
Šis pasaulis keistas. Pasaulis, kuriame akcijų kainos visiškai atsiskyrė nuo ekonominės realybės. Taip, akcijų rinka yra mašina, remiantis kuria galima įvertinti ateitį, tačiau šį kartą galbūt vairuotojai joje yra su rožiniais akiniais.
Ketvirtadienio sesija buvo dviejų pasaulių susidūrimas. Realiosios ekonomikos duomenys mums pranešė apie dar kiek daugiau nei tris milijonus naujų bedarbių. Iš viso nuo kovo vidurio iki balandžio pabaigos daugiau kaip 33 milijonai amerikiečių kreipėsi dėl pašalpų. Vien tik balandžio mėnesį privatus sektorius atleido daugiau nei 20 milijonų darbuotojų, be to, kaip teigiama, tai yra nepakankamai įvertinti duomenys. Apibendrinant, mes kalbame apie Didžiosios depresijos pakartojimą turbo režimu.
Tuo tarpu ketvirtadienį technologijų sektoriaus Nasdaq Composite indeksas pakilo 1,41 procento ir grįžo į metų pradžios būklę. Plačiosios rinkos indeksas S&P500 šįkart pasistiebė 1,15 procento iki 2881.19 punktų, o didžiųjų bankų ir įmonių bendras indeksas Dow Jones paaugo beveik vienu procentu.
Akcijų rinkos investuotojai vis dar yra racionalūs. Pirma, koronavirusas jau išplito ir daugelis tikisi, kad jau blogiau nebus. O tai reiškia, kad bus geriau, todėl verta pirkti akcijas. Tiesa, antrąjį ketvirtį galima nurašyti, tačiau akcijų rinka vis tiek siūlo galimai geresnius grąžos procentus, nei skolų pajamingumas, kurį sumažino FED įsikišimas.
Antra, JAV (ir praktiškai visame investiciniame pasaulyje) vykdoma „pinigų spausdinimo“ orgija, kurios 2008 - 10 metų versija yra tik nekaltas žaidimas. Vien per pastaruosius du mėnesius Amerikos Centrinis bankas sukūrė daugiau nei 2,4 trilijono dolerių iš oro. Maždaug tiek pat, kiek nuo 2008 metų gruodžio iki 2014 metų gruodžio mėnesio. Per mažiau nei mėnesį JAV valstybės skola padidėjo vienu trilijonu dolerių ir pasiekė 25 trilijonus dolerių.
Trečia, pastebimi dideli atskirų indeksų elgesio skirtumai. Nors tradicinių kompanijų (pavyzdžiui, bankų, oro linijų, degalų bendrovių, prekybos, pramoninių ir kitų) akcijoms pastarosiomis dienomis sekasi prasčiau, technologijų milžinų kotiruotės šturmuoja naujus rekordus. Ketvirtadienį PayPal akcijų kaina padidėjo daugiau nei 14 procentų, nes tikimasi, kad antrąjį ketvirtį internetinių mokėjimų rinka atsigaus.
Šios rūšies įmonės yra pastarojo meto augimo varikliai. FAANG grupės įmonės, t.y. Facebook, Amazon, Apple, Netflix ir Alphabet, jau pakilo virš prieš išpardavimą buvusių pasiektų viršūnių. Kiekvienos iš šių bendrovių rinkos vertė antrąjį ketvirtį jau ūgtelėjo bent penkiolika procentų.