FED norėtų greitu metu pradėti mažinti obligacijų pirkimą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2021-09-22 21:10 Komentarai: (0)
Po dviejų dienų pasėdžio paaiškėjo, jog šįkart nebuvo nuspręsta konkrečiai įvardinti, kada Amerikos Centrinis bankas galėtų pradėti mažinti savo vykdomą obligacijų pirkimą, tiesiog pabrėžiama, kad to galime sulaukti greitai. Taip pat nurodoma, kad palūkanų norma gali kilti šiek tiek anksčiau, nei tikėtasi, bei tuo pačiu sumažinta šių metų JAV ekonomikos augimo prognozė ir kilstelti bedarbystės bei metinės infiacijos lūkesčiai.

Praėjusį gruodį Komitetas nurodė, kad ir toliau didins savo iždo vertybinių popierių kiekį bent 80 mlrd. dolerių per mėnesį ir hipotekos užtikrinamų skolos vertybinių popierių kiekį bent 40 mlrd. dolerių per mėnesį suma, kol bus padaryta didelė pažanga siekiant maksimalaus užimtumo ir kainų stabilumo tikslų.

„Nuo tada ekonomika padarė pažangą siekdama šių tikslų. Jei pažanga tęsis plačiai, kaip ir tikėtasi, Komitetas mano, kad netrukus gali būti pagrįstas nuosaikus turto pirkimo tempo koregavimas. Šie turto pirkimai padeda skatinti sklandų rinkos veikimą ir palankias finansines sąlygas, taip palaikant kreditą namų ūkiams ir įmonėms“ - rašoma FED pranešime.

FED pirmininkas Jerome Powell savo spaudos konferencijoje po susitikimo sakė, kad komitetas yra pasirengęs pradėti pirkimų mažinimo procesą.

„Nors nebuvo priimti jokie sprendimai, dalyviai bendrai manė, kad tol, kol atsigavimas tęsis, greičiausiai bus tinkamas laipsniškas mažinimo procesas, kuris baigsis maždaug kitų metų viduryje“ - sakė jis bei pridūrė, kad apie obligacijų supirkimo mažinimą gali būti paskelbta po artimiausio lapkričio pradžioje įvyksiančio FED atstovų posėdžio.

„Būsimo turto pirkimo mažinimo laikas ir tempas nebus tiesioginis signalas apie palūkanų normos pakėlimo laiką“ - pabrėžė Jerome Powell sakydamas, kad jis nesitiki, jog FED pradės didinti palūkanų normą, kol neužbaigs aktyvų pirkimo mažinimo proceso.

Amerikos Federalinis Rezervų bankas yra pasiryžęs naudoti visas savo priemones, kad paremtų JAV ekonomiką šiuo sudėtingu laikotarpiu, taip skatindamas maksimalius užimtumo ir kainų stabilumo tikslus.

FED taip pat šiandien paskelbė savo atnaujintas makroekonomines prognozes. Laukiama, kad šiais metais didžiausia pasaulio ekonomika ūgtelės 5.9 procento, kai birželį prognozuotas septynių procentų augimas. Tiesa, kitų metų BVP augimo prognozė kilstelta nuo 3.3 iki 3.8 procento. Tuo tarpu metinės bazinės infliacijos prognozės atitinkamai kilsteltos nuo trijų procentų iki 3.7 procento bei nuo 2.1 iki 2.3 procento. Palyginus su birželiu, šių metų bedarbystės prognozė pakelta nuo 4.5 iki 4.8 procento, tuo tarpu 2022 metų nepakeista ir siekia 3.8 procento.

„Pažanga skiepijant ir esant žymiam politikos rėmimui, ekonominės veiklos ir užimtumo rodikliai toliau gerėjo. Sektoriuose, kuriuos labiausiai paveikė pandemija, padėtis pastaraisiais mėnesiais pagerėjo, tačiau padidėjęs COVID-19 atvejų skaičius sulėtino jų atsigavimą. Infliacija yra padidėjusi, daugiausia atspindinti laikinus veiksnius. Bendros finansinės sąlygos išlieka palankios, iš dalies atspindinčios politikos priemones, kuriomis remiama ekonomika ir kreditai JAV namų ūkiams ir įmonėms“ - rašoma Amerikos Federalinio Rezervų banko pranešime.

