Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Visi Lenkijos stambūs bankai ir įmonės, kurios įeina į mūsų šioje apžvalgoje analizuojamą indeksą, pristatė savo praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2019-11-30 20:09 Komentarai: (0)
Lenkijos akcijų rinkoje šiais metais iš esmės ir toliau nėra aiškios krypties, ir tą puikiai įrodo atpigusių bei pabrangusių WIG20 indekso atstovių akcijų santykis - 11 ir 9. 


WIG20

Apžvelgdami ir analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes įprastai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius. Be to, lentelę papildėme EV/EBITDA (lentelėje EV/EBD) ir dividendinio pajamingumo (lentelėje Div.y%) santykiniais finansiniais rodikliais.

Visi Lenkijos stambūs bankai ir įmonės, kurios įeina į mūsų šioje apžvalgoje analizuojamą indeksą, pristatė savo praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus. Taigi, pradedame nuo elementarios statistikos. Per praėjusį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tik keturios iš dvidešimties WIG20 indeksoatstovių fiksavo savo pajamų nuosmukį, kai prieš metus jų buvo trys. Kalbant apie EBITDA pelną, jo kritimą fiksavo šešios minimo indekso narės, kai prieš metus per trečią ketvirtį - irgi tiek pat. Tad padėtis iš esmės nepasikeitė, tačiau per 2019 metų trečią ketvirtį pajamų pokyčių mediana buvo kiek mažesnė, o EBITDA pelnų - priešingai daugiau nei padvigubėjo ir tapo didesnė už pajamų procentinį rodiklį. Tuo tarpu Lenkijos paslaugų srityje, finansų bei prekybos sektoriuose tiek pajamų, tiek pelnų pokyčių medianos pasistiebė į viršų, o štai pramonės veiklos rezultatų pokyčių medianos per praėjusį ketvirtį buvo neigiamos, kai per 2018 metų tą patį laikotarpį tik nežymiai neigiama buvo EBITDA pelnų pokyčių mediana, tad padėtis šios šalies pramonės šakoje pablogėjo.

Per trečią šių metų ketvirtį didžiausius pajamų ir pelnų nuosmukius fiksavo Lenkijos dujų tiekimo bendrovė PGNiG, kurios EBITDA susitraukė net 45.3 procento, kai ketvirtį prieš tai smuko virš keturiasdešimt procentų. Jos minimas pelnas krenta jau trečią ketvirtį iš eilės ir procentinis nuosmukis didėja. Ta pati padėtis ir kalbant apie antrą pagal dydį šios šalies naftos perdirbimo bendrovę Lotos, kurios EBITDA šįkart smuko virš trisdešimt procentų. Be to, trečią kartą iš eilės tiek savo pajamų, tiek pelnų kritimą fiksavo anglių kasybos bendrovė JSW. 

Žinoma, per praėjusį ketvirtį buvo kur kas daugiau WIG20 atstovių, kurios sugebėjo pagerinti savo veiklos rezultatus. Labiausiai tuo gali pasigirti drabužių kūrimu, siuvimu ir mažmenine prekyba užsiimanti LPP (ypač įspūdingai šoktelėjo EBITDA), kuri savo parduotuvių turi ir mūsų šalyje, eilinį ketvirtį iš eilės savo veiklos rezultatus nuosekliai gerina mažmeninės prekybos tinklų valdytoja Dino Polska, beje, EBITDA pelnas vėl ūgtelėjo labiau nei pajamos. Toliau savo pajamas ir pelnus šiais metais didina Lenkijos kompiuterinių žaidimų kūrėja CD Projekt, be to, pastebimiau savo veiklos rezultatus per trečią šių metų ketvirtį pagerino du iš penkių bankų, kurie įeina į analizuojamą indeksą, t.y. Santander Bank bei mBank. 

