Viena nafta brangsta, kita pastebimai pinga - kas čia vyksta?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-04-27 16:28 Komentarai: (0)
Šiandien europietiška Brent rūšies žaliavinė nafta brangsta apie aštuonis procentus, tuo tarpu amerikietiškoji WTI nafta pinga daugiau nei ketvirtadaliu. Iš kur toks didelis šios žaliavos kainų skirtumas?

Atsakyti galima dviem žodžiais: saugojimo rezervuarai ir kontango (situacija, kai prekės ateities sandorių kaina yra didesnė nei dabartinė sutarties kaina). Amerikiečių naftos saugojimo vietos netrukus bus visiškai užpildytos. Visą laiką į jas plūsta žaliava, kurios niekas neima. Dėl nedidelės degalų paklausos perdirbimo įmonės dirba pusę pajėgumų, o centrinėje JAV dalyje sukauptos naftos tiesiog nėra galimybių išvežti.

O kadangi WTI naftos sutarties turėtojas (ilgoji pozicija) pasibaigus sutarties galiojimo laikui yra įpareigotas paimti fizinę žaliavą, investuotojai evakuojasi iš greičiausiai pasibaigiančių sutarčių, kad nerizikuotų pakartoti situacijos prieš savaitę, kai besibaigiančiais WTI naftos ateities sandoriais buvo laikinai prekiaujama neigiama kaina.

Tuo tarpu Brent naftos ateities sandorių specifika nurodo, kad už sutartį atsiskaitoma grynaisiais. Taigi, Londono ICE vertybinių popierių biržoje nėra jokios rizikos, kad investuotojas pasiliks su įpareigojimu paimti kelis tūkstančius barelių žaliavos. Antra, Europoje infrastruktūra leidžia eksportuoti šią žaliavą, todėl sumažėja perpildymo rizika, su kuria susiduria amerikiečiai.

Ir galiausiai, trečia, dabartinės anomalijos kyla dėl didelio kontango naftos rinkoje, t. y. situacija, kai sutartys, kurių galiojimo laikas yra ilgesnis, kainuoja daug daugiau nei sutartys, kurių galiojimo laikas pasibaigs anksčiau. Londone balandžio 30 diena yra paskutinė birželio sutarčių pirkti Brent naftą prekybos diena. Dėl šios priežasties investuotojų aktyvumas šioje serijoje mažėja, o auga liepos mėnesio serijoje, kuria šiuo metu aktyviausiai prekiaujama.

Birželio mėnesio Brent naftos ateities sandorių kaina buvo 23,89 doleriai už barelį, o štai liepos mėnesio ateities sandoriai kainavo jau 26,22 dolerius už barelį. Tad dabar kaip pagrindinė kaina pateikiama antroji, tačiau referencinė kaina (nuo penktadienio pabaigos) gali būti pirmoji. Dėl šios priežasties „popieriuje“ išaugo Brent naftos kaina, nors liepos mėnesio sutartis pinga 3,4 procento.

Šiuo metu padėtis naftos rinkoje yra neįprasta, todėl „keistos“ kainos, papildomai skiriasi priklausomai nuo informacijos pateikėjo. Tai supainioja ne tik investuotojus, bet ir kelia rimtų problemų finansų pramonei. Visų pirma, kalbama apie tai, kaip populiarūs ETF fondai turi atkartoti naftos kainas. Ypač situacijoje, kai artimiausios sutarties „laikymas“ gali kelti didžiulę riziką perpildytų saugomų vietų situacijoje.
 
Dar nėra komentarų