Rytinė finansų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Swedbank Data: 2019-06-11 10:49 Komentarai: (0)
Europos bei JAV rinkose pirmadienį vyko rami ir pozityvi prekyba, investuotojams vertinant savaitgalio pranešimus apie pasiektas paliaubas JAV – Meksikos derybose dėl tarifų įvedimo. Vokietijos DAX sesiją baigė augdamas +0,77 proc., Britanijos FTSE 100 +0,59 proc., Stoxx Europe 600 +0,21 proc., o Amerikos Dow Jones bei S&P 500 atitinkamai +0,3 bei +0,47 proc.

D. Trumpas vakar grįžo prie kritikos JAV – ES dvišaliams prekybos tarifams, šį kartą akcentuodamas esančią nelygybę tarp importo sąlygų JAV bei Prancūzijos vynams. Interviu žiniasklaidai metu JAV Prezidentas pareiškė, kad gavo JAV verslininkų nusiskundimų dėl nelygiareikšmės šių gėrimų tarifų politikos, kurią yra būtina keisti. Remiantis JAV vyndarių sąjungą vienijančio Vyno instituto duomenimis, šiuo metu JAV taiko 5 centų tarifą į šalį atgabenamam 750 ml. Europietiško vyno buteliui, o putojančio vyno buteliui taikomas tarifas siekia 14 centų, kai tuo tarpu ES vynui taiko nuo 11 iki 29 centų už butelį siekiančius tarifus. 2017 m. JAV importavo apie trečdalį viso ES pagaminto vyno bei buvo didžiausia bendrijos vyno vartotoja, kai tuo tarpu remiantis Eurostat duomenimis, amerikietiškas vynas sudaro tik apie 16 proc. viso bendrijos vyno importo ir yra trečioje vietoje, nusileisdamas Čilei bei Australijai. 2017 m. ES už bendrijos ribų eksportavo vyno už 11,3 mlrd. Eur, iš kurių vertine išraiška 32 proc. buvo išgabenti į JAV, o į ES iš už bendrijos teritorijos buvo atgabenta vyno tik už 2,6 mlrd. Eurų ir tik šeštadalis šios sumos buvo importuota iš JAV. Praėjusią savaitę, minint sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje metines, D. Trumpas buvo susitikęs su Prancūzijos Prezidentu E. Macronu, tačiau abi pusės po susitikimo atsisakė pateikti komentarus, ar diskutavo apie vyno tarifus.

Komentuodamas JAV – Kinijos prekybos konfliktą D. Trumpas vakar paskelbė, kad tuo atveju, jeigu Kinijos lyderis šio mėnesio pabaigoje atsisakys su juo susitikti G-20 viršūnių susitikime, Baltieji Rūmai iš karto įves 25 proc. tarifus 300 mlrd. JAV dolerių vertės prekėms, kurių didžiausią dalį sudarytų išmanieji telefonai bei jų komponentai ir nešiojamieji kompiuteriai, bei neatmetė galimybės, kad ateityje šie tarifai gali būti padidinti. D. Trumpas taip pat pabrėžė, kad Kinija privalo sudaryti prekybos susitarimą, kadangi ji paprasčiausiai neturi kito kelio. JAV Prezidentas taip pat pareiškė, kad būtų teisinga į prekybos susitarimą įtraukti „Huawei“ kompaniją, kuri šiuo metu yra atkirsta nuo bet kokių tiekimo grandinių su JAV kompanijomis, nepaisant to, kad pastarąjį pusmetį, kuomet buvo pradėta politinė bei teisminė kampanija prieš Kinijos telekomunikacijų milžinę, D. Trumpas neigė tai, kad spaudimas kompanijai gali būti susijęs su tuo metu vykusiomis prekybos derybomis. Ši sąsaja leidžia daryti išvadas, kad Baltieji Rūmai vykdo prekybos karą tam, kad pristabdytų Kinijos ekonomikos, kuri yra pagrindinė JAV konkurentė, augimą. D. Trumpas teigia, kad jis nori matyti augančią Kinijos ekonomiką, tačiau ne taip sparčiai augančią kaip JAV.
Azijos rinkos teigiamai vertina išaugusią tikimybę, kad prekybos susitarimas bus pasiektas bet kokia kaina. Šiandien ryte 08:23 val. Japonijos NIKKEI 225 fiksavo +0,32 proc. augimą, Kinijos CSI 300 stiebėsi +2,46 proc., o Pietų Korėjos KOSPI +0,57 proc.

