JAV akcijų indeksai šturmavo naujas aukštumas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-03-18 11:01 Komentarai: (0)
Nors JAV dolerio kursas toliau stiprėjo euro ir jenos atžvilgiu, Volstryto akcijų indeksai trečiadienį kilo jau 14 kartą per pastarąsias 15 sesijų ir pasistūmėjo į aukščiausią tašką per pastaruosius 18 mėnesių. Rinką į prieki daugiausia tempė finansų ir energetikos sektorių akcijos. Atrodo, kad pagrindiniams indeksams pagaliau kirtus psichologiškai svarbų palaikymo lygį, ją užliejo nauja pirkėjų lavina, kuri gali sustiprinti teigiamas tendencijas bent jau trumpuoju laikotarpiu. Tiesa, apyvartos išlieka pakankamai vangios.

Pakilių nuotaikų nesugadino ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel komentarai, kad euro zonos šalys narės neturėtų skubėti į pagalbą Mastrichto kriterijų nuolat nesilaikiusiai Graikijai. Optimizmą dar sustiprino JAV Senato patvirtinta 17,6 mlrd. JAV dolerių dydžio paramos programa, nukreipta darbo vietų steigimo skatinimui, siekiant sumažinti 9,7 proc. siekiantį nedarbo lygį. Ją ketinama įgyvendinti mokestinių lengvatų pagalba naujus darbuotojus samdančioms įmonėms ir finansuojant viešojo sektoriaus plėtros projektus.

Gamintojų kainų indeksas vasarį netikėtai smuko 0,6 proc., arba daugiausiai nuo 2009 metų liepos, ir pranoko prognozes, kad jis sumažės 0,2 proc. Sausį didmeninė infliacija siekė 1,4 proc. Neskaitant nepastovių energijos ir maisto prekių kainų, gamintojų kainų indeksas padidėjo 0,1 proc. po ūgtelėjimo 0,3 proc. sausį ir atitiko lūkesčius. Šie duomenys paremia Federalinio rezervų banko (FED) antradienio sprendimą toliau laikytis žemų palūkanų politikos dėl menkos infliacijos grėsmės vidutinės trukmės laikotarpiu.

Vakarų Europa

Trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai toliau šturmavo paskutinių 17 mėnesių aukštumas. Rinkos teigiamai sureagavo į tai, kad Federalinis rezervų bankas toliau paliko galioti itin žemą bazinę palūkanų normą. Indeksai kilo visose Vakarų Europos biržose, išskyrus Graikiją. Rinkoje vakar daugiau vyravo pavienių įmonių naujienos, o bankai savo ruožtu brango dėl toliau išliekančios JAV pinigų politikos krypties.

D. Britanijos darbo rinkos duomenys vasario mėnesį nudžiugino ir nustebino ekonomistus. Per praėjusį mėnesį nedarbo paraiškų skaičius sumažėjo 23,2 tūkst. Ekonomistai prognozavo jį paaugsiant dar 6 tūkst. Nedarbo lygis sausio mėnesį šalyje išliko ties 7,8 proc. riba. Gerėjanti darbo rinkos situacija yra vienas iš paskutinių ir tvirčiausių ekonomikos pagyvėjimo indikatorių. D. Britanijos ekonomika po šešių ketvirčių nuosmukio IV ketv. pagaliau išbrido iš ekonomikos recesijos.

Azija

Japonijos akcijos smuko labiausiai per dvi savaites po to, kai „Morgan Stanley" pablogino šalies nekilnojamojo turto sektoriaus perspektyvų vertinimą, o jena sustiprėjo euro atžvilgiu. Dviejų didžiausių Japonijos nekilnojamojo turto bendrovių akcijos pigo daugiau nei 2 proc. „Canon", kurios didžiausia rinka yra Europa, eurui nusilpus jenos atžvilgiu prarado 2,8 proc. rinkos vertės.

Baltijos šalys

Lietuvoje 2009 m. IV ketv. pelningai veikė mažiau nei pusė -43,7 proc. - visų Lietuvos įmonių. Praėjusių metų III ketv. šis dydis dar siekė 51,5 proc. |monių pajamos lyginant su 2008 metų tuo pat ketvirčiu smuko beveik ketvirtadaliu. Pasak Lietuvos statistikos departamento nuostolingai veikė beveik visų ekonomikos veiklų rūšių įmonės. O tarp pelningų įmonių labiausiai išsiskyrė didmeninė prekyba, telekomunikacijos ir sandėliavimo bei transportavimo sektoriai. Lietuvos įmonės patyrė nuostolių dėl šalį sukausčiusio ekonomikos nuosmukio -visa sukuriama pridėtinė vertė Lietuvoje 2009 metais smuko 15,0 proc. Šiemet šalies ekonomikos nuosmukis nebebus toks didelis, o antroje metų pusėje jau galime tikėtis ir neneigiamo metinio BVP pokyčio. Lietuvos ekonomikos atsigavimas visų pirma vyks skatinamas eksporto, kurio antrinis poveikis tik vėliau turėtų persiduoti vidaus paklausos elementams.

