Bedarbystė ir jos didėjimas, ypač jaunimo tarpe, tai ne tik labai aktuali problema Lietuvoje, tačiau tai pat rimta problema ir daugelyje šalių. Per 2008 metais kilusią finansų krizę buvo prarasta milijonai darbo vietų, ir kadangi ekonomikos augimas ir vėl lėtėja, darbo rinkos padėtis ir vėl prastėja. Tad šįkart susipažinkime iš arčiau, kuriuose iš didžiųjų šalių bedarbystė yra aukščiausia.
Ekonomikos recesijos metu Amerika, kurios ekonomika yra didžiausia pasaulyje, neteko net 8.3 mln. darbo vietų. Per paskutinius 34 mėnesius tik 43 procentai prarastų darbo vietų buvo atkurta. Pastaruoju metu ypač jaunesnio amžiaus darbuotojai susiduria su prastomis darbo rinkos perspektyvomis. Štai euro zonoje jaunimo nedarbo lygis sudaro daugiau nei 22 procentus, na o Graikijoje ir Ispanijoje jis netgi viršija daugiau nei penkiasdešimt procentų.
Taigi, susipažinkime su iš penkiasdešimties didžiausių pagal ekonomikos vertę šalių atrinktų dešimties šalių, kuriose bedarbystė yra didžiausia, reitingu. Šis reitingas sudarytas remiantis Tarptautinės darbo organizacijos turimais 2011 metų vidutinio metinio nedarbo lygio duomenimis, kuriuos ši organizacija surinko iš nacionalinių statistikos šaltinių.
10. Prancūzija, bedarbystės lygis 9.3 procentai, 2011 metų BVP augimas 1.7 procentai
Praėjusiais metais Prancūzijoje bedarbystės lygis sudarė 9.3 procentus, na o šiais metais jis jau spėjo pakilti virš dešimties procentų, arba iki aukščiausio lygio per pastaruosius trylika metų.
Prasta padėtis Prancūzijos darbo rinkoje, buvo vienas iš faktorių, kuris lėmė socialisto Francois Hollande pergalę gegužę įvykusiuose Prancūzijos prezidento rinkimuose. Francois Hollande prieš rinkimus nuolat pabrėždavo, kad per penkių metų Nicolas Sarkozy valdymo laikotarpį, šalies pramonė neteko 355 tūkstančių darbo vietų. Prieš šiuos rinkimus atlikta apklausa parodė, kad net 40 procentų Prancūzijos darbuotojų mano, kad jų darbo vietai gresia pavojus.
Šalies vyriausybė stengėsi išvengti kelių pramonės įmonių uždarymo, kad tokiu būdu dar labiau nepadaugėtų bedarbių. Keltų operatoriui SeaFrance, apatinio trikotažo gamintojai Lejaby bei naftos perdirbimo kompanijai Petrolplus yra iškilęs pavojus.
Be to, Prancūzijos profsąjungos daro spaudimą šalies valdžiai, kad būtų išvengtas daugiau nei 45 kompanijų gamybos nutraukimas. Tarp kompanijų, kurios planuoja uždaryti gamyklas Prancūzijoje arba sumažinti darbuotojų skaičių paslaugų sektoriuje, yra tokios kompanijos kaip PSA Peugeot Citroen, General Motors ir Conforama.
9. Lenkija, bedarbystės lygis 9.6 procentai, 2011 metų BVP augimas 4.3 procentai
Nepaisant to, kad Lenkijos ekonomika tarp Europos sąjungos šalių auga viena iš sparčiausiai, tačiau ši šalis vis dar kenčia nuo gan didelio nedarbo.
Darbo rinkos reformos, kaip pavyzdžiui apribojimas ankstyvo išėjimo į pensiją, padidino darbo jėgos pasiūlą, ir tuo pačiu šalyje padidėjo bedarbystės lygis. Gegužę bedarbystės lygis Lenkijoje sudarė 12.6 procentus, t.y. 0.3 procentais mažiau nei balandį, tačiau jis buvo daug didesnis nei praėjusių metų bedarbystės lygio vidurkis, kuris sudarė 9.6 procentus. Daugiau nei ketvirtadalis jaunų žmonių Lenkijoje neturi darbo. Kovo mėnesį jaunimo nedarbo lygis šioje šalyje šoktelėjo iki 26.7 procentų. Baiminamasi, kad didžioji dalis jaunų žmonių visą savo gyvenimą bus bedarbiais, arba susidurs su nepakankamu užimtumu.
