Vėl AUGIMAS Volstryte

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-03-25 23:32 Komentarai: (0)
Pirmą kartą po ilgos pertraukos Amerikos akcijų rinkoje sulaukėme dviejų iš eilės augimo sesijų, tiesa, trečiadienio prekybos pabaigoje Dow Jones ir S&P500 prarado didžiąją dalį prieaugio, o Nasdaq netgi atsidūrė šiek tiek neigiamoje teritorijoje. „Sraigtasparniai“ su dviem trilijonais dolerių jau keliauja į JAV ekonomiką.

Galbūt naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį JAV senatas priims dviejų trilijonų dolerių, arba beveik 9,5 procento JAV bendrojo vidaus produkto vertės „stimuliacinį paketą“. Šie pinigai daugiausia bus skiriami amerikiečiams ir bus pumpuojami į ekonomiką kaip paskolos mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms.

Kad padengtų šias nepaprastąsias išlaidas, kurios sudaro daugiau kaip 40 procentų šių metų federalinio biudžeto, Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybė padidins valstybės skolą ir ji pakils virš 23,5 trilijono dolerių. Tiesa, valdžiai nereikia ieškoti investuotojų - naujai išleistas obligacijas Federalinis Rezervų bankas gali nusipirkti sumokėdamas už naujai sukurtus dolerius, t.y. įgyvendindamas pirmadienį paskelbto neriboto „kiekybinio švelninimo“ (QE) dalį. Ekonomistų žargone gyventojų finansavimas tuščiu pinigų spausdinimu yra vadinamas „sraigtasparnio pinigais“.

Problema ta, kad niekas nežino, ar net tokios precedento neturinčios priemonės apsaugos Ameriką nuo ekonominės depresijos, kurią sukelia tikrasis „ekonomikos uždarymas“ dėl koronaviruso baimės. Didžiausi pesimistai prognozuoja, kad JAV bendrasis vidaus produktas antrąjį ketvirtį gali sumažėti perpus, o nedarbo lygis gali išaugti iki net trisdešimties procentų.

Priminsime, kad vakar seniausias Amerikos akcijų rinkos indeksas Dow Jones pakilo daugiau nei vienuoliką procentų ir užfiksavo didžiausią dienos padidėjimą nuo Didžiosios depresijos laikų 1933 metais. Tačiau trečiadienį jau tokio įspūdingo augimo nesulaukėme. Po gero atidarymo indeksai greitai nukrito žemiau nulinės linijos, o vėliau lygiai taip pat greitai išėjo į reikšmingą pliusą. Dar likus pusvalandžiui iki prekybos sesijos pabaigos S&P500 buvo pakilęs 4,5 procento, bet galiausiai užfiksavo tik 1,15 procento prieaugį, nes senatorius Bernie Sanders pagrasino blokuoti ekonomikos skatinimo paketą.

Dow Jones, kuris didžiąją trečiadienio sesijos dalį buvo pakilęs iki beveik 22 tūkstančių punktų, sesijos pabaigoje prarado 800 punktų ir galiausiai ūgtelėjo „tik“ 2,37 procento, arba beveik 500 punktų. Šie skaičiai rodo didžiulį nepastovumą ir netikrumą, su kuriuo šiuo metu susiduriame Amerikos (ir ne tik Amerikos) akcijų rinkoje. Technologijų sektoriaus atstovių bendras indeksas Nasdaq, kuris buvo pakilęs 3,4 procento, baigė prekybą fiksuodamas 0,45 procento sumažėjimą.

Investuotojai bando įvertinti ekonominės žalos mastą, kurį sukėlė politikų reakcija į Covid-19 pandemiją. Makroekonominių duomenų dar nėra, o prognozių yra įvairių, t.y. nuo lengvos ir trumpos recesijos iki ilgalaikės depresijos. Todėl neįmanoma įvertinti būsimų biržoje kotiruojamų bendrovių pelnų, kas yra vienas pagrindinių vertybinių popierių biržos orientyrų. Šiuo metu padėtis epidemiologiniame fronte nuolat blogėja ir šios epidemijos posūkio taško dar nėra. Tikriausiai tik pasirodžius jam rinka bus pasirengusi nuolatiniam atsigavimui.

Šiuo metu mes susiduriame su šiek tiek impulsyviu atšokimu sektoriuose, kuriuose buvo didžiausias išpardavimas. Trečiadienį Boeing akcijos, po to kai dieną prieš tai pabrango daugiau nei penktadaliu, po informacijos, kad gegužę bendrovė gali atnaujinti 737 MAX modelio gamybą, vėl buvo paklausiausios ir jų vertė šoktelėjo net beveik ketvirtadaliu. Oro linijų ir kelionių įmonių akcijų kainos taip pat pastebimai šovė į viršų.
 
Dar nėra komentarų