Trumpas kompanijų pristatymas
Deutsche Telekom - tai viena iš pasaulyje pirmaujančių integruotų telekomunikacijų bendrovių, turinti apie 245 mln. mobiliojo ryšio klientų, 25 mln. fiksuotojo tinklo linijų ir 21 mln. plačiajuosčio ryšio linijų.

Teikia fiksuoto tinklo/plačiajuosčio, mobiliojo ryšio, interneto ir IPTV produktus bei paslaugas vartotojams, informacinių ir ryšių technologijų (IKT) sprendimus verslo klientams. Deutsche Telekom veikia daugiau nei 50 šalių. Visame pasaulyje dirba apie 206,8 tūkstančio (2022 metų gruodžio 31 dieną) žmonių.
Orange Polska - tai viena didžiausių telekomunikacijų paslaugų teikėjų Lenkijoje, kuri veikia visuose telekomunikacijų rinkos segmentuose. Orange Polska Group turi didžiausią telekomunikacijų infrastruktūrą Lenkijoje, kurios dėka siūlo modernias fiksuoto ir mobiliojo balso paslaugas, prieigą prie interneto ir duomenų perdavimo bei multimedijos paslaugas.

Taip pat siūlo kompleksinius sprendimus verslui IRT (informacinių ir ryšių technologijų) srityje, linijų nuomos paslaugas, prekiauja telekomunikacijų įranga, teikia telekomunikacijų infrastruktūros statybos paslaugas.
Telia Lietuva - tai integruotų technologinių sprendimų bendrovė, siūlanti telekomunikacijų, IT ir TV paslaugas iš vienų rankų. Telia Lietuva siekia kurti vertę klientams ir suteikti geresnę patirtį žmonėms, verslui ir visuomenei.

Bendrovė yra Švedijoje įsikūrusios Telia Company įmonių grupės dalis. Grupės tikslas – būti integruotų technologinių sprendimų lydere Šiaurės ir Baltijos šalių regione. Telia Company valdo 88 procentus Telia Lietuva akcijų.
Verizon - tai kompanija, kurią 2000 metų birželio 30 dieną įsteigė Bell Atlantic Corp. ir GTE Corp. – tai vienas didžiausių susijungimų JAV verslo istorijoje. GTE ir Bell Atlantic plėtojosi ir augo per dešimtmečius trukusį susijungimą, įsigijimą ir pardavimą.

Šiandien Verizon yra pasaulinė ryšių technologijų įmonė, kasdien teikianti skaitmeninio pasaulio pažadus milijonams klientų.
Telia Company - technologijų pionieriai, skaitmeninę visuomenes pastaruosius 170 metų. Šiandien 19 tūkstančių talentingų darbuotojų aptarnauja 25 milijonus klientų visame Šiaurės ir Baltijos šalių regione, su esmine skaitmenine infrastruktūra ir skaitmeninėmis paslaugomis, kurios yra pagrindiniai skaitmeninės visuomenės, kurioje gyvename, įgalintojai.

Telia Company telekomunikacijų lyderiai regione, pirmaujantys Šiaurės šalių žiniasklaidos namai, IRT lyderiai tiek Suomijoje, tiek Baltijos šalyse.
Santykinių finansinių rodiklių apžvalga ir analizė
Šįkart mūsų dėmesio centre penkios telekomunikacijų bendrovės iš viso pasaulio, kurios vykdo panašią arba analogišką veiklą, šiuo atveju siūlo paslaugas. Atlikdami santykinių finansinių rodiklių apžvalgą ir analizę mes orientavomės į laikotarpį tarp 2011 metų ir 2023 metų pirmojo pusmečio, o konkrečiai į metinius veiklos finansinius rezultatus. Kaip ir įprasta buvo apskaičiuoti įvairaus pobūdžio santykiniai finansiniai rodikliai, kad šiuo atveju pasirinktas kompanijas galima būtų kuo labiau ir objektyviau palyginti bei padaryti išvadas. Pabrėžiame, kad visi duomenys paimti iš oficialių įmonių pateiktų finansinių ataskaitų.

Kitą vertus telekomunikacijų milžinės iš kaimyninės Lenkijos Orange Polska EBITDA marža tarp visų penkių bendrovių per didžiąją analizuojamo laikotarpio dalį buvo pati mažiausia, tiesa, nuo pat 2019 metų šis rodiklis nuosekliai kyla, kas yra pozityvus reiškinys, kuris rodo, jog auga minimos kompanijos veiklos efektyvumas.

Tuo tarpu Telia Company ROA, kuris ilgą laiką labiausiai sutapdavo su bendru vidurkiu, tiek 2020 metais, tiek ir 2022 metais buvo neigiamas, nes kompanija vykdė savo veiklos pertvarkymą ir nurašymus. Kitą vertus Lenkijos telekomunikacijos sektoriaus atstovės Orange Polska minimas pelningumo rodiklis, kuris ilgą laiką buvo pats kukliausias ir kai kuriais metais netgi neigiamas, pastaruosius trejus metus labiausiai sutampa su apskaičiuotu bendru turto grąžos vidurkiu.