Plieno gamybos lyderė pasaulyje ArcelorMittal paskelbė, kad Lenkijoje atleis tūkstantį darbuotojų, kai kurios stambios kompanijos tai pat pranešė apie tai, kad šioje šalyje bus mažinamas darbuotojų skaičius. Kadangi euro zonoje vyrauja finansų krizė, ir tuo pačiu krenta paklausa, tuo pačiu mažėja Lenkijos eksporto paklausa. Nemažai lenkų ieškoti darbo ir dirbti išvyko į užsienį.
Praėjusiais metais verslo įmonėse Lenkijoje vidutinis darbo užmokestis sudarė 1215 dolerių, t.y. maždaug trečdalis to, ką verslo kompanijų darbuotojai vidutiniškai gauna Vokietijoje.
8. Turkija, bedarbystės lygis 9.8 procentai, 2011 metų BVP augimas 8.5 procentai
Per pastarąjį dešimtmetį stebėtas įspūdingas Turkijos ekonomikos augimas nebuvo taip tampriai suderintas su bedarbystės mažėjimu šalyje, kuri išlieka aukšta.
Nors per 2002 - 2006 metų laikotarpį Turkijos vidutinis ekonomikos augimas viršijo septynis procentus, bedarbystė lygis šalyje vis tiek išliko maždaug dešimties procentų lygio. Iš dalies tai buvo nulemta to, kad nemaža dalis žmonių apleido žemės ūkio sektorių ir persikėlė gyventi į miestus. Be to, šalyje padidėjo vidutinės ir aukštos klasės specialistų poreikis, tuo tarpu Turkijoje didžiąją dalį darbo jėgos sudaro žmonės su žemesnio lygio įgūdžiais. Turkijos kompanijos susidūrė su reikiamo lygio darbuotojų stygiumi.
Per pastaruosius penkerius metus jaunimo nedarbo lygis Turkijoje sumažėjo nuo 17.1 iki 15.4 procentų. Nors jaunimo darbo jėgos kiekis ir padidėjo, tačiau vis dar ne daug moterų dalyvauja Turkijos darbo rinkoje. Moterys Turkijos darbo rinkoje praėjusiais metais sudarė vos 29 procentus visos darbo jėgos.
7. Kolumbija, bedarbystės lygis 10.8 procentai, 2011 metų BVP augimas 5.9 procentai
Po to, kai baigėsi pilietinis karas, Kolumbijos ekonomika ėmė sparčiai augti, tačiau šalyje vis dar yra aukščiausias nedarbo lygis Pietų Amerikos regione.
Nors nedarbo lygis praėjusiais metais šalyje sumažėjo nuo 11.8 iki 10.8 procentų, tačiau šalyje bedarbystės lygis vis dar yra daugiau nei dviem procentais didesnis nei kaimyninėje Venesueloje.
Kolumbijos vyriausybė praėjusių metų pabaigoje nusistatė sau tikslą iki 2014 metų šalyje bedarbystės lygį sumažinti iki 8.5 procentų. Tai bus siekiama daryti laikinai suteikus smulkioms ir vidutinėms įmonėms lengvatas, kad šios aktyviau samdytų naujus darbuotojus.
Tačiau parėjusiais metais Tarptautinio Valiutos Fondo atstovai perspėjo, kad pagrindinė kliūtis aukštesniam užimtumui Kolumbijoje, yra esantis gana didelis minimalus užmokesti. 2010 metais, po to kai šalyje infliacija ūgtelėjo 3.1 procentu, minimalus darbo užmokestis buvo pakeltas keturiais procentais iki 300 dolerių per mėnesį.
6. Iranas, bedarbystės lygis remiantis paskutine oficialia statistika 11.5 procentai, 2011 metų BVP augimas, nėra duomenų
Vakarų sankcijos, trūkumas užsienio investicijų, naftos gavybos sumažėjimas - visa tai neigiamai paveikė Irano ekonomiką ir tuo pačiu šalies darbo rinką.
