Atrodo, kad pagaliau po ilgai trukusios betvarkės didžiausioje Lenkijos biotechnologijų kompanijoje „Bioton“ ateina permainų metas. Žinoma, džiaugtis ko gero dar per anksti, kol nepamatėme realių permainų, nes kompanijos vadovybė iki tol taip pat niekad nešykštėdavo pažadų bei plačių užmojų, tačiau deja dažniausiai planus nepavykdavo įvykdyti iki galo tinkamai.
Tačiau „Bioton“ jau kelias savaites turi nauja vadovą Janusz Guy, kuris regis nusiteikęs ryžtingai įvykdyti jam paskirtą funkciją, t.y. restruktūrizuoti kompaniją, sumažinti jos veiklos kaštus bei optimizuoti gamybą, kartu žinoma pakeliant ir bendrą biotechnologijų kompanijos vertę. Be abejonės, visiems šiems planams įgyvendinti prireiks nemažai laiko.
Bendrovės vadovas Janusz Guy jau paskelbė, kad yra svarstomas klausimas dėl dviejų „Bioton“ kompanijai priklausančių bendrovių Rusijoje bei Izraelyje pardavimo. Kaip teigiama, jau yra pirkėjai, kurie norėtų įsigyti šias bendroves. Bendra dviejų kompanijų pardavimų suma galėtų sudaryti iki 65 mln. dolerių arba netgi daugiau, na o gautos lėšos gerokai pagerintu „Bioton“ veiklos rezultatus, be to būtų apmokėta dalis kompanijos turimų skolų.
Pagrindinis restruktūrizacijos tikslas pastebimai pagerinti kompanijos veiklos rezultatus, bei per ateinančius kelis metus kelis kartus padidinti dabartinę esamą Lenkijos biotechnologijų milžinės vertę. Pasiekus šiuos tikslus kompanija galėtų būti pelningai parduota kuriai nors iš stambiųjų pasaulinių biotechnologijų ar farmacijos bendrovei. Kai kurių kompanijai priklausančių aktyvų, kurie yra mažiau pelningi arba netgi nuostolingi teks atsisakyti. Be abejonės esančios gamyklos Lenkijoje, Italijoje, Tolimuosiuose Rytuose, laboratorija Suomijoje, bei tyrimų bendrovė „BioPartners“ nebus parduoti. Kaip tikina Janusz Guy esminis „Bioton“ restruktūrizacijos planas jau yra paruoštas, belieka jį patobulinti ir už kelių savaičių jis bus pristatytas kompanijos valdybai o po to ir visiems akcininkams.
Janusz Guy yra žinomas, kaip kompanijų restruktūrizavimo specialistas, kadangi per savo karjerą jam jau pavyko sėkmingai restruktūrizuoti bei po to pelningai parduoti ne vieną kompaniją. Ar tokia jo misija yra šiuo metu „Bioton“ kompanijoje? Patsai naujasis kompanijos vadovas to neneigia. Dabartinė pagrindinė jo užduotis yra sumažinti bendrovės veiklos kaštus, optimizuoti grupės struktūrą ir pačią produktų gamybą bei tuo pačiu gerokai padidinti dabartinę kompanijos vertę. Manoma, kad „Prokom Investments“ valdantis šiuo metu trečdalį „Bioton“ akcijų norėtų ateityje parduoti savo turimas akcijas. Kaip prisipažino Janusz Guy Lenkijos biotechnologijų kompanija intensyviai ėmė domėtis Prancūzijos farmacijos gigantas „Sanofi-Aventis“, tačiau tai ne vienintelė kompanija kuri svarsto galimybę investuoti į „Bioton“.
Kalbant apie Lenkijos biotechnologijų milžinei priklausančias kompanijas užsienyje, kai kurių iš jų teks atsisakyti bei parduoti, kadangi jų generuojamas pelningumas nėra didelis arba jų veikla netgi nuostolinga. Būtent tokias kompanijas ir ruošiasi parduoti naujasis „Bioton“ vadovas. Kiek yra žinoma, šiuo metu rimtai svarstoma galimybė parduoti Rusijos bendrovės „Bioton Wostok“ 38 procentų akcijų paketą. Iš viso į šią bendrovę Lenkai investavo apie 50 mln. dolerių, tad mažiausiai už panašią sumą ir tikimasi parduoti šios kompanijos akcijų paketą. Po jos pardavimo „Bioton“ ryšiai su ja nenutrūktų ir Lenkai toliau pardavinėtų jiems insuliną.
