T.Geither planas neveiks

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2009-03-24 12:27 Komentarai: (0)
„Esu daugiau nei nusivylęs paskelbtu bankų gelbėjimo planu. Atvirai sakant jaučiuosi praradęs visas viltis“ – pareiškė praėjusių metų Nobelio premijos ekonomikos srityje laureatas Paul Krugman.

Priminsime, kad vakar JAV iždo sekretorius Timothy Geithner paskelbė bankų gaivinimo planą, kurio pagrindinė esmė yra supirkinėti iš jų toksinius aktyvus. Tam planuojama išleisti iki vieno trilijono dolerių lėšų. Šie veiksmai anot plano autorių, turėtų padėti sutvarkyti pakrikusią finansų sistemą bei atgaivinti tuo pačiu ekonomiką.

Ekonomistas Paul Krugman iš kart atkreipia dėmesį, kad įgyvendinant Timothy Geithner planą, laimėtoja bus tik viena pusė.

„Jeigu toksinių aktyvų vertė išaugtų, investuotojai iš to uždirbs, tačiau jeigu nukris, jie atsikratys tiktai skolų. Tai nėra iš tiesų veikla nukreipta atstatyti rinką, o tiesiog bandymas užslėptu būdu toliau finansuoti blogų aktyvų išpirkimą ateityje“ – mano praėjusių metų Nobelio premijos ekonomikos srityje laureatas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, jog bankai teigia, kad jų turimų blogų aktyvų bendra vertė siekia šešiasdešimt centų vienam doleriui. Tuo tarpu rinka vertina, kad toksiniai aktyvai yra bene per pus pigesni ir sudaro trisdešimt centų vienam doleriui.

„Amerikos iždo sekretorius Timothy Geithner šiuo atveju pasirinko bankų pasiūlytą blogų aktyvų vertinimo variantą. T.y. esantis skirtumas tarp bankų vertinimo ir rinkos vertinimo yra tik laikinas, kadangi rinkos nesupranta, kad toksiniai aktyvai yra verti per pus brangiau. Kada jos tai supras, viskas sugrįž į normales vėžes. Tuo tarpu daugelis ekonomistų tai vertina kaip didžiausią nesąmonę. Bankai tiesiog pateko į haliucinacijos būsena, o jų turimi blogi aktyvai iš tiesų yra verti tiek, kiek juos vertina rinka einamuoju momentu“ – pareiškė Paul Krugman.

Jo nuomone, vienintelis būdas kaip bankus įtinkinti parduoti jų turimą toksinį turtą, tai pasiūlyti jų norimą kainą, t.t. šešiasdešimt centų vienam doleriui, kitaip jie ir vėl turės atlikti papildomus nurašymus ir ieškoti naujo kapitalo.

„Vienas iš būdų kaip tai padaryti, tai reikia jog kažkas pasiūlytų už bankų turimus blogus aktyvus sumokėti šešiasdešimt centų už vieną dolerį tokių aktyvų. Tai galima bus įgyvendinti, jei tiems siūlytojams bus duota krūva pinigų, su kuriais jie faktiškai galės daryti ką norės. Būtent tai mokesčių mokėtojų sąskaita šiuo metu ir siūlo padaryti Timothy Geithner. Privatiems investuotojams, tai atviras kvietimas prisijungti prie žaidimo. O tai reiškia, kad jei jie laimi, jie uždirbs labai daug, tuo tarpu jei jie praloš, nuostolius turės padengti iš esmės mokesčių mokėtojai. Žinoma, daugelis investuotojų bus linkę daug sumokėti, kad galėtų dalyvauti tokiame žaidime, kur gali kažką laimėti, o jei nepasiseks, tai bus jau ne jų problemos, o mokesčių mokėtojų bėdos“ – atvyrauja ekonomistas Paul Krugman.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad Timothy Geithner pristatytas planas, yra iš esmės šiek tiek modifikuota buvusio iždo sekretoriaus Henry Paulson paruošto plano dalis.

„Iš tiesų, šio plano problema yra tokia, kad jis iš tiesų neveiks. Faktas yra tame, kad bendrovių vadovai įkūrė kompanijas tikėdamiesi, kad spekuliacinio nekilnojamo turto burbulo nebus ir kad namų ūkių įsiskolinimai nebus didelė problema. Jie klydo. Ir joks finansinis fokus – pokus, t.y. Timothy Geithner planas, to tikrai nepakeis“ – mano minimas ekonomistas.

Paul Krugman teigia, kad yra realūs būdai, kaip galima būtų išspręsti kilusias problemas finansų sektoriuje.

„Kad ir pavyzdžiui toks, valdžia išlaiko finansinio sektoriaus pasitikėjimą, garantuodama visas bankų turimas skolas. Tuo pačiu metu perima kontrolę ties bankais, kurie iš tiesų yra nemokūs, tam kad galėtų išvalyti jų turimus blogus aktyvūs iš balansų“ – siūlo praėjusių metų Nobelio premijos ekonomikos srityje laureatas.

Ekonomistas Paul Krugman, žinomas kaip Demokratų gerbėjas, perspėja, kad naujojo Amerikos prezidento Barakos Obamos administracija turi vis mažiau laiko, kad galėtų perimti bankų kontrolę ir suvaldyti šią kilusią finansinę ir ekonominę krizę.

„Jeigu šis planas nepavyks, o yra labai didelė tikimybė, kad taip ir bus, yra mažai tikėtina, kad Barakui Obamai pavyks įtikinti Kongresą ateityje skirti dar daugiau pinigų finansų sistemai gelbėti arba tam, ką jie turėjo daryti iš pat pradžių“ – reziumuoja Paul Krugman.
 
Dar nėra komentarų