Amerikos ekonomika KRITO labiau nei laukta

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-04-29 16:35 Komentarai: (4)
Per pirmus tris šių metų mėnesius Amerikos ekonomika, remiantis pirminiais preliminariais duomenimis, krito 4,8 procento, kai laukta, jog susitrauks vidutiniškai keturiais procentais.

Taigi, preliminarus įvertinimas parodė, kad ilgiausias šios šalies istorijoje plėtros laikotarpis baigėsi. Daugelis ekonomistų jau mato JAV recesiją - nuosmukį, nors techninis apibrėžimas paprastai yra du neigiami augimo ketvirčiai iš eilės, t.y. jie prognozuoja, kad ir šį ketvirtį nebus išvengta JAV BVP kritimo.

Tokia nuomonė iš esmės yra dėl to, kad pirmojo ketvirčio duomenys apima tik keletą savaičių koronaviruso padaryto ekonominio sustabdymo, tad tokiu atveju tikriausiai nepakankamai įvertinta tikroji žala.

Tai buvo didžiausias bendrojo vidaus produkto mažėjimo tempas nuo paskutinio 2008 metų ketvirčio, kai fiksuotas net 8,4 procento nuosmukis (nors iš pradžių skelbta, jog krito tik 3,8 procento), nes priemonės, kuriomis siekiama sustabdyti greitą Covid-19 plitimą, beveik uždarė šalį ir milijonai žmonių neteko darbo. Prieš tai paskutinį kart JAV BVP susitraukimas fiksuotas 2014 metų pirmąjį ketvirtį, kai jis smuktelėjo 1,1 procento.

Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį Amerikos ekonomikos, kuri yra didžiausia pasaulyje, sumetintas prieaugis siekė 2,1 procento.

Didžiausią neigiamą įtaką ekonomikai turėjo vartotojų išlaidos, fiksuotos negyvenamojo pobūdžio investicijos, eksportas ir atsargos. Gyvenamojo pobūdžio investicijos kartu su federalinėmis ir valstijų vyriausybių išlaidomis padėjo kompensuoti dalį žalos.

Amerikiečių išlaidos, kurios sukuria kiek daugiau nei du trečdalius šalies bendrojo vidaus produkto vertės, per praėjusį ketvirtį susitraukė net 7,6 procento, arba labiausiai nuo pat 1980 metų, kai dar ketvirtį prieš tai fiksuotas 1,8 procento prieaugis. Išlaidos ilgalaikio vartojimo prekėms sumažėjo 16,1 procento (labiausiai per daugiau nei vienuoliką metų), o išlaidos paslaugoms - 10,2 procento, o štai išlaidos kasdienio vartojimo prekėms, pvz, maistui, pašoko daugiausiai nuo pat 2003 metų.

Verslo investicijos JAV taip pat susitraukė. Struktūrinės investicijos sumažėjo beveik 10 procentų, o investicijos į įrangą krito 15 procentų. Tuo tarpu eksporto apimtys smuko 8,7 procento, o importo - 15,3 procento, tad mažesnis užsienio prekybos deficitas teigiamai prisidėjo prie BVP pokyčio.

Investicijos į gyvenamųjų pastatų statybą per pirmą ketvirtį išaugo net 21 procentų, nes žemos hipotekos palūkanų normos paskatino statybų bendroves pastatyti daugiau namų, kad patenkintų augančią paklausą. Vis dėlto tikėtina, kad antrąjį ketvirtį ši rinka taip pat bus užšaldyta.

Pats Amerikos ekonominės analizės biuras techninėje pažymoje nurodė, kad pradinis bendrojo vidaus produkto įvertinimas tikriausiai buvo netikslus. Antrojo vertinimo, kaip per praėjusį ketvirtį pakito šios šalies BVP, sulauksime gegužės mėnesio pabaigoje.

„Koronaviruso sukeltas apribojimas paskatino sparčius paklausos pokyčius, nes įmonės ir mokyklos perėjo prie nuotolinio darbo arba atšaukė operacijas, o vartotojai atšaukė, apribojo ar nukreipė savo išlaidas kitur. Apskaičiuojant 2020 metų pirmojo ketvirčio BVP negalima įvertinti viso COVID-19 pandemijos ekonominio poveikio, nes poveikis paprastai yra įtrauktas į šaltinio duomenis ir jo negalima atskirai identifikuoti“ - teigiama biuro pranešime.
 
1.   Parašė Disclaimeris   2020-04-29 15:37  

Nu vsio.. rinkos brangz.. t. y. kils

 
2.   Parašė tamagochi   2020-04-29 16:08  

Rinkos mano, kad tai teigiama naujiena panašu 🤷🏻‍♂️

 
3.   Parašė IT17   2020-04-29 16:09  

tai praejo info del vaistu nuo korona

 
4.   Parašė DR1   2020-04-29 17:04  

Gilead korta juk buvo žaista prieš bedabystę kaip ir gerai suėjo tada nejaugi vėl rinkom šitas sueis?