Gali būti, jog „Bioton“ vadovybė taip pat nuspręs parduoti jiems priklausančią įmonę Izraelyje. Šiuo metu svarstomos dvi galimybės, t.y. visiškas pardavimas arba bendradarbiavimas. Norinčių įsigyti Izraelio įmonę taip pat netrūksta. Į šią bendrovę Lenkai investavo apie 15 milijonų dolerių, ir tikisi ją parduoti brangiau nei sunaudota lėšų investicijoms.
Ir toliau lieka neišspręstos problemos su Ukrainos biotechnologijų atstove „Indar“, kurios apie trisdešimt procentų akcijų valdo „Bioton“. Kontrolinis „Indar“ akcijų paketas šiuo metu priklauso nežinomai D.Britanijoje registruotai kompanijai „Gerist Invest“, kuri neaiškiomis aplinkybėmis sugebėjo nusipirkti Ukrainos bendrovės akcijas iš šalies valdžios. Šio sandorio aplinkybes daugiau nei metus nagrinėja Ukrainos teismai. Lenkijos kompanija norėtų perimti „Indar“ kontrolę ir šiuo metu laukia kuo pasibaigs vykstantis teismo procesas. Jeigu vis dėl to „Bioton“ nepavyks perimti šios bendrovės kontrolę, jie parduos savo turimą akcijų paketą bei veiks savarankiškai Ukrainos rinkoje.
Kinijoje Lenkijos biotechnologijų atstovė jau beveik baigė naujos gamyklos skirtos insulinui gaminti statybas. Be to „Bioton“ pavyko įregistruoti Kinijoje planuojama gaminti insuliną, kas kaip pabrėžia kompanijos atstovai, pavyksta padaryti ne kiekvienai užsienio bendrovei. Tad šio produkto gamybai Kinijoje Lenkams kelias yra atviras. Kompanija planuoja platinti savo gaminamus produktus per vietinį partnerį Kinijoje, be to jau šiais metais iš šioje šalyje esančios kompanijos tikimasi sulaukti pirmųjų pelnų.
„Bioton“ praėjusiais metais Italijoje įsigijo dvi farmacijos įmones „Pharmatexem“ ir „Fisiofarma“. Kol kas nėra nuspręsta ką toliau su jomis planuojama daryti, tačiau neatmetama galimybė, jog šios abi kompanijos gali būti sujungtos.
Lenkijos kompanijos vadovas Janusz Guy taip pat planuoja sumažinti kompanijos turimus įsiskolinimus, bei gal būt pakeisti paimtų kreditų gražinimo sąlygas, bei pratęsti pačių kreditų gražinimo terminus.
Jau kelių savaičių bėgyje Londone gali būti priimtas sprendimas dėl „Bioton“ kompanijos sukurto naujo vaisto „Biferonex“ įregistravimo. Planuojama jau šiais metais iš šio vaisto pardavimų sugeneruoti keliasdešimt milijonų eurų pajamų. Naująjį vaistą taip pat planuojama platinti pasitelkus partnerius.Lenkijos bendrovei priklausanti kompanija „BioPartners“ taip pat planuoja įregistruoti ir augimo hormonų vaistus, tačiau ši procedūra turėtų užtrukti ilgiau. Janusz Guy tikisi, kad „BioPartners“ kompanija vaidins vis didesnį vaidmenį bendroje grupės struktūroje.
Janusz Guy teigia norintis suaktyvinti ir kompanijos vykdoma marketinginę veiklą bei padidinti produktų pardavimus. Tiesa, „Bioton“ pagrindinio produkto „Gensulin“ pardavimai nuolat auga. Kompanijai jau pavyko pastatyti dar vieną naują gamyklą Lenkijoje, kuri netrukus turėtų pradėti veikti pilnu tempu. Lenkijos biotechnologijų sektoriaus atstovės vadovas pažymi, kad kompanija turi milžiniška potencialą, bet jam išnaudoti prireiks laiko. Tačiau atlikus visus restruktūrizavimo bei veiklos optimizavimo veiksmus, kompanijos veiklos rodikliai bei galutiniai rezultatai gali gerokai pagerėti.