Kaip įprasta buvo apskaičiuoti ir WIG20 indekso narių praėjusio ketvirčio EBITDA pelningumai. Paaiškėjo, jog bendra šio rodiklio mediana lyginant su 2018 metų trečiu ketvirčiu, susitraukė nuo 27,1 iki 24,3 procento, bei per antrą šių metų ketvirtį ji irgi buvo didesnė. Tarp Lenkijos pramonės įmonių ši pelningumo rodiklių mediana irgi lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu sumažėjo, tuo tarpu tiek paslaugų srityje, tiek tarp finansų ir prekybos atstovių EBITDA maržų medianos per lyginamą laikotarpį pasistiebė į viršų, kas, žinoma, yra pozityvus reiškinys. Tarp dvidešimties analizuojamų Lenkijos stambiųjų bankų ir įmonių savo EBITDA maržas per trečią  2019 metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, kilstelėjo lygiai pusė, o tai reiškia, kad kitos pusės šis rodiklis smuktelėjo. Didžiausiais pelningumais šįkart išsiskyrė Stambiausias Lenkijos bankas PKO BP, kuris yra valstybinis, bei kitas šioje šalyje veikiantis bankas Santander Bank. Tuo tarpu kukliausias EBITDA maržas sugeneravo dvi stambiausios Lenkijos naftos perdirbimo bendrovės (PKN Orlen ir Lotos) bei prekybos srityje veikianti Dino Polska.Bendra turto grąžos arba ROA rodiklio mediana per praėjusį ketvirtį, lyginant su 2018 metų tuo pačiu laikotarpiu, taip pat smuktelėjo, t.y. krito nuo 0,8 iki 0,5 procento, kai per antrą šių metų ketvirtį sudarė 0,8 procento. Tas pats fiksuota Lenkijos pramonės ir paslaugų šakose bei tarp prekybininkų, kas žinoma, jog yra iš tiesų neigiamas reiškinys, o štai finansų sektoriuje ROA rodiklio mediana nors ir nežymiai, tačiau pasistiebė į viršų. Per trečią šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, savo turto grąžas kilstelėjo tik šešios analizuojamo indekso atstovės, trim atvejais jos nepakito, o didesniosios daugumos, t.y. daugiau nei pusės arba vienuolikos - smuktelėjo. Šįkart kaip ir prieš metus batais prekiaujančios CCC ROA buvo su minuso ženklu, o štai PGNiG, LPP ir Alior Bank turto grąžos nors ir buvo teigiamos, tačiau kukliausios tarp WIG20 indekso narių, o stambiausiu minimu pelningumo rodikliu gali pasigirti prekybos tinklų valdytoja Dino Polska ir telekomunikacijos paslaugas teikianti Play.

Žinoma, pateikiame jums analizuojamų didžiausių Lenkijos bankų bei bendrovių naujausius finansinius rinkos vertės rodiklius. Kaip matome, bendri medianiniai P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA ir dividendinio pajamingumo rodikliai yra itin žemi, ypač lyginant su Amerikos Dow Jones Industrial Average indekso ir Skandinavijos akcijų rinkos OMX NORDIC 40 indekso atitinkamais medianiniais rodikliais. Tad galima teikti, jog stambiųjų Lenkijos įmonių ir bankų akcijos šiuo metu yra per daug nuvertintos. Mažiausiais P/E, P/BV, P/S ir EV/EBITDA rodikliais šiuo metu išsiskiria Lenkijos pramonės šakos atstovės, o didžiausiais - prekybos sektoriaus narės. Tuo tarpu kalbant apie dividendinį pajamingumą, kukliausias rodiklis yra būtent tarp prekybos įmonių, o štai didžiausias - finansų sektoriuje.

Pažvelgus į lentelės stulpelį, kuriame pateikta informacija kaip nuo šių metų pradžios pakito analizuojamų didžiųjų Lenkijos bankų ir įmonių vertės, matome, kad labiau dominuoja kritimą simbolizuojanti raudona spalva, t.y. tarp dvidešimties WIG20 indekso atstovių atpigo daugiau nei pusės, t.y. vienuolikos nuosavybės vertybiniai popieriai, tiesa, praėjusiais metais vaizdelis buvo dar liūdnesnis, nes krito net keturiolikos rinkos vertė. Šiais metais, kaip ir 2018 metais, bendra akcijų pokyčių mediana yra su minuso ženklu, bet pats procentinis nuosmukis yra maždaug perpus mažesnis. Labiausiai nuo šių metų pradžios nuvertėjo Lenkijos finansų sektoriaus narių vertybiniai popieriai, tuo tarpu prekybos atstovių akcijų kainų pokyčių mediana vienintelė iš apskaičiuotų medianų yra teigiama, kai būtent per praėjusius metus ji buvo labiausiai neigiama.