Po pirmojo šių metų pusmečio daugiausiai skolų savo turto struktūroje turi Verizon, kurios įsipareigojimų ir turto santykinis finansinis rodiklis beveik visuomet buvo aukščiausias. Be to, dideliu minimu rodikliu išsiskiria ir Deutsche Telekom, tiesa Vokietijos telekomo atveju jis šiais metais krito, kai tuo tarpu Telia Company per pirmus šešis mėnesius paaugo, o prieš tai buvo arčiausiai bendrojo vidurkio. Verta pabrėžti, kad per pastaruosius daugiau nei septynerius metus analizuojamų telekomų įsipareigojimų ir turto santykinis rodiklis mažai kito, ką patvirtina ir bendro vidurkio grafikas.

Faktiškai per visą nagrinėjamą laikotarpį Orange Polska minimas finansinis santykis rodiklis buvo pats mažiausias, t.y. trumpalaikiai įsipareigojimai viršijo trumpalaikį turtą. Tarp šioje apžvalgoje figūruojančių telekomunikacijų sektoriaus atstovių, arčiausiai bendrojo vidurkio rodiklio buvo Amerikos kompanijos Verizon bendrasis likvidumas.

Tuo tarpu jos motininės kompanijos iš Skandinavijos Telia Company minimas finansinis santykinis rodiklis faktiškai visada buvo pats kukliausias. Kalbant apie turto apyvartumo bendrą vidurkį, kuris nuo 2011 metų labai mažai kito, dažniausiai jį atitiko Vokietijos telekomunikacijų milžinės Deutsche Telekom minimas rodiklis.

Tuo tarpu tarp apžvelgiamų telekomunikacijų sektoriaus atstovių per analizuojamą laikotarpį dažniausiai patį mažiausią grynųjų pinigų srautų iš veiklos ir pajamų santykinį finansinį rodiklį generavo Lenkijos šios srities atstovė Orange Polska, kai amerikiečių kompanijos Verizon minimas rodiklis dažniausiai buvo arčiausiai apskaičiuotojo bendrojo vidurkio.

Likusios trys telekomunikacijų sektoriaus milžinės nuolat daugiau ar mažiau pasidalina pelnu su savo akcininkais. Iš esmės dosniausios yra Deutsche Telekom bei mūsų šalyje veikianti Telia Lietuva, t.y. jų mokama dividendai yra stabiliausi ir iš esmės sudaro didžiausią grynojo pelno dalį procentine išraiška.

Tuo tarpu Orange Polska bei Verizon atveju šie rodikliai iš esmės yra mažiausi. Kalbant konkrečiai apie dividendinio pajamingumo (Div.y%) santykinį finansinį rodiklį, šiuo atveju stambiausiais išsiskiria Telia Company bei Verizon.

Kalbant apie vidutinės trukmės laikotarpį, tai per pastaruosius trejus metus labiausiai ūgtelėjo Vokietijos telekomo rinkos vertė, o štai daugiausiai susitraukė bendrovės iš Amerikos Verizon kapitalizacija, kai bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra nežymiai teigiama. Per penkerius metus daugiausiai, t.y. šešiasdešimt trimis procentais, pakilo Telia Lietuva rinkos vertė, kai jos motininės įmonės Telia Company kapitalizacija susitraukė net keturiasdešimt keturiais procentais, o bendra akcijų kainų pokyčių mediana visgi buvo teigiama ir siekė 23,6 procento. Tuo tarpu per dešimt ir penkioliką metų didžiausią grąžą sugeneravo Deutsche Telekom akcijos, kai Telia Company nuosavybės vertybinių popierių grąža per minimą laikotarpį buvo neigiama.
Techninė analizė
Deutsche Telekom akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale, tačiau pastaruoju metu koregavosi ir tuo pačiu testuoja minimo augimo kanalo apatinę dalį. Jei šis lygis atlaikys, sulauksime atšokimo, na o priešingu atveju lauktų didesnė korekcija.

Orange Polska akcijų kaina po konsolidacijos periodo bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiais mėnesiais paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.

Praėjusį mėnesį Telia Lietuva akcijų kaina nukrito žemiau horizontalaus - konsolidacinio kanalo apatinės dalies. Na o liepą šis judesys prasitęsė, taigi, turime kritimo tendenciją, kuri gali pagylėti.

Verizon akcijų kaina išlieka nuosmukio trende, tačiau po kritimo kanalo apatinės dalies patestavimo sulaukėme atšokimo. Artimiausiais mėnesiais paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.

Telia Company akcijų kaina išlieka kritimo kanale bei tuo pačiu itin priartėjo prie savo anksčiau pasiekto žemiausio lygio, kurį iš esmės jau antrą mėnesį iš eilės testuoja, po ko paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis. Jei šis lygis atlaikys, tuomet sulauksime atšokimo.