Šiuo metu apie penkiolika procentų Irano darbo jėgos neturi darbo, tačiau šis skaičius gali būti kur kas didesnis. Asmenų iki dvidešimt penkių metų nedarbo lygis šalyje šiuo metu remiantis oficialia informacija sudaro 29.1 procentą, tačiau analitikai sako, kad reali jaunimo bedarbystė Irane yra maždaug dvigubai didesnė.
Irane universitetų absolventai darbo neturi dešimt kart dažniau nei mažesnio išsilavinimo asmenys. Didelis nedarbas šalyje privedė prie jaunimo protestų.
Kaip ir likusiame Arabų pasaulyje, moterys labai neaktyviai dalyvauja darbo rinkoje. 2009 metais šalyje darbo neturėjo 740 tūkstančių moterų, kai vyrų tuo tarpu - 2.7 mln. Tais pačiais metais iš 21 mln. Irano darbo jėgos, 17.4 mln. sudarė vyrai.
5. Portugalija, bedarbystės lygis 12.7 procentai, 2011 metų BVP kritimas -1.5 procentai
Per praėjusius metus vidutinis nedarbo lygis Portugalijoje siekė net 12.7 procentus, na o per pirmą šių metų ketvirtį šis rodiklis šoktelėjo iki rekordinių aukštumų ir sudarė net 14.9 procentus. Šiuo metu ši šalis susiduria su giliausia nuo pat 1970 metų ekonomikos recesija. Jaunimo bedarbystės lygis Portugalijoje pašoko iki 36.2 procentų.
Dėl šalies ekonomikos recesijos ir skolų krizės, ypač smarkiai nukentėjo kadaise klestėjusi Portugalijos laivybos pramonė. Per pastaruosius kelis metus Naval Shipyards kompanija, kuri vienintelė Portugalijoje dar stato laivus, savo darbuotojų skaičių sumažino nuo kelių tūkstančių iki 700 žmonių.
Gaudama iš Europos sąjungos ir Tarptautinio Valiutos Fondo paskolą, Portugalija įsipareigojo griežtai taupyti ir įgyvendinti struktūrines reformas, todėl šioje šalyje tapo dar sunkiau kurti naujas darbo vietas.
Bedarbystės lygis šalyje jau viršija šių metų prognozę, kuri sudaro 13.7 procentus. Yra labai tikėtina, jog Portugalijos vyriausybė bus priversta mokėti dar daugiau išmokų bedarbiams.
4. Airija, bedarbystės lygis 14.4 procentai, 2011 metų BVP augimas 0.7 procentai
Praėjusius metu Airija baigė su pastebimai smukusiu paslaugų sektoriumi, na o vidutinis nedarbo lygis šalyje pasiekė paskutinių dvidešimties metų aukštumas, ir buvo dvigubai aukštesnis nei Vokietijoje.
Praėjusį mėnesį dėl sezoniškumo įtakos pakoreguotas nedarbo lygis Airijoje sudarė 14.3 procentus, ir buvo gerokai didesnis nei 2007 metais, kai bedarbystė šalyje sudarė vos 4.5 procentus. Airijos darbo rinką neigiamai paveikė kilusi krizė šalies bankiniame ir nekilnojamame sektoriuose.
Su sunkumais susidūręs Airijos bankinis sektorius buvo priverstas atleisti dalį darbuotojų. Vien Bank of Ireland bankas atleido tūkstantį darbuotojų. Praėjusių metų pabaigoje šalies bankiniame sektoriuje iš viso dirbo 13200 darbuotojų, kai piko metu 2008 metais, jų buvo 16 tūkstančių.
Padidėjusi bedarbystė Airijoje, privertė kai kuriuos darbuotojus persikvalifikuoti, na o kiti išvyko dirbti į užsienį. Būtent emigracija ir lėmė, kad Airijoje bedarbystės lygis nepašoko tai pat aukštai, kaip tai nutiko Ispanijoje bei Graikijoje.
3. Graikija, bedarbystės lygis 17.7 procentai, 2011 metų BVP kritimas -6.9 procentai
Recesija Graikijoje lėmė, kad jau daugiau nei kas penktas žmogus šioje šalyje neturi darbo. Vasarį bedarbystė lygis šioje šalyje šoktelėjo iki 21.7 procentų, kai per praėjusius metus bedarbystės rodiklio vidurkis Graikijoje sudarė 17.7 procentus.
