Antiinfliaciniame plane siūloma didinti ne išlaidas, o darbo efektyvumą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-04-14 12:00 Komentarai: (0)
„Hansabankas“ ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) šiandien visuomenei paskelbė ekspertų parengtą antiinfliacinių priemonių ir veiksmų planą. Dokumentas bus teikiamas Lietuvos vyriausybei taip pat bus perduotas Lietuvos ekonominę situaciją stebintiems užsienio finansinių institucijų ir reitingų agentūrų specialistams.

Antiinfliacinis planas numato pinigų bei fiskalinės politikos priemones, galinčias padėti suvaldyti infliacijos procesą. „Hansabanko“ ir LLRI ekspertai siūlo su darbo rinka, investicijomis ir darbo našumu susijusius veiksmus ir priemones, kurios turėtų ilgalaikį teigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai bei sustabdytų kainų augimą.

Pinigų politikos srityje ekspertai siūlo išlaikyti dabar egzistuojantį valiutų valdybos modelį bei esamą griežtą bankų ir kitų finansinių institucijų priežiūrą rizikos prisiėmimo klausimais.

„Valiutų valdybos modelis ir su euru stabiliu kursu susietas litas apsaugo mus nuo daugelio pavojų. Nėra abejonių, kad atsisakius valiutų valdybos vartojimo kainos Lietuvoje pakiltų iš karto“, – pastebi R. Šimašius.

Fiskalinės politikos pasiūlymų pakete antiinfliacinio plano autoriai akcentuoja griežtesnę valstybės politiką ir su tuo susijusias taupymo bei infliacijos mažinimo galimybes.

„Griežta fiskalinė politika ir subalansuotas valstybės biudžetas leistų nedidinti išlaidų, sumažintų ar panaikintų būtinybę skolintis, sulėtintų pinigų kiekio didėjimą ir mažintų infliaciją. Biudžeto perteklius sudarytų galimybę mažinti valstybės skolą bei jos aptarnavimo išlaidas. Svarbu ir tai, kad toks veiksmas parodytų politinę valią ir pasiųstų teigiamą signalą užsienio ekspertams bei investuotojams“, – sako T. Andrejauskas.

Mokesčių srityje ekspertai siūlo panaikinti šiuo metu egzistuojančias PVM lengvatas ir atsisakyti pajamų mokesčių lengvatų už įsigytas gėrybes, pirmiausia, būstą.

„Suprantame, jog įgyvendinti šioms priemonėms reikia politinės valios. Tačiau praktika rodo, kad, pavyzdžiui, PVM lengvatos nepasiekia keliamo tikslo mažinti kainas. Panaši situacija ir su pajamų mokesčio lengvata įsigyjant būstą – ji ženkliai prisidėjo prie nekilnojamojo turto paklausos ir kainų didėjimo“, – sako LLRI prezidentas R. Šimašius.

Analitikai taip pat siūlo skatinti konkurenciją bei efektyvumą, neapmokestinti investicijų į darbo efektyvumą didinančias priemones, didinti galimybes užsieniečiams laikinai dirbti Lietuvoje.

„Visos šios priemonės skirtos pirmiausia tam, kad sumažintų šiuo metu darbo rinkoje egzistuojančią įtampą bei pristabdytų „atlyginimų-kainų“ augimo spiralę. Be to, ilgalaikėje perspektyvoje, šie ir kiti antiinfliacinių priemonių plane išvardinti veiksmai leistų padidinti Lietuvos ekonomikos konkurencingumą“, – pastebi „Hansabanko“ Finansų tarnybos vadovas T. Andrejauskas.
 
Dar nėra komentarų