Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Lenkijos akcijų rinkoje ir toliau dominuoja ryški raudona spalva, nes nuo metų pradžios tarp dvidešimties stambiausių įmonių ir bankų pabrango vos keturių akcijos.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2018-11-24 02:12 Komentarai: (0)
Lenkijos akcijų rinkoje ir toliau dominuoja ryški raudona spalva, nes nuo metų pradžios tarp dvidešimties stambiausių įmonių ir bankų pabrango vos keturių akcijos. Be to, per metus sumažėjo didesniosios dalies iš jų pelningumo rodikliai.


WIG20

Analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius.

Šią savaitę analizuojamo indekso atstovės galutinai pristatė savo praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus. Pažvelgus į bendrą veiklos rezultatų pokyčių medianą matome, kad pajamų rodiklis pakilo, tuo tarpu EBITDA pelnų gerokai susitraukė ir kaip ketvirtį prieš tai jau buvo mažesnis už pajamų. Tas pats pasakytina apie paslaugų bei pramonės šakas ir energetikos sektorių (energetikos ir pramonės atstovių EBITDA pelnų pokyčių medianos procentine išraiška jau netgi tapo neigiamos). Tuo tarpu prekybos ir finansų srityse EBITDA pelnų pokyčių mediana ir toliau išliko didesnė už pajamų, tačiau per metus veiklos rezultatų pokyčių medianos procentine išraiška susitraukė.

Tarp dvidešimties didžiausių Lenkijos bankų ir įmonių per trečią šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pajamų kritimą fiksavo tik dvi, kai prieš metus tokių buvo penkios, o per antrą šių metų ketvirtį - keturios. Kalbant apie EBITDA pelnus, tai per metus jų kritimą užfiksavo aštuonios WIG20 atstovės, prieš metus per trečią ketvirtį - šešios, per ankstesnį 2018 metų ketvirtį - irgi aštuonios.

Per praėjusį ketvirtį vienintelės Lenkijos kompiuterinių žaidimų kūrėjos CD Projekt smuktelėjo tiek pajamos, tiek pelnas. Šios kompanijos veiklos rezultatai pablogėjo jau net šeštą ketvirtį iš eilės, tiesa, šįkart pajamos ir EBITDA pelnas krito mažiau nei ketvirtį prieš tai, tačiau pastebimai daugiau nei prieš metus per trečią ketvirtį. Atkreiptinas dėmesys, jog smuktelėjo visų trijų į analizuojamą indeksą įeinančių energetikos sektoriaus atstovių EBITDA pelnai. Be to, tas pats pasakytina apie dvi iš keturių pramonės srities narių, t.y. pelnų kritimą per trečią ketvirtį fiksavo tiek anglių kasybos bendrovė JSW, tiek vario ir sidabro kasybos bei gavybos įmonė KGHM Polska Miedz. Tuo tarpu nors dviejų Lenkijos naftos perdirbimo kompanijų pajamos ir pelnai ūgtelėjo, tačiau pastarieji padidėjo pastebimai mažiau nei pajamos.Labiausiai savo veiklos rezultatus per trečią šių metų ketvirtį tarp didžiųjų Lenkijos įmonių ir bankų pagerino batais prekiaujanti CCC, kurios EBITDA pelnas pašoko net beveik dvigubai, Lenkijos dujų tiekėja PGNiG bei drabužių dizainu, modeliavimu, siuvimu ir prekyba užsiimanti LPP, kurios parduotuvių yra ir mūsų šalyje.

Kalbant apie bendra EBITDA maržų mediana, tai ji per metus susitraukė nuo 31,4 iki 25,7 procento, kai per antrą šių metų ketvirtį irgi buvo didesnė bei sudarė dvidešimt aštuonis procentus. Tas pats neigiamas reiškinys fiksuotas ir kalbant apie Lenkijos pramonės ir paslaugų sritis bei tarp energetikos sektoriaus atstovių, tuo tarpu finansų ir prekybos sektorių minima mediana per metus pasistiebė į viršų. Per praėjusį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tarp dvidešimties stambiausių nagrinėjamų įmonių ir bankų EBITDA pelningumo kritimą užfiksavo daugiau nei pusė, t.y. trylika. Kaip įprasta, didžiausias EBITDA maržas sugeneravo finansų sektoriaus atstovės, o mažmeninės ir didmeninės prekybos srityje veikiančios Eurocash minimas pelningumo rodiklis yra kukliausias.

