Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Skandinavijos akcijų rinkoje vyrauja korekcinės nuotaikos, o daug ką pasakantis faktas yra tas, kad nuo šių metų pradžios atpigo absoliučios daugumos OMX NORDIC 40 indekso narių akcijos.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2022-05-15 02:54 Komentarai: (0)
Skandinavijos akcijų rinkoje vyrauja korekcinės nuotaikos, o daug ką pasakantis faktas yra tas, kad nuo šių metų pradžios atpigo absoliučios daugumos OMX NORDIC 40 indekso narių akcijos. Pabrėžtina, kad nors Šiaurės šalių atstovių pajamų prieaugis padidėjo, tačiau dėl sparčiau augusių išlaidų pelnų augimas prislopo bei padaugėjo jo kritimo atvejų, tad nieko stebėtino, jog smuktelėjo pelningumo rodikliai.


OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius. 

Atkreipiame dėmesį, kad Carlsberg bei EQT kompanijos skelbia tik savo pusmečio ir metines finansines ataskaitas. Pačio OMX NORDIC 40 indekso sudėtyje per praėjusį ketvirtį nebuvo jokių pokyčių. Tuo tarpu NIBE Industrier dar nepaskelbė savo praėjusio ketvirčio veiklos rezultatų, tad lentelėje ties jo pajamų ir EBITDA pelnų pokyčiais bei EBITDA marža ir ROA rodikliu palikome klaustukus.Tarp analizuojamų stambiųjų bankų ir įmonių iš Skandinavijos per pirmąjį šių metų ketvirtį nei viena nefiksavo tuo pačiu ir pajamų, ir EBITDA pelnų kritimo, kai prieš metus tokių atvejų buvo septyni. Tačiau padaugėjo tų, kurie užfiksavo savo EBITDA pelnų sumažėjimą, t.y. nuo aštuonių iki keturiolikos (labiausiai krito Nordea Bank bei KONE EBITDA pelnai, o Fortum ir Vestas Wind Systems atveju jie tapo neigiami). Lyginant su 2021 metų pirmu ketvirčiu, bendra pajamų pokyčių mediana procentine išraiška pastebimai šoktelėjo, tačiau kitą vertus EBITDA pelnų pokyčių mediana gerokai susitraukė ir tapo mažesnė už pajamų, kas reiškia, jog bendraja prasme Šiaurės šalių atstovių išlaidos augo sparčiau nei pajamos. Tas pats reiškinys fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas veiklos rezultatų pokyčių medianas. 

Per pirmus tris šių metų mėnesius labiausiai savo veiklos rezultatus pagerino Danijos transportavimo vandeniu kompanija A.P. Møller - Mærsk (pajamos ir pelnai pastebimai augo šeštą ketvirtį iš eilės), žaliosios energetikos srityje veikianti Ørsted, kita Danijos transportavimo ir logistikos įmonė DSV (pajamos ir pelnai pastebimai augo trečią ketvirtį iš eilės), Švedijos metalų kasybos ir gavybos bendrovė Boliden bei naftos kompanija Neste (pajamos ir pelnai pastebimai pakilo ketvirtą ketvirtį iš eilės). Pabrėžtina, kad visais atvejais, išskyrus paskutinės bendrovės, EBITDA pelnai augo sparčiau už pajamas.

