Pasaulyje pirmadienio prekyba buvo palydėta pesimizmo

» Straipsniai » Apžvalgos
Pasulio finansų rinkų apžvalga
versija spausdinimui
Autorius: damonn Data: 2007-09-19 00:42 Komentarai: (0)
Pirmadienio prekyba buvo palydėta pesimizmo, investuotojams suvokus, kad praėjusios savaitės akcijų kilimas gali būti per didelis, nes vargu ar galima tikėtis, kad antradienį FED padidins bazinę palūkanų normą 50 procentinių punktų. To pasekoje jau nuo pat Azijos sesijos pradžios Kinijos birža pradėjo kritimą, užsitęsusį iki pat uždarymo. Naujienų nebuvimas ir menkas aktyvumas neleido rinkai pakeisti krypties. Aktyvumo stoką įtakojo nedarbo diena Japonijoje. Kinijos HANG SENG krito -1.2%, o CSI 300 tapo vienu iš nedaugelio pasaulio indeksų, sugebėjusių pakilti 0,77%. Kiti regionai perėmė Azijos kritimo tendencijas.

Europos finansų rinkas žemyn traukė finansų sektorius. Didžiausią įtaką rinkoms darė Didžiosios Britanijos bankinis sektorius, nes Northern Rock, penkto pagal dydį Anglijos banko akcijos patyrė milžinišką kritimą antrą prekybos sesiją iš eilės, ir jau neteko per 60% savo vertės. Kritimas prasidėjo po penktadienį paskelbtos žinios, kad Northern Rock nebegali palaikyti pinigų srautų likvidumo ir yra priverstas skolintis iš Anglijos banko. Savaitgalį bankas buvo apgultas tūkstančių indėlininkų, o pirmadienį prognozuotas atšokimas neįvyko. Alliance & Leicester, kitas didelis anglų bankas taip pat krito apie 30%, tačiau paskelbė, kad Anglijos banko paramos jam nereikia. Tuo tarpu buvo paskelbta euro zonos užsienio prekybos ataskaita, kurioje parodytas ekstremalus prekybos balanso kritimas. Nuo paskutinio 4,4 mlrd. eurų rodiklio, balansas tapo neigiamas ir parodė – 0,6 mlrd. eurų rodiklį. To pasekoje Didžiosios Britanijos FTSE 100 užsidarė 1,69% kritimu, Prancūzijos CAC 40 neteko 1,8% savo vertės, o Vokietijos DAX sumenko tik 0,24%.

Pastebima, kad Rytų Europos bankai pastaruoju metu augo labai sparčiai, jų aktyvai daugėjo po 30 – 50% per metus, ir tik rugpjūčio mėnesio finansų rinkų kritimas juos šiek tiek pristabdė. Tačiau bankinis sektorius šiame regione užleisti lyderio pozicijų nenori, o patys bankai plečiasi. Raiffeisen International Bank planuoja išleisti 11,9 mln. naujų akcijų, kurių viena kainuos apie 120 eurų. Naftos kaina, tikintis finansų rinkų kritimo, po paskelbtų JAV palūkanų normų ir investuotojams fiksuojant nemenko kilimo pelnus, leidosi iš aukštumų jau antrą sesija iš eilės ir krito žemiau 79 USD už barelį. Rusijos biržos nebepalaikė naftos kompanijos, tačiau teigiamą poveikį darė metalurgijos kompanijos, kai aukso kaina pakilo iki 719 dolerių už unciją ir priartėjo prie 727 dolerių aukštumų, buvusių prieš beveik 16 mėnesių. Taip pat X5 Retail Group, valdantis didžiausią perkybos centrų tinklą Rusijoje pranešė apie 53%, iki 617 mln. USD išaugusį pelną ir 49%, iki 2,35 mlrd. USD padidėjusią apyvartą. Tokios naujienos rodo sparčiai didėjantį Rusijos vidaus vartojimą, kuris gali ir toliau palaikyti didelį ekonomikos augimo tempą. Nepaisant gerų naujienų, naftininkų žemyn tempiamas Rusijos RTS nusirito 1,41%, tačiau artimiausiu metu dar galima tikėtis teigiamų RTS pokyčių, nes Europą pasiekianti JAV kreditų krizė iki Rusijos dar neartėja, o artėjantys prezidento rinkimai skaitina ekonomiką suktis.

JAV biržas žemyn taip pat tempė bankų akcijos pasirodžius pranešimui, kad dėl finansų rinkų krizės ir blogųjų paskolų didieji pasaulio bankai neteko apie 30 mlrd. USD, o tai galėjo visiškai sunaikinti jų pelnus. Bank of America vadovas Joe Price pranešė, kad jo valdomas bankas patyrė didelę žalą rugpjūčio mėnesio korekcijos metu. National City, devintasis pagal dydį JAV bankas paskelbė, kad iš hipotekinių paskolų gavo apie 160 mln. USD nuostolių, vietoje anksčiau prognozuotų 160 mln. USD pelno. Prie neigiamų naujienų prisijungė labiau nei prognozuota sumenkęs Empire State verslo lūkesčių indeksas. Bankų žlugdomi JAV indeksai riedėjo žemyn. DJIA krito 0,25%, S&P 500 nusileido 0,51%, o NASDAQ COMPOSITE neteko 1,02% savo vertės. Brazilijos BOVESPA sumenko 0,6%, o Meksikos BOLSA krito 1%.

Tikintis 25 procentinių punktų FED bazinių palūkanų normų mažinimo, ir supratus, kad galimai prėjusią savaitę doleris nusirito per daug, JAV valiuta pradėjo atgauti prarastas pozicijas. EUR/USD krito 0,07%, o GBP/USD nusileido net 0,66%. Krentant biržoms ir nedibant Japonijai, investuotojai nustojo imti pigius kreditus jenomis ir keisti juos į dolerius, todėl USD/JPY nusileido 0,28%.

Kas vyksta pasaulyje?

Kreditų krizės persikėlimo į Europą ženklų vis daugėja, o tai dar kartą patvirtino bankų krizė. Kitą vertus, krizė veikia tik Vakarų Europos bankus, o rytinė pusė laikosi gana gerai, todėl krypčių investavimui į finansų sritį dar yra. Stebėsime reakciją į FED sprendimą...

Trečiadienį Vokietija skelbs gamintojų kainų indeksą, o JAV - vartotojų kainų indeksą ir naujų namų statybų duomenis.
 
Dar nėra komentarų