Pabloginta JAV kredito reitingo perspektyva sudavė smūgį pasaulio akcijų rinkai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-04-19 10:24 Komentarai: (0)
Pirmadienį reitingų agentūra „Standard & Poor's" sumažino JAV ilgalaikio skolinimosi perspektyvą iš neutralios į neigiamą. Šalies esamas reitingas nebuvo sumažintas ir išlieka AAA (aukščiausias reitingas), tačiau „Standard & Poor's" įvardijo, kad turi abejonių dėl galimybių sumažinti valstybės skolą. Ši žinia neigiamai paveikė akcijų rinką. S&P 500 indeksas nukrito 1,1 proc., Dow Jones Industrial - 1,14 proc., o Nasdaq - 1,06 proc.

Prieš prasidedant JAV akcijų prekybai investuotojai nerimavo dėl Europos paskolų krizės, ypač dėl Graikijos valstybės skolos restruktūrizavimo galimybės, ir dėl Kinijoje padidintų rezervų reikalavimų bankams bei pranešimų, kad valstybė toliau vykdys ekonomikos augimo tempo mažinimo politiką. Dėl to JAV akcijų indeksų ateities sandorių vertės buvo sumažėjusios. Po to, kai „Standard & Poor's" pranešė, kad yra 33 proc. tikimybė, kad dviejų metų bėgyje bus sumažintas JAV reitingas, ateities sandorių kainos sulaukė papildomo spaudimo. Agentūra įvardijo, kad JAV fiskalinės politikos vykdytojai nepakankamai imasi žingsnių lyginant su kitomis pasaulio valstybėmis. Prasidėjus prekybai pagrindiniai indeksai krito apie 1,5-2 proc., tačiau artėjant prekybai į pabaigą dalis prarastų verčių buvo susigrąžinta.

Tarp Dow Jones Industrial trisdešimties komponentų tik „Boeing" akcijos brango. Kaina pakilo 0,26 proc. Banko „Bank of America" akcijos buvo labiausiai pigusios. Šių akcijų kaina nukrito 3,12 proc. Niujorko biržoje kiekvienai kylančiai akcijai teko 5 krentančios akcijos. Energetikos sektoriaus akcijos sulaukė didžiausio spaudimo dėl mažėjančios naftos kainos.

Pranešimai apie JAV reitingų galimą sumažinimą užgožė įmonių ketvirtinių finansinių rezultatų skelbimus. Bankas „Citigroup" pranešė, kad palyginti su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu banko pelnas sumažėjo, tačiau pagerėjo blogų paskolų portfelio situacija ir išaugo komercinė bankininkystė Lotynų Amerikoje. I ketv. bankas uždirbo 3 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno, arba 10 centų vienai akcijai. Praeitais metais per tą patį laikotarpį bankas uždirbo 15 centų vienai akcijai. Pelno vienai akcijai rezultatas viršijo analitikų lūkesčius, kurie tikėjosi, kad bus uždirbta 9 centai vienai akcijai grynojo pelno. Į prekybos pabaigą akcijos buvo nukritusios 0,4 proc.

Finansinių rezultatų skelbimo sezonas toliau tęsiasi. Aktyvios prekybos tikimasi „Goldman Sachs", „Intel", „IBM", „Yahoo", „Johnson & Johnson", „Juniper Networks", „Seagate Technology", „VMware", „State Street", „Wynn Resorts" akcijomis.

JAV NAHB būsto rinkos indekso reikšmė balandį sumažėjo nuo 17,0 iki 16,0 punktų. JAV nekilnojamojo turto sektorius tebėra gana vangus. O statytojų pasitikėjimas sumenko dėl prastesnių pardavimų lūkesčių.

Vakarų Europa

Antradienį Vakarų Europos akcijų kainų indeksai ritosi žemyn, kaip ir didžioji dalis pasaulio rinkų. Pradžioje buvo nerimaujama dėl euro zonos periferinių narių valstybių viešųjų finansų stabilumo. Bet vėliau vakar dieną rinkos didelį smūgį sudavė reitingų agentūros „Standard&Poor's" pranešimas, kad bloginama JAV AAA kredito reitingo perspektyva į neigiamą. Valstybių skolos ir biudžeto deficitai pokriziniu ekonomikos laikotarpiu ėmė kamuoti nemažai ekonomikų, nes daugelis jų krizės metu metė milžiniškas pastangas apsaugoti ūkį nuo dar gilesnės recesijos. Šįryt vakarų Europos akcijų indeksų ateities sandoriai rodo kiek nuosaikesnes nuotaikas. Tikimasi nedidelio atsitiesimo po vakarykščio smūgio. Tiesa, šiandien ne itin gerai turėtų sektis Europos technologijų sektoriaus bendrovėms po to kai vakar JAV „Texas Instruments" paskelbė apie lėtesnį nei įprasta ketvirčio pardavimų augimą.