Analitikai teigiamai atsiliepė apie naujojo „Bioton“ vadovo planus bei siekius. Jų manymu, jei kompanijai pavyks sumažinti savo veiklos išlaidas bei optimizuoti ir restruktūrizuoti gamybą tinkamai, jau netrukus galima išvysti pastebimai gerėjančius kompanijos veiklos rezultatus. Taip pat kaip labai svarbų faktorių analitikai pažymi naujai sukurtų vaistų registravimą, jei viskas vyks sklandžiai, kompanija turėtų pasiekti labai gerus veiklos rezultatus.
Priminsime, kad per praėjusių metų tris ketvirčius „Bioton“ kompanijai pajamas pavyko padidinti 15,4 procentais iki 233.114 mln. zlotų lyginant su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, veiklos pelnas smuktelėjo net 5,6 kartus iki 19.319 mln. zlotų. Tuo tarpu po trijų ketvirčių kompanijos grynasis nuostolis siekė 37.156 mln. zlotų, nors per 2007 metų laikotarpį „Bioton“ buvo pavykę uždirbti 84.96 mln. zlotų grynojo konsoliduoto pelno. Kompanijos veiklos rezultatai per pirmus tris ketvirčius nemažai nukentėjo dėl gan stipraus zloto kitų valiutų atžvilgiu, o kadangi ji daug produkcijos eksportuoja, tai tokia padėtis jei nebuvo palanki. Tačiau jau trečiojo ketvirčio viduryje ėmęs silpnėti zlotas, tiek dolerio, tiek euro bei kitų valiutų atžvilgiu, toliau tęsė savo nuopuolį ir per ketvirtą ketvirtį, na o ši situacija buvo be abejonės palanki kompanijai, tačiau vis dar lieka neaišku, ar kompanija nebuvo įsigijusi kokių nors išvestinių instrumentų, kurie turėjo apsaugoti nuo zloto stiprėjimo, na o šiuo atveju, kaip ir daugelio kitų Lenkijos eksportuojančių kompanijų atveju, atnešė daug nuostolio. Visa tai turėtų paaiškėti, kai bendrovė paskelbs savo ketvirtojo ketvirčio ir bendrus metinius veiklos rezultatus, tai ji turėtų padaryti iki vasario mėnesio pabaigos.
Šiandieninės prekybos metu „Bioton“ akcijos, kurios yra įtrauktos į prestižinį WIG20 indeksą, ir vėl pastebimai brangsta nepaisant neigiamų nuotaikų rinkoje. Tačiau Lenkijos kompanijos akcijos labai stipriai nuvertėjo per praėjusius metus.
Tačiau „Bioton“ jau kelias savaites turi nauja vadovą Janusz Guy, kuris regis nusiteikęs ryžtingai įvykdyti jam paskirtą funkciją, t.y. restruktūrizuoti kompaniją, sumažinti jos veiklos kaštus bei optimizuoti gamybą, kartu žinoma pakeliant ir bendrą biotechnologijų kompanijos vertę. Be abejonės, visiems šiems planams įgyvendinti prireiks nemažai laiko.
Bendrovės vadovas Janusz Guy jau paskelbė, kad yra svarstomas klausimas dėl dviejų „Bioton“ kompanijai priklausančių bendrovių Rusijoje bei Izraelyje pardavimo. Kaip teigiama, jau yra pirkėjai, kurie norėtų įsigyti šias bendroves. Bendra dviejų kompanijų pardavimų suma galėtų sudaryti iki 65 mln. dolerių arba netgi daugiau, na o gautos lėšos gerokai pagerintu „Bioton“ veiklos rezultatus, be to būtų apmokėta dalis kompanijos turimų skolų.