Ekonomikos kelias ir toliau priklauso nuo viruso eigos. Tikėtina, kad pažanga skiepų srityje ir toliau mažins visuomenės sveikatos krizės poveikį ekonomikai, tačiau rizika ekonomikos perspektyvoms išlieka.

„Komitetas siekia, kad ilgainiui būtų pasiektas maksimalus užimtumas ir dviejų procentų infliacija. Kadangi infliacija nuolat buvo mažesnė už šį ilgesnio laikotarpio tikslą, Komitetas sieks kurį laiką pasiekti, jog infliacija būtų vidutiniškai didesnė nei du procentai, t.y. kad infliacija laikui bėgant vidutiniškai siektų 2 procentus, o ilgesnės trukmės infliacijos lūkesčiai išliktų ties dviem procentais. Komitetas tikisi išlaikyti palankią pinigų politikos poziciją, kol bus pasiekti šie tikslai“ - pabrėžiama pranešime.

FED Komitetas šiandien nusprendė palikti tikslinį federalinių fondų palūkanų normos diapazoną nuo 0 iki 0,25 procento. Ir tikisi, kad bus tikslinga išlaikyti šį tikslinį diapazoną, kol darbo rinkos sąlygos nepasieks lygio, atitinkančio Komiteto maksimalaus užimtumo tikslą ir kol infliacija pasieks dviejų procentų lygį bei kurį laiką vidutinė viršys dviejų procentų lygį.

Tačiau daugiau Komiteto narių dabar mano, kad pirmasis palūkanų normos padidėjimas įvyks jau 2022 metais. Birželio mėnesį, kai nariai paskutinį kartą paskelbė savo ekonomines prognozes, tik nedidelė dalis laukė bazinės palūkanų normos padidinimo iki 2023 metų.

„Vertindamas tinkamą pinigų politikos poziciją, Komitetas ir toliau stebės gaunamos informacijos poveikį ekonomikos perspektyvoms. Komitetas būtų pasirengęs prireikus pakoreguoti pinigų politikos poziciją, jei atsirastų rizika, galinti trukdyti pasiekti Komiteto tikslus. Komiteto vertinimuose bus atsižvelgiama į įvairiausią informaciją, įskaitant visuomenės sveikatos, darbo rinkos sąlygų, infliacijos spaudimo ir infliacijos lūkesčių bei finansinių ir tarptautinių pokyčių rodmenis“ - pabrėžiama Amerikos Centrinio banko pranešime.

Amerikos Centrinis bankas trečiadienį taip pat pranešė, kad dvigubai padidins vienos sandorio šalies limito vienos nakties atvirkštinio atpirkimo sandorio galimybę iki 160 mlrd. dolerių.

Jerome Powell spaudos konferencijos metu sakė, kad FED artėja prie savo tikslų dėl „esminės tolesnės pažangos“ infliacijos ir užimtumo srityje.

„Kalbant apie infliaciją, atrodo, kad pasiekėme daugiau nei didelę pažangą, esminę tolesnę pažangą. Ši dalis pasiekta mano ir daugelio kitų nuomone“ - sakė jis.

Tuo pačiu Amerikos Centrinio banko vadovas pridūrė, kad nebūtina, jog artimiausios darbo rinkos ataskaitos būtų itin įspūdingos sukūrtų naujų darbo vietų srityje tam, kad monetarinės politikos vykdytojai pradėtų riboti itin pritaikomą pinigų politiką.

„Man nebūtina puiki, itin labai gera užimtumo ataskaita. Reikėtų pakankamai geros užimtumo ataskaitos, kad galėčiau jausti, kad šis tikslas yra įvykdytas. Kiti komiteto nariai, daugelis komiteto narių mano, kad tikslas jau įvykdytas. Kiti nori matyti didesnę pažangą“ - apie padėtį Amerikos darbo rinkoje sakė jis.
 
Dar nėra komentarų