Daugiau nei pusę, t.y. 54 procentus visų bedarbių, sudaro jaunimas. Didžiausias nedarbas Graikijoje yra šalies didžiuosiuose miestuose, ypač Atėnuose.
Graikijos ekonomika, kurios vertė maždaug 300 mlrd. dolerių, smunka jau net penktus metus iš eilės. Pastebimas padėties pablogėjimas šalies darbo rinkoje bei taupymo priemonių įgyvendinimas lėmė, kad sumažėjo darbo užmokestis ir pensijos, ir tai šalyje sukėlė didelį visuomenės nepasitenkinimą.
Kadangi Graikijos valdžios taupymo ir reformų priemonės lėmė kompanijų bankrotų bangą ir tuo pačiu darbuotojų atleidimo bangą, daugelio dar dirbančių graikų padėtis tai pat pablogėjo. Graikijoje minimalus atlyginimas buvo sumažintas maždaug penktadaliu. Darbo trūkumas ir blogėjanti gyvenimo kokybė lėmė psichologines problemas, tad vien per praėjusių metų pirmą pusmetį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, savižudybių skaičius Graikijoje šoktelėjo net 40 procentų.
2. Ispanija, bedarbystės lygis 21.6 procentai, 2011 metų BVP augimas 0.7 procentai
Ispanijoje, kurios ekonomika yra ketvirta pagal dydį euro zonoje, yra didžiausia bedarbystė.
Ispanijos ekonomika atsidūrė recesijoje dar tuomet, kai 2008 metų viduryje šalyje sprogo nekilnojamo turto burbulas, dėl kurio nukentėjo pagrindiniai statybų ir paslaugų sektoriai. Tai paskatino masinius atleidimus šalyje, todėl bedarbystės lygis Ispanijoje šoktelėjo daugiau nei dvigubai. Per pirmą šių metų ketvirtį bedarbystė lygis Ispanijoje pašoko iki maždaug 25 procentų ir pasiekė pastarųjų keturiolikos metų rekordą, t.y. gerokai daugiau nei Europos sąjungos šalių šio rodiklio vidurkis.
Padidėjusi bedarbystė Ispanijoje neigiamai paveikė šalies vidaus vartojimo rodiklius, ir tai savo ruožtu neigiamai paveikė šalies bendrojo vidaus produkto rodiklį. Kovo mėnesį Ispanijoje buvo užfiksuotas 8.6 procentų vertės metinis mažmeninės prekybos apimčių kritimas, kuris buvo didžiausias per paskutinius daugiau nei dvejus metus.
Ispanijos viešajame sektoriuje per pirmą šių metų ketvirtį darbo vietų skaičius buvo sumažintas 32 tūkstančiais. Per praėjusius metus Ispanijos žiniasklaidos sektoriaus atstovė Prisa planavo atleisti apie aštuoniolika procentų visų savo darbuotojų.
1. Pietų Afrika, bedarbystės lygis 24.7 procentai, 2011 metų BVP augimas 3.1 procentas
Pietų Afrikoje, kurios ekonomika Afrikos žemyne yra didžiausia, tarp penkiasdešimties didžiausių pasaulio šalių, bedarbystės lygis yra aukščiausias. Šioje šalyje aukštas bedarbystės lygis išlieka nuo pat 1997 metų, kuomet jis perkopė dvidešimties procentų lygį, ir vėliau nenusileido žemiau.
Pagrindinis veiksnys, kuris lemia aukštą nedarbo lygį šalyje, tai egzistuojanti juodoji darbo rinka. Be to, šalyje gerai išvystyta socialinės apsaugos sistema, todėl kai kurie žmonės gali sau leisti ilgai ieškotis darbo.
Per pirmą šių metų ketvirtį Pietų Afrikoje bedarbystės lygis ūgtelėjo iki 25.2 procentų. Nors kai kuriuose šalies ūkio sektoriuose buvo sukurta naujų daro vietų, tačiau tuo pačiu kai kurie kiti ūkio sektoriai tuo pat metu atleido dalį darbuotojų.
