Iki metų pabaigos naftos bus mažiau

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2023-09-05 18:47 Komentarai: (0)
Saudo Arabija antradienį paskelbė, jog iki metų pabaigos pratęsė savanorišką naftos gavybos mažinimą vienu milijonu barelių per dieną.

Rijadas pirmą kartą naftos gavybą sumažino 1 milijonu barelių per dieną liepos mėnesį ir nuo to laiko tai kas mėnesį pratęsė. Šis apribojimas papildo kitus savanoriškus naftos gavybos mažinimus, kuriuos kai kurios Naftą eksportuojančių šalių organizacijos narės įvedė iki 2024 metų pabaigos.

Kita sunkiosios naftos gamintoja, Rusija, kuri vadovauja prisijungimo prie OPEC+ koalicijos kvotos, taip pat įsipareigojo savanoriškai sumažinti eksportą 500 tūkstančių barelių per dieną rugpjūtį ir 300 tūkstančių barelių per dieną rugsėjį.

Apribojimai apibūdinami kaip savanoriški, nes jie yra virš oficialios OPEC+ politikos, kuri įpareigoja bet kurią išimčių netaikomą narę dalyvauti gavybos kvotose. OPEC generalinis sekretorius Haithamas al-Ghaisas anksčiau yra sakęs, kad savanoriškas mažinimas, nesusijęs su OPEC+ sprendimais, nereiškia, kad aljanso narės skiriasi politinėmis pažiūromis.

Artėjant vakarui nafta biržoje vis labiau brango, t.y. WTI rūšies kaina buvo pašokusi apie du procentus, kaip ir Brent rūšies.

Saudo Arabija susiduria su sunkiu pasirinkimu tarp naftos gavybos mažinimo ir smūgio jos nafta pagrįstai ekonomikai. Nuostolius, patirtus dėl sumažėjusios gamybos ir netiesiogiai pardavimo apimties, galėtų iš dalies kompensuoti Rijado pardavimo kainų ir pagrindinių pasaulinių naftos kainų padidėjimas.

Didžiąją pirmojo pusmečio dalį naftos kainos svyravusios žemiau 75 dolerių už barelį, bet vasarą pakilo daugiau nei 10 dolerių už barelį, o pastaruoju metu kainų augimą pakurstė susirūpinimas OPEC narės Gabono saugumu ir Meksikos įlankos rinkos sutrikimo grėsmė po uragano Idalia.

Saudo Arabija priklauso nuo pajamų iš naftos, kad galėtų paremti kelis vadinamuosius „gigaprojektus“, kuriais siekiama diversifikuoti jos ekonomiką. Naftos gavybos mažinimas ir naftos kainų kritimas šių metų pradžioje lėmė šios šalies BVP augimo sulėtėjimą, kuris antrąjį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, siekė tik 1,1 procento, palyginti su 3,8 procento ankstesnį ketvirtį ir 11,2 procento tuo pačiu 2022 metų laikotarpiu.

Valstybės kontroliuojama Aramco paprastai parduoda naftos siuntas pagal metines sutartis, kuriose dažnai nurodomi minimalūs kiekiai, kurie turi būti prieinami klientams. Nors Aramco ir jos klientai gali abipusiai susitarti netaikyti šio reikalavimo, klientai gali reikalauti gauti sutartyje numatytus kiekius, o tai priverstų Saudo Arabiją trauktis nuo mažėjančių atsargų arba padidinti gamybą.

Taip pat rizikuojama prarasti rinkos dalį Rusijai ir Iranui, kurios išgauna panašios kokybės naftą kai Saudo Arabija ir savo eksportą pirmiausia nukreipia į Kiniją, siūlydamos gerokai sumažintas kainas.
 
Dar nėra komentarų