Bayer rinkos vertė krito net penktadaliu

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2023-11-20 18:01 Komentarai: (0)
Bayer nutraukė platų, vėlyvojo etapo naujojo antikoagulianto tyrimą dėl jo veiksmingumo stokos, kas sukėlė naują smūgį vaistų gamintojui ir abejones dėl perspektyviausio jo plėtros plano.

Bendrovės akcijos pirmadienį atpigo beveik penktadaliu iki žemiausio lygio per dvyliką metų, o be to, naktį pasklido žinia, kad naujausias JAV ieškinys įpareigojo bendrovę sumokėti 1,56 mlrd. dolerių už plačiai naudojamą herbicidą Roundup, o tai taip pat pablogino rinkos dalyvių nuotaikas.

Trims buvusiems herbicido arba piktžolių naikintuvo Roundup vartotojams buvo nustatytos kompensacijos. Jie kaltino prieštaringai vertinamą produktą sukėlus vėžį. Jefferson City (Misūris) federalinio teismo prisiekusiųjų komisija James Draeger, Valor Gunther ir Dan Anderson iš viso skyrė 61,1 mln. dolerių kompensacinę žalą ir ir po 500 mln. dolerių baudžiamosios žalos atlyginimo. JAV prisiekusieji dažnai skiria ieškovams dideles sumas, kurias teisėjai vėliau kaip įprasta sumažina.

„Nuosprendis nebus patvirtintas ir mes tikrai jį apskųsime. Skirtingai nei ankstesnėse bylose, teismai pastarosiose bylose netinkamai leido ieškovams klaidingai pateikti norminius ir mokslinius faktus. Mes ir toliau ginsime pagrįstus mokslinius ir reglamentuojančius įrodymus teisme ir, jei reikia, apeliacine tvarka“ – sekmadienį sakė Bayer atstovai atsakydami į paklausimą. Vien tik baudžiamosios žalos dydis pažeidžia JAV konstituciją.

Bayer turi „stiprių argumentų“ panaikinti naujausius nuosprendžius. Bendrovė laimėjo devynias iš trylikos pastarųjų bylų ir išsprendė daugumą ieškinių.

Tuo pačiu Bayer sekmadienį pranešė, kad pradiniame 3 fazės tyrime jos eksperimentinis antikoaguliantas Asundexian buvo prastesnis už Bristol-Myers Squibb ir Pfizer Eliquis, siekiant didelės rizikos pacientams išvengti insulto. Bendrovė tikėjosi, kad šio vaisto metiniai pardavimai sudarys daugiau nei 5 milijardus eurų (5,5 milijardo JAV dolerių) ir pakeis pajamas, gautas iš vieno iš geriausiai parduodamų vaistų, kraujo skiediklio Xarelto, kuris 2026 metais neteks pagrindinių Europos patentų apsaugos.

Asundexian yra vienas iš keturių naujų vaistų, kurių Bayer vertinimu bendras pardavimo potencialas siekė daugiau nei 12 mlrd. eurų. Junginys priklauso naujai vaistų klasei, žinomai kaip XI faktoriaus inhibitoriai.

Bandymų sustabdymas, pagrįstas nepriklausomų bandymų vadovų rekomendacijomis, žymi dar vieną nesėkmę įmonei, kurią slegia silpnas herbicidų verslas, didelės skolos ir JAV ieškiniai dėl Roundup.

Naujojo Bayer generalinis direktorius Bill Anderson svarsto galimybes atskirti receptinių vaistų, vartotojų sveikatos produktų, augalams skirtų cheminių medžiagų ir sėklų gamybos segmentus, siekdamas atgaivinti mažėjančią akcijų kainą. Taip pat siekiama supaprastinti sprendimų priėmimo procesą ir sumažinti vadovaujančių pareigų skaičių.

Vokietijos Union Investment portfelio valdytojas Markus Manns sakė, kad Anderson dabar susiduria su „herkulio“ iššūkiais.

„Asundexian pašalinimas iš mūsų modelio rodo didelius iššūkius, su kuriais susiduria įmonės farmacijos verslas“ – sakė Barclays analitikai ir pridūrė, kad tai visiškai netikėta.

Kitaip nei Xarelto franšizė, kurioje Bayer plėtros išlaidas pasidalijo su Johnson & Johnson ir didžiąją dalį JAV rinkos perleido savo partneriui, Bayer pasirinko pati atlikti Asundexian tyrimus ir buvo pasiruošusi išleisti dideles sumas JAV rinkodarai ir platinimui.

Vokietijos Union Investment portfelio valdytojas Markus Manns teigė, kad plėtros išlaidos turėtų būti pasidalytos.

„Tai, kaip buvo elgiamasi su Asundexian, yra dar vienas nesėkmingo rizikos valdymo įmonėje pavyzdys“ – sakė jis ir pridūrė, kad Bayer šiuo metu neturi tvarių augimo perspektyvų.

Nuo šių metų pradžios Bayer akcijų kaina jau krito apie trisdešimt vieną procentą.
 
Dar nėra komentarų