Aukšta bedarbystė lėmė, jog pastebimai šoktelėjo šalies namų ūkių įsiskolinimas, kuris remiantis šalies Centrinio banko duomenimis, sudaro apie 75 procentus šalies piliečių disponuojamų pajamų. Ekspertai baiminasi, kad Pietų Afrikos skolų problema dar labiau pagilės, todėl gali padidėti bankų blogų paskolų portfeliai.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais.
Ekonomikos recesijos metu Amerika, kurios ekonomika yra didžiausia pasaulyje, neteko net 8.3 mln. darbo vietų. Per paskutinius 34 mėnesius tik 43 procentai prarastų darbo vietų buvo atkurta. Pastaruoju metu ypač jaunesnio amžiaus darbuotojai susiduria su prastomis darbo rinkos perspektyvomis. Štai euro zonoje jaunimo nedarbo lygis sudaro daugiau nei 22 procentus, na o Graikijoje ir Ispanijoje jis netgi viršija daugiau nei penkiasdešimt procentų.
Taigi, susipažinkime su iš penkiasdešimties didžiausių pagal ekonomikos vertę šalių atrinktų dešimties šalių, kuriose bedarbystė yra didžiausia, reitingu. Šis reitingas sudarytas remiantis Tarptautinės darbo organizacijos turimais 2011 metų vidutinio metinio nedarbo lygio duomenimis, kuriuos ši organizacija surinko iš nacionalinių statistikos šaltinių.
10. Prancūzija, bedarbystės lygis 9.3 procentai, 2011 metų BVP augimas 1.7 procentai
Praėjusiais metais Prancūzijoje bedarbystės lygis sudarė 9.3 procentus, na o šiais metais jis jau spėjo pakilti virš dešimties procentų, arba iki aukščiausio lygio per pastaruosius trylika metų.
Prasta padėtis Prancūzijos darbo rinkoje, buvo vienas iš faktorių, kuris lėmė socialisto Francois Hollande pergalę gegužę įvykusiuose Prancūzijos prezidento rinkimuose. Francois Hollande prieš rinkimus nuolat pabrėždavo, kad per penkių metų Nicolas Sarkozy valdymo laikotarpį, šalies pramonė neteko 355 tūkstančių darbo vietų. Prieš šiuos rinkimus atlikta apklausa parodė, kad net 40 procentų Prancūzijos darbuotojų mano, kad jų darbo vietai gresia pavojus.
Šalies vyriausybė stengėsi išvengti kelių pramonės įmonių uždarymo, kad tokiu būdu dar labiau nepadaugėtų bedarbių. Keltų operatoriui SeaFrance, apatinio trikotažo gamintojai Lejaby bei naftos perdirbimo kompanijai Petrolplus yra iškilęs pavojus.
Be to, Prancūzijos profsąjungos daro spaudimą šalies valdžiai, kad būtų išvengtas daugiau nei 45 kompanijų gamybos nutraukimas. Tarp kompanijų, kurios planuoja uždaryti gamyklas Prancūzijoje arba sumažinti darbuotojų skaičių paslaugų sektoriuje, yra tokios kompanijos kaip PSA Peugeot Citroen, General Motors ir Conforama.
9. Lenkija, bedarbystės lygis 9.6 procentai, 2011 metų BVP augimas 4.3 procentai
Nepaisant to, kad Lenkijos ekonomika tarp Europos sąjungos šalių auga viena iš sparčiausiai, tačiau ši šalis vis dar kenčia nuo gan didelio nedarbo.
Darbo rinkos reformos, kaip pavyzdžiui apribojimas ankstyvo išėjimo į pensiją, padidino darbo jėgos pasiūlą, ir tuo pačiu šalyje padidėjo bedarbystės lygis. Gegužę bedarbystės lygis Lenkijoje sudarė 12.6 procentus, t.y. 0.3 procentais mažiau nei balandį, tačiau jis buvo daug didesnis nei praėjusių metų bedarbystės lygio vidurkis, kuris sudarė 9.6 procentus. Daugiau nei ketvirtadalis jaunų žmonių Lenkijoje neturi darbo. Kovo mėnesį jaunimo nedarbo lygis šioje šalyje šoktelėjo iki 26.7 procentų. Baiminamasi, kad didžioji dalis jaunų žmonių visą savo gyvenimą bus bedarbiais, arba susidurs su nepakankamu užimtumu.