Janusz Guy yra žinomas, kaip kompanijų restruktūrizavimo specialistas, kadangi per savo karjerą jam jau pavyko sėkmingai restruktūrizuoti bei po to pelningai parduoti ne vieną kompaniją. Ar tokia jo misija yra šiuo metu „Bioton“ kompanijoje? Patsai naujasis kompanijos vadovas to neneigia. Dabartinė pagrindinė jo užduotis yra sumažinti bendrovės veiklos kaštus, optimizuoti grupės struktūrą ir pačią produktų gamybą bei tuo pačiu gerokai padidinti dabartinę kompanijos vertę. Manoma, kad „Prokom Investments“ valdantis šiuo metu trečdalį „Bioton“ akcijų norėtų ateityje parduoti savo turimas akcijas. Kaip prisipažino Janusz Guy Lenkijos biotechnologijų kompanija intensyviai ėmė domėtis Prancūzijos farmacijos gigantas „Sanofi-Aventis“, tačiau tai ne vienintelė kompanija kuri svarsto galimybę investuoti į „Bioton“.
Kalbant apie Lenkijos biotechnologijų milžinei priklausančias kompanijas užsienyje, kai kurių iš jų teks atsisakyti bei parduoti, kadangi jų generuojamas pelningumas nėra didelis arba jų veikla netgi nuostolinga. Būtent tokias kompanijas ir ruošiasi parduoti naujasis „Bioton“ vadovas. Kiek yra žinoma, šiuo metu rimtai svarstoma galimybė parduoti Rusijos bendrovės „Bioton Wostok“ 38 procentų akcijų paketą. Iš viso į šią bendrovę Lenkai investavo apie 50 mln. dolerių, tad mažiausiai už panašią sumą ir tikimasi parduoti šios kompanijos akcijų paketą. Po jos pardavimo „Bioton“ ryšiai su ja nenutrūktų ir Lenkai toliau pardavinėtų jiems insuliną.
Gali būti, jog „Bioton“ vadovybė taip pat nuspręs parduoti jiems priklausančią įmonę Izraelyje. Šiuo metu svarstomos dvi galimybės, t.y. visiškas pardavimas arba bendradarbiavimas. Norinčių įsigyti Izraelio įmonę taip pat netrūksta. Į šią bendrovę Lenkai investavo apie 15 milijonų dolerių, ir tikisi ją parduoti brangiau nei sunaudota lėšų investicijoms.
Ir toliau lieka neišspręstos problemos su Ukrainos biotechnologijų atstove „Indar“, kurios apie trisdešimt procentų akcijų valdo „Bioton“. Kontrolinis „Indar“ akcijų paketas šiuo metu priklauso nežinomai D.Britanijoje registruotai kompanijai „Gerist Invest“, kuri neaiškiomis aplinkybėmis sugebėjo nusipirkti Ukrainos bendrovės akcijas iš šalies valdžios. Šio sandorio aplinkybes daugiau nei metus nagrinėja Ukrainos teismai. Lenkijos kompanija norėtų perimti „Indar“ kontrolę ir šiuo metu laukia kuo pasibaigs vykstantis teismo procesas. Jeigu vis dėl to „Bioton“ nepavyks perimti šios bendrovės kontrolę, jie parduos savo turimą akcijų paketą bei veiks savarankiškai Ukrainos rinkoje.
Kinijoje Lenkijos biotechnologijų atstovė jau beveik baigė naujos gamyklos skirtos insulinui gaminti statybas. Be to „Bioton“ pavyko įregistruoti Kinijoje planuojama gaminti insuliną, kas kaip pabrėžia kompanijos atstovai, pavyksta padaryti ne kiekvienai užsienio bendrovei. Tad šio produkto gamybai Kinijoje Lenkams kelias yra atviras. Kompanija planuoja platinti savo gaminamus produktus per vietinį partnerį Kinijoje, be to jau šiais metais iš šioje šalyje esančios kompanijos tikimasi sulaukti pirmųjų pelnų.
„Bioton“ praėjusiais metais Italijoje įsigijo dvi farmacijos įmones „Pharmatexem“ ir „Fisiofarma“. Kol kas nėra nuspręsta ką toliau su jomis planuojama daryti, tačiau neatmetama galimybė, jog šios abi kompanijos gali būti sujungtos.
Lenkijos kompanijos vadovas Janusz Guy taip pat planuoja sumažinti kompanijos turimus įsiskolinimus, bei gal būt pakeisti paimtų kreditų gražinimo sąlygas, bei pratęsti pačių kreditų gražinimo terminus.
