Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Absoliuti dauguma stambiųjų Lenkijos bankų ir įmonių, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje, toliau gerina savo veiklos rezultatus, be to, net trijų ketvirtadalių akcijos šiais metais pabrango.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2021-12-18 18:08 Komentarai: (0)
Absoliuti dauguma stambiųjų Lenkijos bankų ir įmonių, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje, toliau gerina savo veiklos rezultatus, be to, net trijų ketvirtadalių akcijos šiais metais pabrango. Tiesa, pastaruoju metu šios šalies akcijų rinkoje turime korekcijos fazę. 


WIG20

Apžvelgdami ir analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes įprastai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius. Be to, lentelę papildėme EV/EBITDA (lentelėje EV/EBD) ir dividendinio pajamingumo (lentelėje Div.y%) santykiniais finansiniais rodikliais.Kaip matome lentelėje, kur pateikti praėjusio ketvirčio analizuojamų įmonių ir bankų pajamų bei EBITDA pelnų pokyčiai procentine išraiška, tik viena bendrovė, t.y. guminių pirštinių ir kitų medicinos priemonių gamintoja Mercator Medical, kurios produkcija praėjusiais metais dėl pandemijos buvo itin paklausi, o šiais metais paklausa ir produkcijos kainos smuko, fiksavo jų kritimą, kai prieš metus tokių atvejų buvo net aštuoni, tad padėtis tikrai pagerėjo. Tą liudija ir bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos, kurios ūgtelėjo, tiesa, pajamų teigiamas procentinis pokytis yra kiek didesnis už EBITDA pelnų (tas pats kaip ir paslaugų šakoje). Prieaugis fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas veiklos rezultatų pokyčių medianas, o ypač pramonėje ir finansų sektoriuje, kur beje, kaip ir prekyboje, EBITDA pelnų pokyčių medianos paaugo labiau nei pajamų pokyčių medianos.

Tarp WIG20 indekso atstovių per trečiąjį šių metų ketvirtį labiausiai savo veiklos rezultatus pagerino dvi Lenkijos naftos perdirbimo bendrovės PKN Orlen bei Lotos, anglių kasybos kompanija JSW, kurios EBITDA tapo teigiama, drabužių kūrimu, siuvimu ir pardavimu užsiimanti LPP bei Lenkijos dujų tiekimo bendrovė PGNiG. Pabrėžtina, kad visais atvejais, išskyrus paskutinę kompaniją, EBITDA pelnai augo sparčiau nei pajamos, kas yra pozityvus reiškinys.

Pažvelgus į apskaičiuotas WIG20 indekso narių EBITDA maržas matome, kad bendra šio rodiklio mediana per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, nors ir nežymiai, bet paaugo nuo 27,2 iki 27,9 procento. Toks pats pozityvus reiškinys fiksuotas ir pramonės šakoje bei tarp prekybos ir finansų sektoriaus atstovių, o štai paslaugų srityje minimas pelningumo medianinis rodiklis smuktelėjo. Per lyginamąjį laikotarpį daugiau nei pusę, t.y. vienuolika stambių įmonių ir bankų EBITDA pelningumą kilstelėjo, o likusių devynių atveju jis smuktelėjo. Šįkart stambiausiomis EBITDA maržomis išsiskyrė didžiausias Lenkijos bankas PKO BP, kurį kontroliuoja šalies valdžia, bei kiti du bankai, t.y. Santander Bank ir Bank Pekao. Tuo tarpu dviejų prekybos įmonių, t.y. Dino Polska bei CCC, minimas rodmuo per praėjusį ketvirtį buvo kukliausias.Kalbant apie kitą pelningumo rodiklį, t.y. ROA arba turto grąžą, jo bendra mediana šįkart siekė 1,7 procento ir buvo beveik tris kartus didesnė nei prieš metus, kai sudarė 0,6 procento. Pažvelgus į kitas apskaičiuotas ROA medianas, fiksuotas tas pats pozityvus reiškinys - prieaugis (labiausiai šoktelėjo pramonės atstovių turto grąžos mediana, t.y. beveik tris kartus). Tarp dvidešimties nagrinėjamų bankų ir įmonių minimą pelningumo rodiklį per praėjusį ketvirtį kilstelėjo net šešiolika. Didžiausiomis per ketvirtį sugeneruotomis turto grąžomis gali pasigirti televizijos transliacijų paslaugas teikiantis Cyfrowy Polsat, telekomunikacijų milžinė Orange Polska, kas abiem atvejais susiję su vienkartinėmis pajamomis pardavus aktyvus, bei drabužiais prekiaujanti LPP.