Plieno gamybos lyderė pasaulyje ArcelorMittal paskelbė, kad Lenkijoje atleis tūkstantį darbuotojų, kai kurios stambios kompanijos tai pat pranešė apie tai, kad šioje šalyje bus mažinamas darbuotojų skaičius. Kadangi euro zonoje vyrauja finansų krizė, ir tuo pačiu krenta paklausa, tuo pačiu mažėja Lenkijos eksporto paklausa. Nemažai lenkų ieškoti darbo ir dirbti išvyko į užsienį.
Praėjusiais metais verslo įmonėse Lenkijoje vidutinis darbo užmokestis sudarė 1215 dolerių, t.y. maždaug trečdalis to, ką verslo kompanijų darbuotojai vidutiniškai gauna Vokietijoje.
8. Turkija, bedarbystės lygis 9.8 procentai, 2011 metų BVP augimas 8.5 procentai
Per pastarąjį dešimtmetį stebėtas įspūdingas Turkijos ekonomikos augimas nebuvo taip tampriai suderintas su bedarbystės mažėjimu šalyje, kuri išlieka aukšta.
Nors per 2002 - 2006 metų laikotarpį Turkijos vidutinis ekonomikos augimas viršijo septynis procentus, bedarbystė lygis šalyje vis tiek išliko maždaug dešimties procentų lygio. Iš dalies tai buvo nulemta to, kad nemaža dalis žmonių apleido žemės ūkio sektorių ir persikėlė gyventi į miestus. Be to, šalyje padidėjo vidutinės ir aukštos klasės specialistų poreikis, tuo tarpu Turkijoje didžiąją dalį darbo jėgos sudaro žmonės su žemesnio lygio įgūdžiais. Turkijos kompanijos susidūrė su reikiamo lygio darbuotojų stygiumi.
Per pastaruosius penkerius metus jaunimo nedarbo lygis Turkijoje sumažėjo nuo 17.1 iki 15.4 procentų. Nors jaunimo darbo jėgos kiekis ir padidėjo, tačiau vis dar ne daug moterų dalyvauja Turkijos darbo rinkoje. Moterys Turkijos darbo rinkoje praėjusiais metais sudarė vos 29 procentus visos darbo jėgos.
7. Kolumbija, bedarbystės lygis 10.8 procentai, 2011 metų BVP augimas 5.9 procentai
Po to, kai baigėsi pilietinis karas, Kolumbijos ekonomika ėmė sparčiai augti, tačiau šalyje vis dar yra aukščiausias nedarbo lygis Pietų Amerikos regione.
Nors nedarbo lygis praėjusiais metais šalyje sumažėjo nuo 11.8 iki 10.8 procentų, tačiau šalyje bedarbystės lygis vis dar yra daugiau nei dviem procentais didesnis nei kaimyninėje Venesueloje.
Kolumbijos vyriausybė praėjusių metų pabaigoje nusistatė sau tikslą iki 2014 metų šalyje bedarbystės lygį sumažinti iki 8.5 procentų. Tai bus siekiama daryti laikinai suteikus smulkioms ir vidutinėms įmonėms lengvatas, kad šios aktyviau samdytų naujus darbuotojus.
Tačiau parėjusiais metais Tarptautinio Valiutos Fondo atstovai perspėjo, kad pagrindinė kliūtis aukštesniam užimtumui Kolumbijoje, yra esantis gana didelis minimalus užmokesti. 2010 metais, po to kai šalyje infliacija ūgtelėjo 3.1 procentu, minimalus darbo užmokestis buvo pakeltas keturiais procentais iki 300 dolerių per mėnesį.
6. Iranas, bedarbystės lygis remiantis paskutine oficialia statistika 11.5 procentai, 2011 metų BVP augimas, nėra duomenų
Vakarų sankcijos, trūkumas užsienio investicijų, naftos gavybos sumažėjimas - visa tai neigiamai paveikė Irano ekonomiką ir tuo pačiu šalies darbo rinką.
Šiuo metu apie penkiolika procentų Irano darbo jėgos neturi darbo, tačiau šis skaičius gali būti kur kas didesnis. Asmenų iki dvidešimt penkių metų nedarbo lygis šalyje šiuo metu remiantis oficialia informacija sudaro 29.1 procentą, tačiau analitikai sako, kad reali jaunimo bedarbystė Irane yra maždaug dvigubai didesnė.