Europos komisija vakar pranešė, kad Estijai ateityje reikėtų sugebėti rasti būdų augti nekaupiant didelių ekonominių disbalansų. Estija 2009 metais sugebėjo sumažinti savo biudžeto deficitą iki maždaug 1,7 proc. BVP, 2010 metais planuojami 2,2 proc. BVP. Estija šiuo metu yra labai reali euro zonos kandidatė 2011 metais. Tačiau šaliai reikia ir toliau sėkmingai laikytis tokios politikos krypties, kokią ji turėjo iki šiol. Kol kas komisija prognozuoja, kad po pasaulinės ūkio krizės Estijos ekonomikos atsigavimas vidutiniu laikotarpiu veikiausiai bus gana vangus.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos pramonės gamyba 2010 m. vasario mėnesį palyginti su tuo pačiu mėnesiu prieš metus augo 1,9 proc., o palyginti su š.m. sausiu 4,8 proc. Pramonės gamyba yra vienas iš svarbiausių ekonomikos rodiklių, todėl tikėtina, kad Rusijos ekonomika pirmąjį šių metu ketvirtį augs. Rusijos akcijų indeksas „RTS" kilo 11 sesijų iš 14 ir dabar iki aukščiausio šių metų taško jam liko apie 1,5 proc. Tikėtina, kad jei naftos kaina neaugs, Rusijos akcijų indeksai artimiausiu metu susidurs su labai stipriu pasipriešinimo lygiu.

Vengrijos pramonės produkcijos apimtys sausį, lyginant su tuo pačiu ankstesnių metų mėnesiu, augo pirmą kartą per 19 mėnesių. 5,7 proc. augimą lėmė atsigavęs eksportas. Gruodį pramonės produkcijos apimtys smuko 1,2 proc.
Lenkijos pramonės produkcijos apimtys dėl augančių užsakymų iš užsienio vasarį augo greičiausiu tempu per tris mėnesius - 9,2 proc. Vien per mėnesį produkcijos apimtys padidėjo 3,1 proc. Eksporto apimtys sausį augo antrą mėnesį iš eilės, nes paklausa Europos Sąjungoje, kurioje parduodama apie 80 proc. šalies pramonės produkcijos, atsigauna po recesijos. Šiuo metu produkcijos apimčių augimas yra pagrindinis Lenkijos ekonomikos augimo veiksnys, nes privatus vartojimas ir investicijos vis dar jaučia ekonomikos nuosmukio įtaką.

Žaliavos

Trečiadienį naftos rinkoje buvo gausu naujienų, kurios investuotojų gretose sutiktos teigiamai ir lėmė, kad šviesiosios „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje pakilo 1,5 proc. Vakar didžiausias investuotojų dėmesys buvo skirtas OPEC narių atstovų susitikimui Vienoje, tačiau jis, kaip ir tikėtasi, nenustebino priimtais sprendimais. OPEC narės penktą kartą iš eilės nuo 2008 m. pabaigos sutarė nekeisti naftos gavybos kvotų, nes dabartinė šio energetinio resurso paklausos ir pasiūlos rinkos situacija pasaulyje jas visai tenkina. Investuotojus nudžiugino tai, kad šios organizacijos narės tikisi naftos paklausos augimo 2010 m. II pusm. Jeigu šios prognozės pasiteisins ir OPEC ne per greitai didins naftos gavybą, tai galės sudaryti palankias prielaidas didesniam naftos kainos kilimui.

Beje, vakar buvo paskelbta savaitės žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų pokyčių JAV ataskaita, kuri taip pat neturėjo nuliūdinti investuotojų. Žaliavinės naftos atsargos išaugo mažiau, o benzino bei vidurinio distiliavimo produktų atsargos krito daugiau nei tikėtasi. Naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites buvo 3,5 proc. didesnis nei atitinkamu laikotarpiu prieš metus. Visgi rinkoje pradeda ryškėti sezoniškumo įtaka ir naftos produktų suvartojimo neigiamas savaitinis pokytis darosi vis didesnis. Naftos kainai priartėjus prie 83 JAV dolerių už barelį gali prasidėti investuotojų uždirbtų pelnų nusiėmimo procesas. Bet kartu daugėja ženklų, kad naftos rinkos dalyviai vis drąsiau galvoja apie naftos kainos kilimą virš 85 JAV dolerių už barelį, kurį, pasiteisinus tam tikroms sąlygoms, galėtume išvysti po kelių mėnesių.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-07-18 » Pozityvios ekonominės naujienos kilstelėjo JAV akcijų indeksus į naujas aukštumas
2025-07-17 » D. Trumpo pareiškimai dėl FED vadovo sudrebino finansų rinkas
2025-07-16 » Aukštesnė JAV infliacija mažina investuotojų rizikos apetitą
2025-07-15 » Finansų rinkose laukimas prieš JAV infliacijos duomenų skelbimą
2025-07-14 » Muitų politikos sumaištis gąsdina finansų rinkas
2025-07-11 » D. Trumpas toliau kelia sumaištį pareiškimais dėl naujų tarifų
2025-07-10 » Nvidia tapo brangiausia įmone istorijoje
2025-07-09 » Dėl JAV politikos neapibrėžtumo finansų rinkose vyrauja laukimo režimas
2025-07-08 » JAV muitų grąžinimas nukeliamas į rugpjūtį
2025-07-07 » JAV muitų politika toliau neramina finansų rinkas

 
Dar nėra komentarų