
Ankstesnis nuosavų akcijų išpirkimo rekordas buvo pasiektas 2015 metais, kuomet kompanijos jų supirko už 781 milijardą dolerių.
Vien praėjusią savaitę Amerikos kompanijos paskelbė apie tai, kad planuoja supirkti nuosavų akcijų biržoje dar už 34,4 milijardo dolerių sumą. Pirmadienį Johnson & Johnson pranešė, kad planuoja supirkti nuosavų akcijų už penkis milijardus dolerių, o Boeing akcijų supirkimo planą padidino iki dvidešimties milijardų dolerių.
Prie rekordinio įmonių nuosavų akcijų supirkimo labiausiai prisidėjo šiais metais Amerikoje sumažintas pelno mokestis ir spartus ekonomikos augimas. Įmonių pelno mokestis krito nuo 35 iki 21 procento, be to, buvo įvestos mokesčių lengvatos užsienyje uždirbtam pelnui.
„Tai nėra atsitiktinumas. Daugelis pirkimų yra susiję su mokesčių pakeitimu. Įmonės turi daugiau pinigų ir gali padidinti akcijų kainą“ - tikino TrimTabs likvidumo valdytojas David Santschi.
Šiais metais įmonės paskelbė 64 procentais daugiau akcijų išpirkimo planų nei 2017 metais.
Kompanijos mėgsta atlikti nuosavų akcijų supirkimus biržoje, nes dėl to padidėja jų pelnas vienai akcijai ir palaikoma akcijų kaina. Tačiau kritikai nurodo, kad įmonės dažnai vykdo supirkimo programas, kai vertybinių popierių kainos yra išpūstos, o nebūtinai tada, kai atsiranda palankios galimybės.
„Bendrovės dažniausiai perka akcijas kai kainos yra didelės, o kai rinkos krenta, supirkimo vertės mažėja. Daugeliui kompanijų nerūpi akcijų kainos ar jų vertinimas“ - teigė David Santschi.
JAV akcijų rinka yra gana priklausoma nuo nuosavų akcijų pirkimo programų. Vis dažniau pastebima, kad kainos krenta kai nėra stimuliacijos susijusios su nuosavų akcijų supirkimu. Taip atsitinka, pavyzdžiui, likus dviem savaitėms iki finansinių rezultatų paskelbimo, kai įmonės negali biržoje įsigyti nuosavų akcijų. Spalį, kai bendrovės skelbė trečiojo ketvirčio veiklos rezultatus, S&P500 ir Dow Jones indeksų vertės pastebimai krito.
Nors akcijų išpirkimo lygis yra aukštas, bet jis metų pabaigoje krito. Per pirmą šių metų pusmetį kas mėnesį įmonės nuosavų akcijų supirkdavo už vidutiniškai 113 milijardų dolerių, o per antrą metų pusę šis rodiklis sumažėjo iki 54 milijardų dolerių. Nepaisant to tikimąsi, kad kitais metais įmonių nuosavų akcijų supirkimas bus pagrindinis augimo veiksnys biržoje. JPMorgan bankas apskaičiavo, jog ateinančiais metais išpirkimų vertė sieks aštuonis šimtus milijardų dolerių.