tampa vis mažiau ir mažiau tikėtina, nes šalies vadovas susidūrė su itin rimtomis sveikatos problemomis.
Tiesa, po to kai spalio mėnesį dar vienai kadencijai Venesuelos vadovu buvo perrinktas Hugo Chavez, šalies akcijų rinka ir tuo pačiu indeksai buvo gan pastebimai pasikoregavę žemyn. Be to, daugelis specialistų atkreipia dėmesį, jog Pietų Amerikos šalies, t.y. Venesuelos akcijų rinka nėra tinkama rimtoms arba profesionalioms investicijoms. Pagrindinė priežastis - tai šalies valdžios ir laisvosios rinkos statusas, mažas likvidumas bei ribota prieiga užsienio investuotojams.
2. Turkija
Istanbul Stock Exchange National 30 Index (XU030) šių metų augimas 54.32%, per praėjusius metus krito 25.3%
Nors Turkija turi bendrą sieną su Graikija, tačiau pasaulyje sunku surasti tokias dvi skirtingas ekonomikas. Turkija gali pasigirti tuo, kad ją nepaveikė Europoje kilusi skolų krizė. Augantis bei tvirtas pozicijas užimantis šalies eksportas leido jai išvengti recesijos. Ekonomistai prognozuoja, kad per artimiausius kelis metus Turkijos ekonomikos augimo tempas dar labiau paspartės, na o bedarbystės lygis šalyje jau dabar yra mažiausias per paskutinius vienuoliką metų.
Turkijos ekonomika auga, šalies makroekonominiai rodikliai gerėja, tad visiškai nestebina, jog pasaulinė reitingų agentūra Fitch lapkritį nutarė pagerinti šios šalies skolinimosi reitingą, kuris pirmą kart per paskutinius du dešimtmečius buvo pakeltas iki investicinio lygio. Į šią informaciją investuotojai sureagavo itin teigiamai. Stambulo akcijų rinkos indeksas dar labiau pakilo ir pasiekė istorines aukštumas.
3. Egiptas
Egyptian EGX 30 Price Return Index (CASE) šių metų augimas 42.53%, per praėjusius metus krito 48.8%
Po to, kai Egipto prezidentu buvo išrinktas Musulmonų brolijos narys Mohamed Mursi, Kairo biržoje prasidėjo tikra euforija. Tai lėmė neramumų susijusių su Arabų pavasariu, kurie praėjusiais metais sukėlė 50 procentų nuosmukį biržoje, simbolinę pabaigą. Tačiau po šių rinkimų ekspertai perspėjo, jog neaiškumas ir toliau išliks. Jie atkreipė dėmesį, jog nėra žinoma, ar naujoji valdžia nesumanys šalyje įvesti Korano teisę, be to nėra žinoma, kokį vaidmenį ši šalis vaidins Artimųjų Rytų konflikte.
Paaiškėjo, jog šie ekspertų perspėjimai nebuvo be pagrindo. Prieš porą savaičių naujasis Egipto prezidentas paskelbė, jog jis pageidauja turėti daugiau galių, t.y. norima priimti naują Konstituciją. Tai lėmė naujus neramumus ir susirėmimus šalyje, tad investuotojai į tai sureagavo neigiamai bei prasidėjo išpardavimas Kairo biržoje ir tuo pačiu sumenko šių metų Egipto akcijų rinkos pagrindinio indekso prieaugis.
4. Pakistanas
Karachi Stock Exchange KSE30 Index (KSE30) šių metų augimas 33.98%, per praėjusius metus krito 12.2%
Karačio vertybinių popierių biržos indeksai pastaraisiais mėnesiais kopia vis aukščiau. Specialistai teigia, kad tai Pakistano Centrinio banko vykdomos politikos, t.y. sumažintų palūkanų, pasekmė. Šalyje mažėjanti infliacija leido Pakistano Centriniam bankui sušvelninti pinigų politiką, tad bazinė palūkanų norma nuo praėjusių metų pabaigoje buvusių dvylikos procentų, jau yra sumažinta iki dešimties procentų.
Gera padėtis išlieka ir Pakistano provincijoje. Prie to prisideda ir pinigai, kuriuos savo šeimoms siunčia užsienyje dirbantys pakistaniečiai, be to sumažėjo kasdien naudojamų žaliavų, tokių kaip medvilnė, kainos.
5. Nigerija
Nigerian Stock Exchange All Share Index (NGSEINDX) šių metų augimas 33.55%, per praėjusius metus krito 16.3%
Nigerijos ekonomika, kuri yra antra pagal dydį Afrikos žemyne, ir toliau demonstruoja stabilų augimą, kuris viršija šešis procentus. JPMorgan ir Barclays bankai šios šalies obligacijas įtraukė į savo indeksus, tuo tarpu dvi pasaulinės reitingų agentūros, t.y. Standard & Poor's ir Moody's padidino Nigerijos skolinimosi reitingą. Minimų reitingų agentūrų specialistai giria Nigeriją dėl šioje šalyje didėjančio finansinio stabilumo bei dėl atliktų reformų energetikos ir bankiniame sektoriuose. Būtent bankinio sektoriaus atstovams šiuo metu sekasi geriausiai. First Bank of Nigeria banko akcijų vertė nuo šių metų pradžios jau spėjo pašokti apie septyniasdešimt procentų, na o Zenith Bank ir Guaranty Trust Bank bankų akcijų vertės padidėjo virš keturiasdešimt procentų.
„Jau dabar jaučiamas didelis užsienio investuotojų antplūdis, turėtų dar labiau sustiprėti” - tikina Nile Pan Africa Fund fondo, kurio 40 procentų aktyvų yra investuota Nigerijoje, valdytojas Larry Seruma.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais