Savaitė pasaulio akcijų rinkose buvo permaininga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-04-04 15:28 Komentarai: (0)
Pasaulio akcijų rinkos šią savaitę užbaigė pirmąjį 2008 metų ketvirtį. Rinkose toks permainingas ir prastas laikotarpis buvo jau seniai. JAV akcijų biržos indeksui „Standart & Poor 500” šis ketvirtis buvo pats blogiausias per beveik penkerius metus. Indeksas paskutinę kovo mėnesio dieną ūgtelėjęs 0,5 proc. fiksavo 9,9 proc. ketvirtinį kritimą. „Dow Jones“ per tris mėnesius smuko 7,6 proc., „Nasdaq“ – 14 procentų. Pastebėtina, jog visas problemas finansų bei kapitalo rinkose sukėlusi JAV nukentėjo mažiau nei Europa. Senojo žemyno pagrindinių akcijų rinkų indeksai ketvirtį baigė fiksuodami prastesnius rezultatus. D.Britanijos FTSE 100 smuko 13 proc., Vokietijos DAX – beveik 17 proc., o Prancūzijos – CAC 40 virš 16 procentų.

Pirmą ketvirtį rinkos sulaukė ir keleto rekordų. Prasta JAV ekonomikos būklė ir nepatraukli akcijų rinka iki rekordinių aukštumų buvo pakėlusi žaliavų kainas bei nusodinusi JAV dolerį. Kovo 17 dieną buvo užfiksuotas naujas naftos žaliavos barelio kainos rekordas – 111,8 dolerio. Tą pačią dieną auksas šturmavo rekordines 1030,8 dolerio už unciją aukštumas. Žaliavų kainų augimą stimuliavo beatodairiškai prieš eurą pigęs JAV doleris.

Naujas ketvirtis prasidėjęs melagių ir pokštų diena kiaulysčių akcijų rinkoje neprikrėtė. Antradienį JAV akcijų rinkoje prasidėjo ralis. Visi pagrindiniai indeksai fiksavo didesnius nei 3 proc. šuolius. Paskutinį kartą tok didelis augimas buvo užfiksuotas tik 2002 metų spalio mėnesį. Europos akcijų rinkų indeksai taip pat kilo 2 – 3,4 proc. ribose. Tokie augimai prasidėjo rinkai sulaukus iš dalies paradoksalių žinių – milijardinių pirmo ketvirčio Šveicarijos banko UBS turto nurašymų. Iki šiol akcijų rinką skandinusios tokios naujienos tapo geriausia žinia. Investuotojai tai įvertino kaip finansų krizės pabaigą. Finansų sektoriaus pirmyn vedamos Europos akcijų rinkos kilo dar ir trečiadienį, o ketvirtadienį jau teko fiksuoti nežymų smuktelėjimą. JAV akcijų rinkoje apsukos sumažėjo, tačiau didelių permainų nebuvo. Azijos rinkose antroji savaitės pusė buvo teigiama – akcijų kainos kilo aukštyn. Rinkose buvo reaguojama į pasaulines tendencijas.

Rinkos analitikai toliau atidžiai vertina ir prognozuoja JAV ekonomikos posūkius. Šią savaitę pasakyta Fed vadovo kalba ir išreikštas nerimas dėl ekonomikos davė peno kalboms, jog Fed neatsisako planų dar labiau mažinti palūkanas. Be to JAV prezidento Georgo W. Busho administracija pristatė didžiausią finansinio reguliavimo pataisų programą nuo didžiosios depresijos laikų. Joje dar daugiau galių valdyti ekonomiką suteikiama Fed. Dėl ekonomikos augimo nerimauja ne tik amerikiečiai, bet vis daugiau nerimo kyla ir Eurpoje . Euro zonos valstybėse mažmeninės prekybos apimtys vasario mėnesį netikėtai sumažėjo ir tai pakurstė dar didesnes diskusijas klausimu „Kas nutiks Europos ekonomikai“.

Žaliavų rinkose praėjusią savaitę buvo fiksuojamas kritimas. Baimė, kad JAV recesija gali sumažinti naftos, grūdų bei kitų produktų paklausą, verčia investuotojus patraukti pinigus iš šių investicijų. Doleris tai pat neparodė kapituliacijos ir sugebėjo pabrangti. Tiesa, naftos kaina sugebėjo nuo savaitės pradžioje buvusio 100 dolerių lygmens pakilti iki 104 dolerių.

Ateinančią savaitę bus sulaukta nemažai makroekonominių žinių. Daug ekonomikos naujienų bus paskelbta tiek iš Europos, tiek iš JAV. Nors itin svarbių rodiklių daug nebus sulaukta, tačiau jų „konsolidacija“ gali sąlygoti labai įdomią savaitę. Jau savaitės pradžioje rinkos sulauks JAV vartotojų kreditų pokyčių.
 
Dar nėra komentarų