Valiutų rinkos

EUR/GBP kursas per pastarąjį mėnesį sustiprėjo daugiau nei 5,1 proc. ir šiuo metu laikosi aukščiausiame lygyje nuo sausio vidurio ties 0,89245 kaina. Ketvirtadienį Britanijos konservatoriai pradės balsavimą dėl naujojo šalies premjero, po to kai iš šių pareigų pasitraukė T. May. Šiuo metu dėl naujojo premjero posto rungiasi 10 kandidatų, iš kurių realiausias yra B. Johnsonas.

EUR/USD kursas antradienio rytą laikosi ties 1,1317 lygiu. Rinka toliau spekuliuoja dėl būsimo FED bazinių palūkanų normos mažinimo: beveik išnykus abejonėms dėl to, kad kitas FED veiksmas bus palūkanų mažinimas, telieka atviras klausimas kada ir kokiu dydžiu tai bus atlikta. „JPMorgan Chase & Co” analitikai teigia, kad FED šiais metais įvykdys du palūkanų normų mažinimus po ketvirtį procento rugsėjį bei gruodį. Tikimasi, kad užuominų apie palūkanų mažinimo planus gali būti sulaukta jau kitą savaitę vyksiančio FED posėdžio metu. Šiuo metu tikimybė, kad kitą savaitę vyksiančio susitikimo metu FED sumažins palūkanas yra lygi 15 proc., liepos susitikimo – 78 proc., o rugsėjo mėnesio susitikimo atitinkamai 94 proc.

Baltijos vertybinių popierių rinka

Baltijos VP rinkoje pirmadienį buvo sugeneruota 1,157 mln. Eur apyvarta. Vilniaus indeksas augo +0,57 proc., Rygos +0,05 proc., o Talino traukėsi -0,1 proc. Aktyviausiai prekyba vyko „Tallinna Kaubamaja Grupp“ pozicijoje, kur akcijos kaina sesijos metu traukėsi -0,97 proc. iki 8,2 Eur lygio.

„Grigeo“ vakar sustabdė prekybą savo akcijomis, kad paskelbtų, jog pritraukė 30 mln. Eur investiciją į kartono pakuotės verslą, per artimiausius 5 metus siekiant išplėsti kartono ir pakuotės verslo įmonių pajėgumą. Iš viso, pajėgumams didinti per šį laikotarpį bus skirta apie 150 mln. Eur. Šiandien prekyba bendrovės akcijomis vėl bus atnaujinta. „Vilkyškių pieninė“ vakar paskelbė, kad gegužės mėnesio pardavimų pajamos buvo 6 proc. mažesnės lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tuo tarpu „LHV Group“ šiandien ryte prieš prekybą paskelbė apie gegužę toliau rekordines aukštumas matavusį naujų klientų skaičių, rekordinį paskolų augimą bei tikslus viršijantį praėjusio mėnesio grynąjį pelną.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2019-09-19 » Po FED posėdžio brango doleris, akcijų biržos – be krypties
2019-09-18 » Investuotojai laukia FED, naftos kaina po rekordinio šuolio atsitraukė
2019-09-17 » Po naftos kainų šoko pigo akcijos, brango auksas ir obligacijos
2019-09-16 » Po atakų Saudo Arabijoje – naftos kainos šuolis
2019-09-13 » ECB kirto iš peties – sumažintos palūkanos, atnaujinta kiekybinio skatinimo programa
2019-09-12 » Likus dienai iki ECB posėdžio, akcijų indeksai žaliavo
2019-09-11 » Akcijų biržos – be krypties, investuotojai laukia ECB posėdžio
2019-09-10 » Investuotojai vertina Kinijos infliacijos duomenis
2019-09-09 » Rinkos dalyviai lūkuriuoja ECB sprendimo
2019-09-06 » Akcijų biržos žaliavo, obligacijų rinkoje – išpardavimas

 
Dar nėra komentarų