Tradiciškai pateiktas ir kitas pelningumo rodiklis, t.y. turto grąžos arba ROA. Jo bendra mediana per metus nežymiai smuktelėjo, tačiau lyginant su ankstesniu ketvirčiu - nepakito. Šis pelningumo medianinis rodiklis krito ir pramonės bei prekybos srityse. Tuo tarpu tarp paslaugų ir energetikos įmonių ROA mediana per metus ūgtelėjo, o finansų sektoriuje išliko stabili. Trečią šių metų ketvirtį lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, turto grąžos rodiklį tarp analizuojamų bankų ir įmonių kilstelėjo tik šešios, keturiais atvejais ROA nepakito, na o likusių dešimties - smuktelėjo. Vienintelės CCC minimas pelningumo rodiklis buvo su minuso ženklu, nes padidėjo išlaidos susijusio su amortizacija bei finansinės veiklos kaštai, kai prieš metus per trečią ketvirtį tokių atvejų nebuvo. Didžiausiomis turto grąžomis gali pasigirti trys stambiausios Lenkijos pramonės sektoriaus atstovės, t.y. naftos perdirbimo įmonės PKN Orlen ir Lotos bei anglių kasybos bendrovė JSW, tiesa, paskutiniais dviem atvejais per metus ROA susitraukė.

Pažvelgus į pateiktus naujausius rinkos vertės rodiklius, bendros P/E, P/BV ir P/S rodiklių medianos yra žemos, ypač palyginus su Skandinavijos OMX NORDIC 40 ir Amerikos Dow Jones Industrial Average indekso atstovių analogiškais rodikliais. Mažiausiais santykiniais finansiniais rinkos vertės rodikliais kaip įprasta pasižymi energetikos sektoriaus narės bei pramonės atstovės, o didžiausiais - prekybos srityje veikiančios įmonės.

Tarp dvidešimties stambiausių Lenkijos įmonių ir bankų šiais metais pabrango vos keturių nuosavybės vertybiniai popieriai, tad nieko stebėtino, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra su minuso ženklu. Per visus praėjusius metus nuvertėjo vos vienos bendrovės akcijos. Remiantis apskaičiuotomis medianomis, labiausiai atpigo prekybos sektoriaus atstovių akcijos, o mažiausiai - pramonės bendrovių.

Didžiausias autsaideris yra Alior Bank bankas, nes jo rinkos vertė per 2018 metus jau krito 35,2 procento, arba labiausiai tarp visų WIG20 indekso narių. Trečdaliu nuvertėjo CCC ir Eurocash nuosavybės vertybiniai popieriai. Tuo tarpu tarp labai nedidelio skaičiaus pabrangusių įmonių akcijų labiausiai išsiskyrė CD Projekt (akcijų kaina nuo metų pradžios pakilo 44,5 procento, tačiau po antrojo ketvirčio prieaugis buvo beveik dvigubai didesnis) ir Lotos nuosavybės vertybiniai popieriai.


Po to, kai metų pradžioje WIG20 indeksui eilinį kart nepavyko pralaužti stipraus pasipriešinimo lygio, jis išlieka nuosmukio kanale. Bandymas atšokti nuo apatinės kanalo dalies užsibaigė atsimušimu į viršutinę ir po to sekusiu nuosmukiu. Nematyti esminių šios tendencijos pabaigos ženklų.
Kaip ir buvo prognozuota, sulaukėme CD Projekt bendrovės akcijų kainos korekcijos, kuri prasidėjo po vasaros pabaigoje pasiekto naujo rekordinio lygio. Jei bus pralaužta prieš tai buvusi pasiekta akcijų kainos viršūnė, kuri dabar yra palaikymo lygis, tuomet tikėtina dar didesnė ir gilesnė korekcija.
Lotos akcijų kaina po trumpos korekcijos ir tuo pačiu patestavimo ankstesnės viršūnės, kuri dabar yra palaikymo lygis, atšoko ir pajudėjo link naujų rekordinių lygių. Kol kas itin aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų nematyti, tačiau būtina atidžiai stebėti padėtį.
PZU akcijų kaina ir toliau bando pakilti iki savo visų laikų rekordinio lygio, kuris buvo užfiksuotas prieš korekciją, tačiau ir toliau šie bandymai išlieka nesėkmingi, tad didėja gilesnės korekcijos rizika.
Alior Bank akcijų kaina praėjusią savaitę pro apatinę dalį ištrūko iš nuosmukio kanalo, kuris po netvaraus rekordinio lygio pramušimo prasidėjo šių metų pradžioje. Tai yra dar vienas negatyvus reiškinys. Artimiausiu metu paaiškės, ar akcijų kaina pavyks sugrįžti atgal į kanalą, be to, vis labiau artėjame prie visų rekordiškai žemo lygio - dugno.
CCC akcijų kaina, kuri šiuo metu yra nuosmukio fazėje, praėjusį mėnesį ištrūko iš ilgalaikio augimo kanalo pro jo apatinę dalį. Tikėtina, kad artimiausiais metais galime sulaukti bandymo sugrįžti į minėtą augimo kanalą, t.y. bus patestuotas ištrūkimo iš jo tvarumas. Jei šis bandymas bus nesėkmingas, tuomet galima sulaukti dar didesnės korekcijos.
Eurocash akcijų kaina išlieka nuosmukio kanale, kuris po korekcijos prasidėjo prieš daugiau nei metus. Po atsimušimo į jo viršutinę dalį, akcijų kaina dar labiau smuktelėjo. Nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.

 
Dar nėra komentarų