JAV akcijų indeksai antradienį kilo daugiau nei 1 proc.

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2012-06-13 11:24 Komentarai: (0)
Antradienio prekybos sesija JAV akcijų biržose buvo visiška priešingybė pirmadieniui. Pagrindiniai JAV akcijų indeksai kilo daugiau nei 1 proc. Labiausiai kilo Dow Jones Industrial Average indeksas (1,31 proc.), atspindintis didžiausios kapitalizacijos bendrovių akcijų kainų pokyčius.

„First Solar Inc.“ akcijos brango apie 21 proc., kai bendrovė paskelbė laimėjusi vykdyti du projektus Australijoje. Šiais metais „First Solar Inc.“ akcijos yra vienos iš labiausiai pigusių S&P 500 indekse. Energetikos sektoriaus bendrovių akcijų kainos taip pat šiek tiek stabilizavosi po kelių savaičių mažėjimo. Vienas iš labiausiai brangusių sektorių buvo bankų sektorius. Šio sektoriaus bendrovių akcijos brango 2 proc. ir daugiau.

Sumažėjusios pagrindinių žaliavų kainos ir sustiprėjęs JAV doleris lėmė, kad gegužės mėnesį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, importuojamų prekių kainos sumažėjo 0,3 proc. Per mėnesį neigiamas pokytis viršijo 1 proc. Eksportuojamų prekių kainos per metus sumažėjo apie 0,1 proc., o nuo balandžio mėn. pabaigos atpigo 0,4 proc. Gegužę, palyginti su balandžiu, smulkaus verslo optimizmo indeksas praktiškai išliko nepakitęs – ties 94,4 punktais. Tai signalizuoja, kad šio didesnio verslo segmento pagyvėjimo artimiausio metu neverta tikėtis, o verslo investicijos taip pat neturėtų žymiai didėti.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai pirmadienį vėl kilo po trejetą dienų trukusio mažėjimo. Viso vakar augo 11 iš 18 nacionalinių Vakarų Europos biržų indeksų. Nors padėtis euro zonoje tebėra įtempta, rinkos dalyviai spekuliavo viltimis, kad birželio 20 d. posėdžiausiantis JAV Federalinis rezervų bankas nuspręs papildomai paskatinti ekonomiką. Kita vertus, pačioje Europoje naujienos buvo gluminančios. „Fitch“ reitingų agentūros atstovas išsakė nuomonę, kad Ispanijos vyriausybei nepavyks įgyvendinti biudžeto planų nei šiemet nei kitąmet. Į tai rinkos sureagavo dar labiau pakeldamos šalies vyriausybės vertybinių popierių pajamingumus. Ispanijos 10 metų obligacijų pajamingumas išaugo iki 6,83 proc. – didžiausio lygio nuo 1997 metų.

Šįryt ateities sandoriai rodo, kad investuotojai yra palankiai nusiteikę Europos akcijų rinkos atžvilgiu. Po vakar vakaro augimo JAV biržose, tikimasi teigiamų pokyčių ir Europoje. Tiesa, jie gali būti riboti, nes investuotojai tebėra dirglūs Ispanijos ir Italijos atžvilgiu, o jų obligacijų pajamingumų lygis verčia nerimauti.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indeksai nežymiai kilo. Pietų Korėjos akcijų indeksas Kospi 200 kilo 0,26 proc. Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė padidėjo 0,68 proc.

Drabužių gamintojos „Esprit“ akcijų kaina šiandien pigo daugiau kaip penktadaliu, po to kai įmonė paskelbė, kad generalinis direktorius palieka bendrovę. Įmonei paskutiniai metai buvo labai nesėkmingi: bendrovės grynasis pelnas smuko 98 proc., o didžioji dalis pardavimų gaunama Europos regione, kur ekonomikos sulėtėjimas yra akivaizdus.

Vakar teigiamus pokyčius demonstravo žaliavų kainos. Investuotojai šiandien pirko žaliavų išgavėjų ir perdirbėjų akcijas. „Cnooc Ltd“ akcijos brango 1,7 proc., o „Sumitomo Metal Industries Ltd.“ akcijų kaina padidėjo 2,5 proc.

Baltijos šalys

Antradienį Vilniaus akcijų biržos indeksas krito 0,26 proc., Talino indeksas – 0,42 proc. Tiesa, Rygos akcijų biržos indeksas kilo 0,77 proc. Labiausiai tai lėmė neaktyvi prekyba Rygoje. Aktyviausiai prekiauta Vilniuje, kur akcijų buvo perleista už 439 tūkst. eurų. Du trečdalius šios apyvartos sudarė prekyba „TEO“ akcijomis. Vakar prekybos sesijos viduryje buvo pranešta, kad nuo liepos 1 dienos iš „OMX Baltic 10“ indekso bus išbrauktos „Panevėžio statybos tresto“ akcijos, o vietoj jų bus įtrauktos „Aprangos“ akcijos.

Žaliavos

Vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje atsitiesė po ankstesnių trijų kritimo dienų. Naftos kaina buvo pakilusi kiek aukščiau 83 JAV dolerių už barelį, tačiau šįryt ji vėl nusileidusi žemiau šios ribos. Naftos brangimą antradienį labiausiai lėmė kiek susilpnėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu bei palankesnės nuotaikos finansų rinkose. Daugiausia dėmesio šiomis dienomis susilaukia OPEC narių atstovų komentarai prie rytoj įvyksiantį susitikimą Vienoje. Beveik absoliuti rinkos ekspertų dalis tikisi, kad OPEC paliks dabar galiojančią naftos gavybos kvotą. Tarp OPEC narių matoma tam tikra priešprieša – Saudo Arabija siekia palaikyti mažesnę naftos kainą rinkoje, tačiau tokios valstybės kaip Iranas ar Venesuela nori mažesnės gavybos kvotos ir aukštesnės naftos kainos rinkoje. Beje, vakar JAV energetikos administracija paskelbė atnaujintą naftos paklausos prognozę šiems metams – tikimasi, kad paklausa išaugs 810 tūkst. barelių arba 150 tūkst. barelių mažiau nei buvo tikimasi anksčiau. Beje, naftos gavyba iš ne OPEC šalių augs labiau nei tikėtasi – 800 tūkst. barelių per dieną, o prie to labiausiai prisidės Kanada ir JAV. Tai, kad JAV didėja naftos gavybos lygis, atsispindi ir vis dar augančiose žaliavinės naftos atsargose. Anot Amerikos naftos instituto, naftos atsargos per praėjusią savaitę padidėjo 1,6 mln. barelių. Jeigu panašų pokytį parodys ir šiandien skelbiama oficiali JAV energetikos administracija, tai turės neigiamos įtakos naftos kainai.
 
Dar nėra komentarų