Irane universitetų absolventai darbo neturi dešimt kart dažniau nei mažesnio išsilavinimo asmenys. Didelis nedarbas šalyje privedė prie jaunimo protestų.
Kaip ir likusiame Arabų pasaulyje, moterys labai neaktyviai dalyvauja darbo rinkoje. 2009 metais šalyje darbo neturėjo 740 tūkstančių moterų, kai vyrų tuo tarpu - 2.7 mln. Tais pačiais metais iš 21 mln. Irano darbo jėgos, 17.4 mln. sudarė vyrai.
5. Portugalija, bedarbystės lygis 12.7 procentai, 2011 metų BVP kritimas -1.5 procentai
Per praėjusius metus vidutinis nedarbo lygis Portugalijoje siekė net 12.7 procentus, na o per pirmą šių metų ketvirtį šis rodiklis šoktelėjo iki rekordinių aukštumų ir sudarė net 14.9 procentus. Šiuo metu ši šalis susiduria su giliausia nuo pat 1970 metų ekonomikos recesija. Jaunimo bedarbystės lygis Portugalijoje pašoko iki 36.2 procentų.
Dėl šalies ekonomikos recesijos ir skolų krizės, ypač smarkiai nukentėjo kadaise klestėjusi Portugalijos laivybos pramonė. Per pastaruosius kelis metus Naval Shipyards kompanija, kuri vienintelė Portugalijoje dar stato laivus, savo darbuotojų skaičių sumažino nuo kelių tūkstančių iki 700 žmonių.
Gaudama iš Europos sąjungos ir Tarptautinio Valiutos Fondo paskolą, Portugalija įsipareigojo griežtai taupyti ir įgyvendinti struktūrines reformas, todėl šioje šalyje tapo dar sunkiau kurti naujas darbo vietas.
Bedarbystės lygis šalyje jau viršija šių metų prognozę, kuri sudaro 13.7 procentus. Yra labai tikėtina, jog Portugalijos vyriausybė bus priversta mokėti dar daugiau išmokų bedarbiams.
4. Airija, bedarbystės lygis 14.4 procentai, 2011 metų BVP augimas 0.7 procentai
Praėjusius metu Airija baigė su pastebimai smukusiu paslaugų sektoriumi, na o vidutinis nedarbo lygis šalyje pasiekė paskutinių dvidešimties metų aukštumas, ir buvo dvigubai aukštesnis nei Vokietijoje.
Praėjusį mėnesį dėl sezoniškumo įtakos pakoreguotas nedarbo lygis Airijoje sudarė 14.3 procentus, ir buvo gerokai didesnis nei 2007 metais, kai bedarbystė šalyje sudarė vos 4.5 procentus. Airijos darbo rinką neigiamai paveikė kilusi krizė šalies bankiniame ir nekilnojamame sektoriuose.
Su sunkumais susidūręs Airijos bankinis sektorius buvo priverstas atleisti dalį darbuotojų. Vien Bank of Ireland bankas atleido tūkstantį darbuotojų. Praėjusių metų pabaigoje šalies bankiniame sektoriuje iš viso dirbo 13200 darbuotojų, kai piko metu 2008 metais, jų buvo 16 tūkstančių.
Padidėjusi bedarbystė Airijoje, privertė kai kuriuos darbuotojus persikvalifikuoti, na o kiti išvyko dirbti į užsienį. Būtent emigracija ir lėmė, kad Airijoje bedarbystės lygis nepašoko tai pat aukštai, kaip tai nutiko Ispanijoje bei Graikijoje.
3. Graikija, bedarbystės lygis 17.7 procentai, 2011 metų BVP kritimas -6.9 procentai
Recesija Graikijoje lėmė, kad jau daugiau nei kas penktas žmogus šioje šalyje neturi darbo. Vasarį bedarbystė lygis šioje šalyje šoktelėjo iki 21.7 procentų, kai per praėjusius metus bedarbystės rodiklio vidurkis Graikijoje sudarė 17.7 procentus.
Daugiau nei pusę, t.y. 54 procentus visų bedarbių, sudaro jaunimas. Didžiausias nedarbas Graikijoje yra šalies didžiuosiuose miestuose, ypač Atėnuose.
