Manoma, kad gamtinės dujos yra vienos svarbiausių ateities energijos šaltinių, nes jų atsargos yra pakankamai didelės, jos naudojamos daugelyje ekonomikos sektorių ir jų naudojimas yra švaresnis nei naftos ar akmens anglies. Gamtinės dujos naudojamos elektros energijos, trąšų gamyboje, kaip automobilių kuras, namų ūkiuose (valgio gamybai, šildymui, šaldymui) ir daugelyje kitų pramonės šakų.
Gamtinės dujos JAV
Gamtinių dujų gavyba JAV gerokai palengvėjo dėl šiltesnio šių metų žiemos sezono šioje šalyje. Susikaupę dujų rezervai JAV neleidžia kilti žaliavos kainai, nors politinėje arenoje kyla ginčai ir pasiūlymai skatinti gamtinių dujų naudojimą, kaip naftos produktų alternatyvą. Vienas žinomiausių platesnio gamtinių dujų naudojimo šalininkų yra investuotojas T. Boone Pickens, kuris jau kurį laiką stengiasi parodyti JAV valdžiai, jog reikia skatinti gamtinių dujų naudojimą automobiliuose ir vilkikuose. BP Capital Management vadovas mano, jog gamtinių dujų kaina yra arti „dugno“, nes veikiančių gamtinių dujų gręžimo bokštų nuolat mažėja, o tai yra vienas svarbiausių gamtinių dujų kainos prognozavimo rodiklių. Vadovas taip pat pridūrė, jog mažėjant dujų gamybos apimčiai, gali susidaryti dujų trūkumas ir pakilti žaliavos kainos.

JMP Securities analitikai apskaičiavo, jog vilkikas, kuris naudoja gamtines dujas, per metus sutaupo apytiksliai 20 000 USD, jeigu pravažiuoja 161 000 km atstumą. Analitikai mano, kad transporto ir logistikos įmonės praranda konkurencingumą, jeigu nenaudoja gamtinių dujų savo vilkikuose. Viena didžiausių problemų, susijusių su gamtinių dujų naudojimu šiose įmonėse, yra degalinių, kuriose galima pasipildyti dujų, trūkumas. Tačiau kompanija Clean Energy Fuels Corp. (CLNE), kurios akcijų turi T. Boone Pickens, planuoja atidaryti 70 dujų degalinių iki 2012 m. pabaigos, o per 2013 m. planuoja atidaryti dar 80 tokių degalinių. Amerikos autotransporto asociacijos duomenimis, JAV šiuo metu yra 22 000 vilkikų, naudojančių gamtines dujas, ir apie 700 000 vilkikų, kurie naudoja dyzelinį kurą. Raymond James & Associates analitikai prognozuoja, jog Clean Energy suskystintų dujų pardavimai 2013 m. turėtų išaugti 115%.
Goldman Sachs analitikai prognozuoja, kad 2012 m. vidutinė gamtinių dujų kaina NYMEX rinkoje bus 2,40 USD/mln. BTU (BTU – Britų šiluminis vienetas), kai šiuo metu rinkos kaina yra 2,291 USD/mln. BTU (2012 m. gegužės 3 d.). Jeigu analitikų prognozės bus įgyvendintos, tai žaliavos kaina turėtų išaugti 4,77%. Tuo tarpu prognozuojama, kad 2013 m. vidutinė gamtinių dujų kaina NYMEX rinkoje sudarys 4,00 USD/mln. BTU. Tokiu atveju gamtinių dujų kaina pakiltų 75%. Goldman Sachs analitikai mano, kad ilguoju laikotarpiu dujų kainos augimą lems padidėjusi žaliavos paklausa, nes gamtosaugos įstatymai labiau palaiko elektrines, kurios naudoja gamtines dujas. Be to, dujų, kurios naudojamos pramonėje, paklausa turėtų išaugti, nes jau kurį laiką vyrauja mažos dujų kainos ir įmonės siekia tuo pasinaudoti, kad galėtų padidinti savo konkurencinį pranašumą ir sumažinti išlaidas.
Šiuo metu JAV dujų gavybos sektorius keičiasi, nes paplito skalūninių dujų išgavimas. JAV Energetikos informacijos administracija prognozuoja, kad skalūninių dujų gavyba 2035 m. sudarys 49%, lyginant su visais kitais gavybos būdais, kai 2010 m. toks dujų gavybos būdas sudarė tik 23%. Dėl naujo dujų gavybos būdo gali kilti dujų kainos mažėjimo rizika, nes skalūninės dujos išgaunamos daug didesniais kiekiais ir paklausa gali nebūti pakankama, kad išsilaikytų palanki dujų kaina.

Pateiktame energijos išteklių gamybos nuo 1980 m. iki 2035 m. grafike yra pavaizduotos JAV Energetikos informacijos administracijos prognozės, pagal kurias gamtinių dujų gavyba JAV per artimiausius kelerius metus turėtų gerokai išaugti. Matoma, jog tik atsinaujinantys energijos šaltiniai, išskyrus hidroenergiją, gali pralenkti gamtinių dujų gavybą šioje šalyje.
Investicijų galimybės
Investuotojai gali pasirinkti iš keletos su gamtinėmis dujomis susijusių investicijų. Vienas paprasčiausių būdų yra ETF fondo vienetų pirkimas. Investuotojai, kurie nori tiesiogiai uždirbti iš dujų kainos svyravimo JAV, turi galimybę įsigyti United States Natural Gas (UNG) ETF fondą. Šio ETF fondo tikslas yra atitikti gamtinių dujų kainos svyravimus. Iš pateikto grafiko matoma, kad ETF fondas rodo kainos stabilizavimosi ženklus ir galima įžvelgti naujo trendo pradžią. Tuo tarpu tie, kurie nori investuoti į kompanijas, susijusias su dujų gavyba, gali rinktis First Trust ISE-Revere Natural Gas Idx (FCG) ETF fondą. Šis fondas investuoja 90% savo turto į paprastąsias akcijas tokių kompanijų, kurios susijusios su gamtinių dujų gavyba, saugojimu ir prekyba.

Investuotojai, kurie prekiaudami vertybiniais popieriais linkę naudoti svertą, turi galimybę įsigyti Direxion Daily Nat Gas Rltd Bear 2X Shrs (FCGS) ir Direxion Daily Natural Gas Related Bull 2x Shares ETF (FCGL) ETF fondus. Šie fondai naudoja dvigubą svertą.
Norint prisiimti dar daugiau rizikos, galima įsigyti ETF fondus, kurie naudoja trigubą svertą. Tokie fondai yra Direxion Daily Nat Gas Rltd Bull 3X Shrs (GASL) ETF fondas ir Direxion Daily Nat Gas Rltd Bear 3X Shrs (GASX) ETF fondas, kuris uždirba iš gamtinių dujų kainos kritimo.
Parengta LHV banko, remiantis Goldman Sachs rinkos tyrimu ir užsienio žiniasklaida (Bloomberg.com, Reuters.com, ForexFactory.com, Finance.Yahoo.com, Cnbc.com, įmonių duomenimis). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.