Kaip įprasta pateikiame naujausius stambiųjų Lenkijos bankų ir įmonių, kurie analizuojamuojami šioje apžvalgoje, finansinius santykinius rinkos vertės rodiklius. Bendri medianiniai P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA ir dividendinio pajamingumo duomenys iš tiesų yra labai žemi, bei netgi mažesni už Baltijos biržos atstovių, tad galima teigti, jog Lenkijos WIG20 indekso atstovių akcijos yra įvertintos nepakankamai, tiesa, tai dalinai susiję su tuo, kad šioje rinkoje šiuo metu turime korekcijos fazę.

Tarp dvidešimties analizuojamo indekso atstovių, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje, šiais metais ūgtelėjo absoliučios daugumos, t.y. trijų ketvirtadaliu rinkos vertė. Tad nenuostabu, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra teigiama, kai tuo tarpu per praėjusius metus pabrango vos devynių vertybiniai popieriai ir bendra akcijų kainų pokyčių mediana, nors ir nežymiai, bet buvo neigiama. Absoliučiai daugiausiai nuo 2021 metų pradžios pasistiebė Lenkijos finansų sektoriaus atstovių rinkos vertė (per praėjusius metus krito labiausiai), o štai mažiausiai ūgtelėjo prekybos įmonių kapitalizacija. 

Labiausiai džiaugtis gali tie, kurie metų pradžioje įsigijo drabužių kūrimu, siuvimu ir pardavimu užsiimančios LPP akcijų, kurių vertė pašoko net daugiau nei dvigubai (118 procentų), arba daugiausiai tarp WIG20 indekso narių. Be to, pastebimiau šoktelėjo dviejų bankų, t.y. Bank Pekao bei Santander Bank kapitalizacija. Tuo tarpu priešingoje barikadų pusėje atsidūrė, t.y. pagal rinkos vertės kritimą (net 75,4 procento) šiais metais lyderiauja Mercator Medical, kai praėjusiais metais būtent šios guminių pirštinių gamintojos akcijos, dėl šoktelėjusios jos produkcijos paklausos ir pajamų bei pelnų, pabrango daugiausiai bei išties įspūdingai, t.y. net 4120 procento. Net 55,2 procento atpigo prekybos internetu tinklapio valdytojos Allegro akcijos, o kompiuterinių žaidimų kūrėjo CD Projekt kapitalizacija susitraukė virš dvidešimt devynių procentų.