Graikijos ekonomika, kurios vertė maždaug 300 mlrd. dolerių, smunka jau net penktus metus iš eilės. Pastebimas padėties pablogėjimas šalies darbo rinkoje bei taupymo priemonių įgyvendinimas lėmė, kad sumažėjo darbo užmokestis ir pensijos, ir tai šalyje sukėlė didelį visuomenės nepasitenkinimą.
Kadangi Graikijos valdžios taupymo ir reformų priemonės lėmė kompanijų bankrotų bangą ir tuo pačiu darbuotojų atleidimo bangą, daugelio dar dirbančių graikų padėtis tai pat pablogėjo. Graikijoje minimalus atlyginimas buvo sumažintas maždaug penktadaliu. Darbo trūkumas ir blogėjanti gyvenimo kokybė lėmė psichologines problemas, tad vien per praėjusių metų pirmą pusmetį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, savižudybių skaičius Graikijoje šoktelėjo net 40 procentų.
2. Ispanija, bedarbystės lygis 21.6 procentai, 2011 metų BVP augimas 0.7 procentai
Ispanijoje, kurios ekonomika yra ketvirta pagal dydį euro zonoje, yra didžiausia bedarbystė.
Ispanijos ekonomika atsidūrė recesijoje dar tuomet, kai 2008 metų viduryje šalyje sprogo nekilnojamo turto burbulas, dėl kurio nukentėjo pagrindiniai statybų ir paslaugų sektoriai. Tai paskatino masinius atleidimus šalyje, todėl bedarbystės lygis Ispanijoje šoktelėjo daugiau nei dvigubai. Per pirmą šių metų ketvirtį bedarbystė lygis Ispanijoje pašoko iki maždaug 25 procentų ir pasiekė pastarųjų keturiolikos metų rekordą, t.y. gerokai daugiau nei Europos sąjungos šalių šio rodiklio vidurkis.
Padidėjusi bedarbystė Ispanijoje neigiamai paveikė šalies vidaus vartojimo rodiklius, ir tai savo ruožtu neigiamai paveikė šalies bendrojo vidaus produkto rodiklį. Kovo mėnesį Ispanijoje buvo užfiksuotas 8.6 procentų vertės metinis mažmeninės prekybos apimčių kritimas, kuris buvo didžiausias per paskutinius daugiau nei dvejus metus.
Ispanijos viešajame sektoriuje per pirmą šių metų ketvirtį darbo vietų skaičius buvo sumažintas 32 tūkstančiais. Per praėjusius metus Ispanijos žiniasklaidos sektoriaus atstovė Prisa planavo atleisti apie aštuoniolika procentų visų savo darbuotojų.
1. Pietų Afrika, bedarbystės lygis 24.7 procentai, 2011 metų BVP augimas 3.1 procentas
Pietų Afrikoje, kurios ekonomika Afrikos žemyne yra didžiausia, tarp penkiasdešimties didžiausių pasaulio šalių, bedarbystės lygis yra aukščiausias. Šioje šalyje aukštas bedarbystės lygis išlieka nuo pat 1997 metų, kuomet jis perkopė dvidešimties procentų lygį, ir vėliau nenusileido žemiau.
Pagrindinis veiksnys, kuris lemia aukštą nedarbo lygį šalyje, tai egzistuojanti juodoji darbo rinka. Be to, šalyje gerai išvystyta socialinės apsaugos sistema, todėl kai kurie žmonės gali sau leisti ilgai ieškotis darbo.
Per pirmą šių metų ketvirtį Pietų Afrikoje bedarbystės lygis ūgtelėjo iki 25.2 procentų. Nors kai kuriuose šalies ūkio sektoriuose buvo sukurta naujų daro vietų, tačiau tuo pačiu kai kurie kiti ūkio sektoriai tuo pat metu atleido dalį darbuotojų.
Aukšta bedarbystė lėmė, jog pastebimai šoktelėjo šalies namų ūkių įsiskolinimas, kuris remiantis šalies Centrinio banko duomenimis, sudaro apie 75 procentus šalies piliečių disponuojamų pajamų. Ekspertai baiminasi, kad Pietų Afrikos skolų problema dar labiau pagilės, todėl gali padidėti bankų blogų paskolų portfeliai.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais.