Baltijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Baltijos akcijų rinkoje tęsiasi augimas - nuo šių metų pradžios atpigo vos vienos OMX Baltic Benchmark GI indekso atstovės akcijos
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2021-09-04 21:29 Komentarai: (2)
Baltijos akcijų rinkoje tęsiasi augimas - nuo šių metų pradžios atpigo vos vienos OMX Baltic Benchmark GI indekso atstovės akcijos. Daugiausiai uždirbo tie, kurie investavo į finansų sektoriaus narių, o konkrečiai iš Estijos, vertybinius popierius.


OMX Baltic Benchmark GI

Norėdami apžvelgti Vilniaus, Rygos ir Talino biržose kotiruojamų kompanijų ir bankų praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus, mes tradiciškai orientuosimės į OMX Baltic Benchmark GI indeksą sudarančias bendroves ir bankus. Būtent šis indeksas objektyviausiai atspindi padėtį Baltijos biržose, todėl šioje apžvalgoje jis ir bus pagrindinis orientyras.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Baltijos šalių kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta apskaičiavome EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius. Be to, lentelę papildėme EV/EBITDA (lentelėje EV/EBD) bei dividendinio pajamingumo (lentelėje Div.y%) santykiniais finansiniais rodikliais.

Atkreipiame dėmesį, kad mūsų analizuojamo OMX Baltic Benchmark GI  indekso sudėtyje įvyko pokytis. Iš indekso pasitraukė Estijos nekilnojamo turto bendrovė Arco Vara, tuo tarpu naujų bendrovių į jį nebuvo įtraukta.

Pieno Žvaigždės, kaip jau tapo įprasta, vėluoja pateikti savo praėjusio ketvirčio ir pirmojo pusmečio finansinius veiklos rezultatus, tad lentelėje ties šios bendrovės antrojo šių metų ketvirčio veiklos rezultatų pokyčiais ir pelningumo rodikliais palikti klaustukai.Kaip matome lentelėje, per antrąjį šių metų ketvirtį savo veiklos rezultatų blogėjimą fiksavo penkios analizuojamo indekso narės (AUGA group, Klaipėdos Nafta, Harju Elekter, INVL Baltic Real Estate bei Olainfarm), kai per 2020 metų tą patį ketvirtį - dvigubai daugiau, tad vien tai jau rodo, kad padėtis iš tiesų pagerėjo. Ta patį patvirtina ir bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos, kurios iš neigiamų pasidarė teigiamos. Tas pats iš esmės pasakytina ir apie kitas apskaičiuotas veiklos rezultatų pokyčių medianas, išskyrus pramonės sritį, kur EBITDA pelnų pokyčių mediana nors ir išliko teigiama, tačiau kiek sumažėjo.

Šįkart labiausiai savo pajamas ir pelnus kilstelėjo po koronaviruso sukeltos krizės atsigavęs kelionių organizatorius Novaturas, bankas iš Estijos LHV Group, kurio pelno šuolį net virš trijų šimtų procentų pagrinde lėmė prieš metus sudaryti didelės vertės rezervai blogoms paskoloms, kai per antrą šių metų ketvirtį jie buvo sumažinti, moteriško apatinio trikotažo kūrėja, siuvėja ir pardavėja Silvano Fashion Group bei kitas bankas iš Estijos Coop Pank. Be to, pastebimiau savo veiklos rezultatus per praėjusį ketvirtį pagerino taip pat atsigaunantis Tallink Grupp bei mūsų šalies pieno perdirbėja ir įvairių produktų iš pieno gamintoja Vilkyškių pieninė. Verta pabrėžti, kad visais atvejais EBITDA pelnai augo gerokai sparčiau nei pajamos.

Kaip įprasta pateikiame antrojo šių metų ketvirčio OMX Baltic Benchmark GI  indekso narių EBITDA maržas. Per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, šį rodiklį kilstelėjo tryliką Baltijos biržos atstovių, o kritimą fiksavo aštuonios, tuo tarpu vienos įmonės marža nepakito. Bendra EBITDA maržų mediana per lyginamą laikotarpį nežymiai, bet smuktelėjo nuo 21,4 iki 21,2 procento, tačiau visai kitais apskaičiuotais šio rodiklio medianų atvejais jie paaugo, ypač finansų srityje, kur pašoko daugiau nei dvigubai. INVL Baltic Real Estate, Šiaulių Bankas bei Tallinna Vesi gali pasigirti tuo, kad per praėjusį ketvirtį jų maržos buvo didžiausios, o štai nekilnojamo turto projektų plėtotojos Pro Kapital Grupp minimas pelningumo rodiklis šįkart buvo su minuso ženklu.Turto grąžos arba ROA rodiklio atveju jo bendra mediana per praėjusį ketvirtį, lyginant su 2020 metų antru ketvirčiu, pakilo nuo vieno procento iki 1,5 procento. Prieaugis fiksuotas ir visai kitais apskaičiuotais medianiniais atvejais, išskyrus pramonę, kur turto grąžos mediana krito nuo 2,8 procento iki dviejų procentų. Tarp dvidešimt dviejų OMX Baltic Benchmark GI indekso narių, kurių duomenys žinomi, per lyginamą laikotarpį savo ROA rodiklius kilstelėjo didžioji dauguma, t.y. šešiolika. Matome, kad per antrąjį šių metų ketvirtį tarp analizuojamų Baltijos biržų atstovių didžiausias turto grąžas sugeneravo nekilnojamo turto bendrovė Pro Kapital Grupp, kas susiję su vienkartiniu didelės vertės pelnu pardavus turėtus aktyvus bei Estijos apatinio moteriško trikotažo kūrėja, siuvėja ir pardavėja Silvano Fashion Group. Šįkart vienintelio Tallink Grupp ROA buvo su minuso ženklu, kai prieš metus per tą patį ketvirtį tokių įmonių buvo net keturis kartus daugiau.

Žinoma, pateikiame ir šiuo metu esančius naujausius rinkos vertės rodiklius. Kaip matome, bendri medianiniai OMX Baltic Benchmark GI  indekso narių P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA ir dividendinio pajamingumo rodikliai iš tiesų yra gana žemi bei be jokios abejonės mažesni už Vakarų (Amerikos, Vokietijos) ar Skandinavijos akcijų rinkų pagrindinių indeksų medianinius duomenis. Taip dalinai yra todėl, nes Baltijos akcijų rinkoje likvidumas yra pastebimai mažesnis bei tuo pačiu ši rinka pasižymi didesne rizika. Bent šiuo metu mažiausiai analizuojamais rinkos vertės rodikliais (išskyrus dividendinio pajamingumo) išsiskiria Baltijos šalių pramonės šakos atstovės.

Tarp dvidešimt trijų analizuojamo Baltijos biržų bendrojo indekso atstovių šiais metais pakilo absoliučios daugumos rinkos vertė, t.y. net dvidešimt dviejų, kai per 2020 metus - tik vienuolikos. Atsižvelgus į tai iš tiesų nestebina, kad bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra gerokai teigiama ir siekia net 26,3 procento, kai per praėjusius metus buvo nežymiai neigiama. Labiausiai bei tuo pačiu itin įspūdingai pabrango OMX Baltic Benchmark GI  indekso finansų sektoriaus narių nuosavybės vertybiniai popieriai. Verta pabrėžti, jog Estijos atstovių bendra akcijų kainų pokyčių mediana šiais 2021 metais bent kol kas yra daugiau nei dvigubai didesnė už mūsų šalies atstovių.

Labiausiai gali džiaugtis tie, kurie metų pradžioje įsigijo Estijos bankų nuosavybės vertybinių popierių. Štai Coop Pank rinkos vertė pašoko net 261,7 procento, arba daugiausiai tarp analizuojamo Baltijos akcijų rinkos indekso atstovių, o LHV Group - 148,2 procento. Be to, šiais metais daugiau nei dvigubai pabrango Estijos nekilnojamo turto projektų plėtotojo Pro Kapital Grupp akcijos bei pastebimiau ūgtelėjo Merko Ehitus, Šiaulių Banko ir Harju Elekter kapitalizacija. Tuo tarpu atpigo tik transportavimo jūra paslaugas teikiančio Tallink Grupp nuosavybės vertybiniai popieriai.