WIG20 indeksas po spalio pabaigoje pasiekto dabartinio augimo piko šiuo metu yra korekcinėje fazėje, kurios itin aiškių pabaigos ženklų kol kas nematyti.
LPP kompanijos akcijų kaina praėjusį mėnesį pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo, tačiau šį mėnesį grįžo atgal į jį. Jei paaiškės, kad tai yra tvarus reiškinys, tuomet augimas ir naujų rekordinių lygių šturmavimas prasitęs.
Po augimo periodo, kuomet Bank Pekao akcijų kaina beveik pasiekė savo prieš tai užfiksuotą visų laikų rekordinį lygį, sulaukėme korekcijos - pelnų realizacijos, kuriuos metu akcijų kaina nukrito žemiau augimo trendo linijos. Jei paaiškės, kad tai tvarus reiškinys, tuomet tikėtina didesnė korekcija.
Santander Bank akcijų kaina pasiekė savo prieš tai užfiksuotą visų laikų rekordinį lygį, tačiau po to sulaukėme korekcijos, kurios metu akcijų kaina šį mėnesį nukrito žemiau augimo trendo linijos. Jei paaiškės, jog tai tvarus reiškinys, tuomet lauktų didesnis akcijų kainos kritimas.
Mercator Medical akcijų kaina po įspūdingo šuolio praėjusiais metais ir spalio mėnesį pasiekto visų laikų aukščiausio lygio šiuo metu yra korekcinėje fazėje, kuri ir toliau tęsiasi.
Allegro akcijų kaina išlieka nuosmukio kanale ir bando rasti tvirtą kritimo dugną. Bandoma formuoti taip vadinamą dvigubą dugną, ir jei tai pavyks, tuomet lauktų didesnis atšokimas, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
CD Projekt akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje, tačiau po kritimo turime horizontalią - kosolidaciją, po kurios pabaigos paaiškės tolimesnė jos kryptis.
PKO BP akcijų kaina spalį pakilo virš prieš tai buvusio pasiekto piko ir užfiksavo naują rekordinį lygį, po ko sekė šio judesio tvarumo testavimas, kurio metu akcijų kaina nukrito žemiau augimo trendo linijos ir žemiau tos linijos, kuri žymi ankstesnį piką. Turime korekciją.
Lotos akcijų kaina praėjusį mėnesį ištrūko iš augimo kanalo pro jo apatinę dalį ir pasikoregavo. Po ko mes sulaukėme atšokimo, tačiau vis dar esame korekcinėje fazėje.
JSW akcijų kaina šiuo metu yra korekcinėje fazėje, kurios metu ištrūko iš augimo kanalo pro jo apatinę dalį. Šiuo metu nematyti šios fazės pabaigos ženklų.
KGHM Polska Miedz akcijų kaina šiuo metu taip pat yra korekcinėje fazėje, tačiau pasiekusi FIBO 50% lygį kiek atšoko ir pakilo virš nuosmukio linijos. Jei paaiškės, kad tai tvarus reiškinys, galime sulaukti didesnio atšokimo, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Nuo rugsėjo mėnesio, kuomet nukrito žemiau augimo trendo linijos, Tauron PE akcijų kaina yra nuosmukio fazėje, kurios pabaigos ženklų nematyti.
PKN Orlen akcijų kaina praėjusį mėnesį pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo, tad turime šiuo metu korekciją, kuri gali dar labiau pagylėti.
Po to, kai Asseco Poland akcijų kaina patestavo augimo kanalo viršutinę dalį ir nepavyko tvariai virš jos pakilti, sulaukėme korekcijos, kuri ir toliau tęsiasi.
PZU akcijų kaina spalį pakilo iki naujo visų laikų rekordinio lygio, tačiau po to sulaukėme korekcijos, kurios metu ji nukrito žemiau augimo trendo linijos. Esame korekcinėje fazėje, kuri ir toliau tęsiasi.
Po to, kai Dino Polska akcijų kaina spalio pabaigoje pasiekė savo naują visų laikų rekordinį lygį, sulaukėme korekcijos, kuri peraugo į horizonalios - konsolidacijos fazę iš kurios šiuo metu bandoma ištrūkti pro viršutinę dalį. Jei tai pavyks, augimas prasitęs.
Po rekordinio lygio pasiekimo ir augimo kanalo viršutinės dalies patestavimo, sulaukėme Cyfrowy Polsat akcijų kainos korekcijos ir konsolidacijos fazės, kuri ir toliau tęsiasi bei artėjame prie augimo kanalo apatinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis.
PGE akcijų kaina po horizontalios - konsolidacinės fazės nukrito žemiau jos apatinės dalies, tad padidėjo didesnio kritimo rizika.
Orange Polska akcijų kaina šiuo metu yra horizonalioje - konsolidacinėje fazėje, po kurios pabaigos paaiškės tolimesnė jos kryptis.
CCC akcijų kaina šiuo metu yra korekcinėje - konsolidacinėje fazėje, po kurios pabaigos paaiškės tolimesnė kryptis.
PGNiG akcijų kainai nepavyko sugrįžti atgal į itin ilgalaikį augimo kanalą (stambesnė raudona linija), tad po to sulaukėme korekcijos, kurios metu buvo ištrūkta iš dabartinio augimo kanalo. Dabar sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo. Jei nepavyks sugrįžti atgal į augimo kanalą, gali laukti didesnė korekcija, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.


 
Dar nėra komentarų