
Tai buvo dar viena labai nervinga ir ilga diena finansų rinkose. Ji prasidėjo jau sekmadienio vakarą, kai Amerikos Federalinis Rezervų bankas nenumatytame posėdyje sumažino palūkanų normą vienu procentu ir pradėjo obligacijų pirkimo programą (QE) už 700 milijardų dolerių, sukurtų iš oro. Po tokios neįprastos intervencijos buvo galima tikėtis solidaus augimo akcijų rinkoje. Bent vieną dieną.
Bet taip neatsitiko. Rinka net akimirką nepatikėjo FED pagalba. Taip Jerome Powell ir kompanija panaudojo faktiškai visą antikrizinį šaudmenų arsenalą ir nieko nepasiekė.
Korona virusas vis labiau plinta ir šalys įveda vis naujesnius ribojimus. Esant šioms sąlygoms jokie Centrinių bankų veiksmai negali nuraminti investuotojų. Galų gale, nei nekasdieninis palūkanų normos sumažinimas, nei ypatingos likvidumo injekcijos neatgaivins ekonomikos, kurią paralyžiavo valstybių vyriausybių draudimai.
Pirmadienio sesija Volstryte buvo tikra katastrofa, o kritimas smarkiai išaugo pačioje prekybos pabaigoje, t.y. indeksai ją baigė žemiausiose dienos taškuose! Dow Jones smuktelėjo net 12,94 procento, o tai absoliučiais skaičiais reiškia beveik trijų tūkstančių punktų kritimą! Tai buvo antras didžiausias dienos šio indekso kritimas istorijoje. Blogiau buvo tik vieną kartą: per įsimenamąjį „Juodąjį pirmadienį“ 1987 metais. Net 1929 metų spalio mėnesį nebuvo taip prastai.
S&P500 indeksas nusirito žemyn 11,98 procento iki 2386,13 punktų lygio bei priartėjo prie lokalaus dugno fiksuoto 2018 metų gruodžio mėnesį. Nasdaq smuko 12,32 procento ir nukrito iki žemiausio lygio nuo 2019 metų sausio mėnesio. Volstryte vyraujančios baimės mastą geriausiai parodo tai, kad VIX kintamumo indeksas pirmadienį pasiekė istorinį 82,69 balų rekordą. Prieš tai didžiausia reikšmė fiksuota 2008 metų lapkričio mėnesį, t.y. 80,86 punktai.
Naftos rinkoje vis dar „liejosi kraujas“. WTI rūšies žaliavinės naftos kaina vienu metu krito net apie dešimt procentų, Brent - beveik dvyliką procentų. Pirmą kartą per ketverius metus ir antrą kartą per šešioliką metų nafta kainuoja mažiau nei 30 dolerių už barelį. Masinio išpardavimo scenarijus buvo realizuojamas ir metalų rinkoje, kur vienu metu platina pigo net daugiau nei ketvirtadaliu. Krito netgi aukso kaina, kuri esant tokioms aplinkybėms turėtų šauti į viršų, tiesa, ji smuktelėjo tik apie du procentus. Dėl likvidumo stokos investuotojai buvo priversti uždaryti ilgas pozicijas tauriųjų metalų sektoriuje.
Net dviženkliai akcijų indeksų nuosmukiai pamažu liaujasi daryti įspūdį investuotojams. Istorinis akcijų ir žaliavų išpardavimas vis labiau pradeda panašėti į desperaciją. Panašu, kad kiekvienas rinkos dalyvis nori rinką palikti kuo greičiau ir bet kokia kaina. Todėl turėtume lėtai artėti prie galutinio pasidavimo, po kurio galime tikėtis sulaukti bent trumpalaikio atšokimo.
Visi taip pat pradėjo suprasti, kad tai yra visiškai kitokia nei 2008 metų krizė. Ir kad net radikaliausi pinigų politikos institucijų veiksmai neišgelbės padėties. Visuotinis nuosmukis jau tapo realybe. Reikia įvertinti tik jo gylį ir ilgį bei sekantį atsigavimo stilių: ar jis bus greitas ir dinamiškas (V formos), ar ilgas ir lėtas (U ar net L formos).
Per paskutines dešimt prekybos sesijų Dow Jones indeksas jau krito net 24,4 procento, S&P500 - 22,8 procento, o Nasdaq vertė susitraukė 22,9 procento.