Azija

Azijos akcijų rinkos šįryt smuko, po to, kai vakar „Standard&Poor's" reitingų agentūra pakeitė JAV ilgalaikio skolinimosi perspektyvą iš stabilios į neigiamą. Pagrindiniai Azijos akcijų rinkų indeksai šiandien smuko daugiau nei 1 proc. Indeksus smukdė pramonės produkciją gaminančių bendrovių akcijų kainos.

Kinijoje pranešta, kad tiesioginės užsienio investicijos šalyje šių metų kovą išaugo 32,9 proc. palyginti su 2010 metų kovo mėnesiu. Kinijos vyriausybė planuoja suteikti platesnes galimybes užsienio investuotojams. Pagal atnaujintas tiesioginių užsienio investicijų gaires, Kinijoje gali būti leista užsieniečiams investuoti į atsinaujinančios energetikos, aviacijos ar į kitus aukštųjų technologijų bei gamybos sektorius, todėl tikėtina, kad tiesioginių užsienio investicijų tempas Kinijoje ir toliau išliks spartus.

Baltijos šalys

NASDAQ OMX Vilniaus biržoje aktyviausiai prekiauta bendrovės „TEO LT" akcijomis. Pirmadienį po prekybos įmonė skelbė veiklos rezultatus, tad investuotojų aktyvumas prekiaujant šiais vertybiniais popieriais nieko neturėjo stebinti. Jokios kitos bendrovės akcijų prekyba nepasižymėjo nei didesniais kainų pokyčiais nei apyvartomis. NASDAQ OMX Talino biržoje apyvarta siekė 1,5 mln. eurų, tačiau tam esminės įtakos turėjo dideli tiesioginiai sandoriai, kurių pagalba vertybinių popierių buvo perleista už 1 mln. eurų. Investuotojų primirštoje NASDAQ OMX Rygos biržoje apyvarta bei kainos pokyčiu išsiskyrė prekyba „Olainfarm" vertybiniais popieriais. Šių beveik 7 proc. kilusia kaina perleista už 52 tūkst. latų. Tai sudarė daugiau kaip pusę visos rinkos apyvartos.

Vidurio ir Rytų Europa

Prekybą Rusijos akcijų rinkoje vakar tai pat nulėmė naujiena apie JAV reitingo perspektyvos pabloginimą. Investuotojai į šalies akcijos reagavo į susiformavusį neigiamą pasaulio akcijų rinkų foną, Rusijos RTS akcijų indeksas nusmuko beveik 4 proc. Nepalanki Rusijos bendrovių akcijoms buvo ir kainų kryptis žaliavų rinkoje - „WTI" naftos kaina sumažėjo 2,3 proc., o „Urals" - 1,0 proc.

Žaliavos

„WTI" naftos ateities sandorių kaina pirmadienį „NYMEX" biržoje krito 2,3 proc. Daugiausia prie naftos pigimo prisidėjo bendros neigiamos nuotaikos tiek finansų, tiek žaliavų rinkose. Stiprėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu taip pat turėjo nemažą neigiamą įtaką naftos kainai. Daug dėmesio buvo kreipta ir į OPEC atstovų komentarus, kurie vieningai teigia, kad naftos rinkoje nėra jokio jos trūkumo, o reali naftos kaina šiuo metu turėtų būti 15-20 JAV dolerių mažesnė. Anot jų, esama kaina tikrai neigiamai veikia pasaulio ekonomikų plėtrą. Tokiais pasisakymais OPEC narės siekia nuraminti rinkas, nes dideli kainų svyravimai nėra naudingi nei naftos išgavėjams, nei jos pirkėjams. Prie naftos pigimo prisidėjo ir Kinijoje dar kartą padidinta privaloma rezervų norma komerciniams bankams, o tai rodo šios šalies nusiteikimą stengtis apsaugoti šalį nuo perkaitimo. Artimiausias dvi dienas investuotojai vėl daugiausia dėmesio kreips į JAV naftos atsargų pokyčių ataskaitas. Laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos padidėjo.
 
Dar nėra komentarų