Kompiuterinių žaidimų kūrėjas CD Projekt tarp visų analizuojamo indekso atstovių gali pasigirti pačiu didžiausiu vertės prieaugiu pasiektu per 2019 metus, t.y. jo akcijų kaina pašoko net virš aštuoniasdešimt vieno procento. Tik šiais metais į WIG20 įtrauktos telekomunikacijų bendrovės Play kapitalizacija pasistiebė net 66,1 procento. Po to pagal akcijų kainų prieaugį seka prekybos įmonė Dino Polska ir dar viena telekomunikacijų sektoriaus narė Orange Polska. Priešingoje barikadų pusėje Lenkijos anglių kasybos bendrovė JSW, kurios kapitalizacija nuo metų pradžios susitraukė net daugiau nei dviem trečdaliais. Be to, pastebimai atpigo ir Alior Bank bei CCC nuosavybės vertybiniai popieriai.


WIG20 indeksas bando atšokti nuo prieš tai ankstesnio nuosmukio metu suformuoto dugno, tačiau iš esmės šiuo metu kažkokios naujos aiškios krypties nematyti, savotiška horizontali konsolidacija, po kurios paaiškės tolimesnė kryptis. 
CD Projekt akcijų kaina išlieka itin ilgalaikiame augimo kanale, tiesa, šiuo metu vėl testuojama lokalaus augimo kanalo apatinė dalis. Jei ji bus tvariai pralaužta, galime sulaukti didesnės korekcijos, priešingu atveju prasitęs augimas ir naujų rekordinių lygių šturmavimas.
Tęsiasi Play akcijų kainos atšokimas po rugsėjo mėnesį užfiksuoto dugno. Tikėtina, kad artimiausiomis savaitėmis bus patestuotas prieš korekciją buvęs pasiektas rekordinis lygis, po ko paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis.
Dino Polska akcijų kaina lapkričio pradžioje pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo, kuris prasidėjo maždaug prieš metus. Bandymas sugrįžti atgal į kanalą buvo nesėkmingas, tad korekcija prasitęsė ir po prieš tai buvusio pastebimo augimo galime sulaukti didesnio kainos pasikoregavimo žemyn.
JSW akcijų kaina šiuo metu yra nuosmukio kanale, tačiau bando formuoti dugną, t.y. konsolidacinė fazė esant pastebimai padidėjusiom apyvartom. Jei pavyks ištrūkti tvariai iš nuosmukio kanalo pro jo apatinę dalį, galime sulaukti didesnio atšokimo po prieš tai buvusio pastebimo kritimo. 
Alior Bank akcijų kainos bandymas ištrūkti iš nuosmukio kanalo pro apatinę dalį buvo nesėkmingas, po ko sulaukėme atšokimo ir sugrįžimo į kanalą, tačiau egzistuoja rizika, kad prieš atšokimą buvęs pasiektas dugnas dar kartą gali būti patestuotas.
CCC akcijų kaina ir toliau yra korekcinėje fazėje ir nesėkmingai ieško kieto dugno bei netgi pro apatinę dalį ištrūko iš nuosmukio kanalo. Artimiausiais mėnesiais paaiškės ar tai yra tvarus reiškinys.
Tęsiasi Orange Polska akcijų kainos atšokimas po praėjusių metų pabaigoje pasiekto dugno. Po lokalios korekcijos sulaukėme naujo augimo etapo.
PGNiG akcijų kaina gegužę ištrūko iš ilgalaikio augimo kanalo pro apatinę dalį. Bandymas sugrįžti atgal į kanalą buvo nesėkmingas, tad prasitęsė korekcija.

 
Dar nėra komentarų