Coop Pank banko akcijų kaina tęsia savo dabartinį ralį - augimą, kuris prasidėjo vasaros viduryje, ir naujų rekordinių lygių šturmavimą. Vis dėlto po tokio įspūdingo kainos šuolio tuo pačiu padidėjo didesnės korekcijos rizika, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
LHV Group banko akcijų kaina taip pat tęsia savo augimą, kuris prasidėjo irgi vasaros viduryje, bei šturmuoja vis naujesnius rekordinius lygius. Šiuo atveju irgi padidėjo pelnų realizacijos - korekcijos rizika.
Po to, kai Pro Kapital Grupp akcijų kaina šių metų pradžioje patestavo praėjusių metų kovo mėnesį suformuotą dugną, sulaukėme atšokimo, o gegužės mėnesį ji pakilo virš nuosmukio trendo linijos. Paaiškėjo, jog tai buvo tvarus reiškinys, tad atšokimas ir toliau tęsiasi, tiesa, bus testuojama dabartinės augimo tendencijos linija, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.
Merko Ehitus akcijų kaina po korekcijos bando pradėti naują augimo etapą bei šiuo metu testuoja prieš korekciją buvusį pasiektą piką. Jei pavyks tvariai pakilti virš šio lygio, tuomet augimas prasitęs, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Šiaulių Banko akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale, kuris prasidėjo dar praėjusių metų balandį. Tiesa, priartėjome prie jo viršutinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė kryptis, t.y. galime sulaukti korekcijos - pelnų realizacijos.
Harju Elekter akcijų kaina šiuo metu yra korekcinėje - horizontalioje konsolidacinėje fazėje ir kol kas nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.
Tallink Grupp akcijų kaina vėl patestavo prieš tai suformuotą dugną bei bent kol kas nuo jo atšoko, kas yra pozityvus reiškinys bei būtina atidžiai stebėti ar tai bus tvaru.
Nuo vasaros pradžios Novaturo akcijų kaina, po prieš tai buvusio pastebimo augimo, atsidūrė korekcinėje fazėje. Tačiau pastaruoju metu ji bando atsitiesti, t.y. pakilo virš nuosmukio linijos, ir pradėti naują augimo etapą.

 


Liepos mėnesį Silvano Fashion Group akcijų kaina pakilo virš ilgalaikio nuosmukio trendo linijos, po ko sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, kuris buvo sėkmingas, tad akcijų kaina pajudėjo dar labiau į viršų. 
Po korekcinio - konsolidacinio periodo Tallinna Kaubamaja Group akcijų kaina pradėjo naują augimo etapą, kuris ir toliau tęsiasi. 
Klaipėdos Naftos akcijų kaina vasaros pradžios ištrūko iš ilgalaikio nuosmukio kanalo pro jo viršutinę dalį, kas yra teigiamas signalas, bei kiek pakilo, tačiau po to sulaukėme konsolidacinio periodo, kuris ir toliau tęsiasi bei po kurio pabaigos paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis. 
Šiuo metu Vilkyškių pieninės akcijų kaina yra korekcinėje fazėje, kuri iš esmės prasidėjo dar gegužę po prieš tai buvusio įspūdingo jos šuolio.
Linas Agro Group akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale, kuris prasidėjo dar praėjusių metų kovo mėnesį.

 


Pieno Žvaigždžių akcijų kaina po įspūdingo šuolio liepos mėnesį ištrūko iš augimo kanalo pro jo apatinę dalį, tad pagilėjo korekcija, kuri ir toliau tęsiasi.


 
1.   Parašė Bival1   2021-09-06 08:40  

Gal kas žino koks SAF Tehnika P/E

 
2.   Parašė jeronimas   2021-09-06 10:02  

8.9 SAF 12m trial