Tradiciškai buvo apskaičiuoti ir šių metų pirmojo ketvirčio OMX NORDIC 40 indekso narių EBITDA pelningumai. Paaiškėjo, kad lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, šį rodiklį kilstelėjo tik dvylika, o kritimą fiksavo dvigubai daugiau. Tad atsižvelgus į tai nieko stebėtino, jog bendra EBITDA maržų mediana per lyginamąjį laikotarpį sumažėjo. Kritimas fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas šio rodiklio medianas, išskyrus pramonės šaką, kur EBITDA pelningumų mediana paaugo. Šįkart didžiausiomis maržomis gali pasigirti lošimų organizatorė Evolution bei trys Švedijos bankai: SEB, Sv. Handelsbanken bei Swedbank. O štai dviejų Skandinavijos atstovių, t.y. energetikos srityje veikiančios Fortum bei vėjo energijos srityje dirbančio Vestas Wind Systems EBITDA pelningumai per pirmus tris šių metų mėnesius buvo su minuso ženklu.Kalbant apie turto grąžą arba ROA pelningumo rodiklį, jo bendra mediana per pirmus tris šių metų mėnesius siekė 1,5 procento ir buvo mažesnė nei prieš metus, kai ji sudarė 1,8 procento bei mažesnės nei ketvirtį prieš tai. Toks pats neigiamas reiškinys fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas šio pelningumo rodiklio medianas, išskyrus finansų sektorių, kur ROA mediana nepakito abiem lyginamais atvejais, o štai Danijos atstovių atveju šis rodiklis krito lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tačiau lyginant su praėjusių metų paskutiniu ketvirčiu - nepakito. Palyginus su 2021 metų pirmu ketvirčiu, savo ROA rodiklius kilstelėjo penkiolika analizuojamų bankų ir įmonių, trijų atveju jis nepakito, o likusių devyniolikos - krito. Tarp Skandinavijos atstovių per pirmą šių metų ketvirtį stambiausias turto grąžas sugeneravo A.P. Møller - Mærsk, tabako produkcijos gamintoja Swedish Match bei farmacijos sektoriaus narė Novo Nordisk. Tuo tarpu trijų įmonių (Fortum, Investor bei Vestas Wind Systems) minimas pelningumo rodiklis šįkart buvo neigiamas.

Kaip įprasta pateikiame naujausius analizuojamų įmonių ir bankų rinkos vertės rodiklius. Pažvelgus į bendrus medianinius P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA ir Div.y% duomenis matome, kad jie iš tiesų bent šiuo metu yra žemi, palyginus su tuo, kas buvo prieš korekciją. Finansų sektoriaus atstovių medianiniai P/E ir P/BV rodikliai yra patys kukliausi, tačiau štai dividendinio pajamingumo - pats didžiausias. 

Tarp keturiasdešimties didžiųjų Skandinavijos bankų ir įmonių nuo 2022 metų pradžios atpigo net trisdešimt trijų akcijos, tad nieko stebėtino, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra pastebimai neigiama ir siekia 17,5 procento. Tuo tarpu per praėjusius metus krito vos keturių rinkos vertė, ir bendra akcijų kainų pokyčių mediana buvo gerokai teigiama. Labiausiai šiais metais nuvertėjo Danijos atstovių ir pramonės bendrovių vertybiniai popieriai, o štai mažiausiai krito Suomijos įmonių ir finansų įstaigų rinkos vertė. 

Daugiausiai šiais metais tarp OMX NORDIC 40 indekso narių pabrango Swedish Match bendrovės akcijos, t.y. net virš keturiasdešimt procentų. Be to, pastebimiau ūgtelėjo vaistų gamintojos AstraZeneca bei telekomunikacijų milžinės Telia Company, kuri veiklą vykdo ir mūsų šalyje, rinkos vertė. Tuo tarpu labiausiai nuo šių metų pradžios nuvertėjo investicinės bendrovės EQT nuosavybės vertybiniai popieriai (net beveik keturiasdešimt penkiais procentais). Trisdešimt septyniais procentais susitraukė Fortum kapitalizacija, NIBE Industrier - 34,2 procento, o štai papuošalus gaminančios Pandora rinkos vertė smuktelėjo kiek daugiau nei trečdaliu.


