CRE regiono akcijų biržos praėjusią savaitę gyveno korekcinėmis nuotaikomis

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2006-09-26 10:12 Komentarai: (0)
Praėjusi savaitė mūsų regiono biržose buvo labai nepalanki investuotojams. Rinkas labai veikė nestabili politinė situacija Vengrijoje, kur reikalaujama premjero F. Gyurcsanya atsistatydinimo, po to valdančios koalicijos Lenkijoje skilimas ir neaiški ministrų kabineto bei premjero M.Topolanko ateitis Čekijoje.

Vengrų indeksas BUX per praėjusią savaitę nukrito 6 proc. Rinkų dalyviai tikina, kad investuotojai baiminasi dėl vyriausybės vykdomų reformų perspektyvos. Tačiau šiame fone pasigirdo ir teigiamų žinių: rusų kilmės vengrų investuotojas M. Rachimkulovas paskelbė, kad numato savo dalį OTP banke padidinti nuo 5 iki 10 proc. Jis teigia, kad bankas turi puikias plėtros užsienyje, ypač Ukrainoje ir Rusijoje, perspektyvas. Jis planuoja, kad per 2-3 metus jo investicijų grąža gali siekti 50 proc. Nežiūrint tokių pareiškimų, OTP akcijos biržoje atpigo. Pinganti nafta tempė žemyn ir MOL akcijos.

Rusijos birža yra atspari visiems Vidurio Europos veiksniams, tačiau ji labai priklausoma nuo JAV biržų pokyčių. Kai krito visų Rusijos naftos sektoriaus bendrovių akcijos, staiga pakilo "Severstal" akcijų kursas, kadangi buvo paskelbta, jog numatomas bendrovės akcijų emisijos platinimas per Londono biržą. Po nepavykusio susijungimo su "Arcelor" koncernu Rusijos plieno gamintojas ieško kitų kelių savo ekspansijai į užsienio rinkas. Kalbama, kad numatomų platinti akcijų vertė 1,2 milijardo USD.

Praeitą savaitę čekų indeksas PX nukrito 5,1 proc. Labiausiai žemyn jį traukė bendrovės ČEZ akcijos, kurios pigo 6 proc. Nestabili regiono politinė situacija, kritimas JAV biržose bei neaiški koncerno privatizavimo ateitis vertė investuotojus išpardavinėti šias akcijas. Čekijos vyriausybė numatė sumažinti savo turimą akcijų paketą ČEZ’e nuo 68 proc. iki 51, išparduodami akcijas per Varšuvos biržą. Tačiau čekų analitikai įspėja, kad premjeras M.Topolanekas neturi stabilios daugumos parlamente, o opozicija – socialistai ir komunistai – priešinasi privatizavimui. Labiausiai nukrito "Telefonica02" akcijos – net 10 proc.; tačiau apyvarta jomis buvo gana maža, jeigu lygintume jas su ČEZ’u.

Prasidėjus naujai savaitei dauguma analitikų tikėjosi tolesnio rinkų kritimo, nes dar penktadienį JAV biržos prekybos sesijas baigė korekcinėmis nuotaikomis. Tačiau vakar Varšuvos ir Budapešto biržų indeksai kilo. Varšuvoje išsiskyrė "Bioton" ir "Telekomunikacija Polska" akcijos. TP kurso kilimui nesutrukdė net paskirta 100 milijonų Zl bauda. Investuotojai žinojo, kad ši bendrovė bus nubausta, tačiau jautėsi, kad tai jiems netrukdo pirkti šios bendrovės akcijas.

Budapešto biržos indekso kilimą galima paaiškinti tik tuo, kad dalis investuotojų pasitiki Vengrijos premjeru ir tiki jo pažadais tęsti pradėtas reformas.

Pagal užsienio žiniasklaidą parengė “Finasta”
 
Dar nėra komentarų