Jau kelių savaičių bėgyje Londone gali būti priimtas sprendimas dėl „Bioton“ kompanijos sukurto naujo vaisto „Biferonex“ įregistravimo. Planuojama jau šiais metais iš šio vaisto pardavimų sugeneruoti keliasdešimt milijonų eurų pajamų. Naująjį vaistą taip pat planuojama platinti pasitelkus partnerius.Lenkijos bendrovei priklausanti kompanija „BioPartners“ taip pat planuoja įregistruoti ir augimo hormonų vaistus, tačiau ši procedūra turėtų užtrukti ilgiau. Janusz Guy tikisi, kad „BioPartners“ kompanija vaidins vis didesnį vaidmenį bendroje grupės struktūroje.
Janusz Guy teigia norintis suaktyvinti ir kompanijos vykdoma marketinginę veiklą bei padidinti produktų pardavimus. Tiesa, „Bioton“ pagrindinio produkto „Gensulin“ pardavimai nuolat auga. Kompanijai jau pavyko pastatyti dar vieną naują gamyklą Lenkijoje, kuri netrukus turėtų pradėti veikti pilnu tempu. Lenkijos biotechnologijų sektoriaus atstovės vadovas pažymi, kad kompanija turi milžiniška potencialą, bet jam išnaudoti prireiks laiko. Tačiau atlikus visus restruktūrizavimo bei veiklos optimizavimo veiksmus, kompanijos veiklos rodikliai bei galutiniai rezultatai gali gerokai pagerėti.
Analitikai teigiamai atsiliepė apie naujojo „Bioton“ vadovo planus bei siekius. Jų manymu, jei kompanijai pavyks sumažinti savo veiklos išlaidas bei optimizuoti ir restruktūrizuoti gamybą tinkamai, jau netrukus galima išvysti pastebimai gerėjančius kompanijos veiklos rezultatus. Taip pat kaip labai svarbų faktorių analitikai pažymi naujai sukurtų vaistų registravimą, jei viskas vyks sklandžiai, kompanija turėtų pasiekti labai gerus veiklos rezultatus.
Priminsime, kad per praėjusių metų tris ketvirčius „Bioton“ kompanijai pajamas pavyko padidinti 15,4 procentais iki 233.114 mln. zlotų lyginant su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, veiklos pelnas smuktelėjo net 5,6 kartus iki 19.319 mln. zlotų. Tuo tarpu po trijų ketvirčių kompanijos grynasis nuostolis siekė 37.156 mln. zlotų, nors per 2007 metų laikotarpį „Bioton“ buvo pavykę uždirbti 84.96 mln. zlotų grynojo konsoliduoto pelno. Kompanijos veiklos rezultatai per pirmus tris ketvirčius nemažai nukentėjo dėl gan stipraus zloto kitų valiutų atžvilgiu, o kadangi ji daug produkcijos eksportuoja, tai tokia padėtis jei nebuvo palanki. Tačiau jau trečiojo ketvirčio viduryje ėmęs silpnėti zlotas, tiek dolerio, tiek euro bei kitų valiutų atžvilgiu, toliau tęsė savo nuopuolį ir per ketvirtą ketvirtį, na o ši situacija buvo be abejonės palanki kompanijai, tačiau vis dar lieka neaišku, ar kompanija nebuvo įsigijusi kokių nors išvestinių instrumentų, kurie turėjo apsaugoti nuo zloto stiprėjimo, na o šiuo atveju, kaip ir daugelio kitų Lenkijos eksportuojančių kompanijų atveju, atnešė daug nuostolio. Visa tai turėtų paaiškėti, kai bendrovė paskelbs savo ketvirtojo ketvirčio ir bendrus metinius veiklos rezultatus, tai ji turėtų padaryti iki vasario mėnesio pabaigos.
Šiandieninės prekybos metu „Bioton“ akcijos, kurios yra įtrauktos į prestižinį WIG20 indeksą, ir vėl pastebimai brangsta nepaisant neigiamų nuotaikų rinkoje. Tačiau Lenkijos kompanijos akcijos labai stipriai nuvertėjo per praėjusius metus.