OMX NORDIC 40 indeksas šiuo metu yra korekcinėje fazėje, kuri prasidėjo šių metų pradžioje. Bent kol kas nematyti aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų, tačiau kitą vertus buvo atšokta nuo Fibo 38,2 procento lygio, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Swedish Match akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio periodo šį mėnesį pakilo virš prieš tai pasiekto piko ir pajudėjo į viršų. Artimiausiais mėnesiais paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.
AstraZeneca akcijų kaina po korekcinio periodo kovą pakilo virš prieš korekciją buvusio pasiekto piko ir pajudėjo link naujų rekordinių lygių. Šį mėnesį sulaukėme lokalios korekcijos, kurios metu gali būti patestuotas pakilimo virš ankstesnio piko tvarumas, po ko paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis.
Telia Company akcijų kaina po konsolidacinio periodo pradėjo naują augimo etapą ir juda link prieš korekciją pasiekto piko, po kurio patestavimo paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis.
EQT akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje, tačiau pastaruoju metu pasiekusi Fibo 61,8 procento lygį bando atsitiesti, tad būtina stebėti padėtį.
Fortum akcijų kaina taip pat yra korekcinėje fazėje, tačiau pastaruoju metu bando formuoti nuosmukio dugną bei atsitiesti. Jei tai pavyks, mūsų lauktų didesnis atšokimas.
NIBE Industrier akcijų kaina po metų pradžioje pasiekto piko išlieka korekcinėje fazėje. Bent kol kas nematyti itin aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų.
Pandora akcijų kainos atveju turime kritimo tendenciją, kuri prasidėjo praėjusių metų lapkritį. Niekaip nerandamas tvarus kritimo dugnas.
DSV akcijų kaina po rugsėjį pasiekto rekordinio lygio nuosekliai korekguojasi ir šiuo metu jau testuoja ilgalaikio augimo kanalo apatinę dalį, po ko paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis. Jei šis lygis atlaikys, t.y. nebuvo tvariai pralaužtas, tuomet sulauketime atšokimo.
KONE akcijų kaina išlieka nuosmukio fazėje ir nesėkmingai ieško tvirto dugno. Nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.
Hennes & Mauritz akcijų kaina šiuo metu testuoja anksčiau suformuotą dugną, nuo kurio prieš tai kelis kartus buvo sėkmingai atšokta. Jei šis lygis atlaikys, laukia naujas atšokimas.
Šiuo metu turime Vestas Wind Systems akcijų kainos nuosmukio tendencija, kuri ir toliau tęsiasi ir nematyti jos pabaigos ženklų.
Sandvik akcijų kaina yra korekcinėje fazėje, tačiau šį mėnesį atšoko nuo Fibo 61,8 procento lygio. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Coloplast akcijų kaina pramušė ankstesnės korekcijos metu suformuotą dugną. Jei paaiškės, tad tai tvarus reiškinys, tuomet laukia didesnis kainos krytimas.
Volvo akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje, tačiau ir vėl atšoko nuo Fibo 61,8 procento lygio bei testuoja nuosmukio tendencijos liniją. Jei pavyks tvariai virš jos pakilti, tuomet lauktų didesnis atšokimas.
Investor akcijų kaina po metų pradžioje pasiekto rekordinio lygio koreguojasi ir artėja prie ilgaikio augimo kanalo apatinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė jos kryptis.
Genmab akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje bei bandymas sugrįžti virš augimo trendo linijos buvo nesėkmingas, tad tuo pačiu padidėjo didesnės korekcijos rizika.
Šiuo metu turime Carlsberg akcijų kainos nuosmukio tendenciją, tačiau bandoma sugrįžti atgal į ilgalaikį augimo kanalą bei tuo pačiu pakilti virš nuosmukio tendencijos linijos. Jei šis bandymas bus sėkmingas, tuomet lauktų didesnis akcijų kainos atšokimas.
Ericsson yra nuosmukio fazėje, tačiau vėl atšoko nuo Fibo 61,8 procento lygio. Jei pavyks pakilti virš nuosmukio tendencijos linijos, tuomet lauktų dar didesnis atšokimas, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Evolution akcijų kaina išlieka korekcinėje - konsolidacinėje fazėje. Kol kas nematyti aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų.
Po balandį pasiekto rekordinio lygio šiuo metu turime Boliden akcijų kainos korekciją, kuri bent kol kas sustojo ties maždaug Fibo 61,8 procento lygiu.

 
Dar nėra komentarų