"Aukso amžiaus“ pabaiga? Trys priežastys kodėl auksas pinga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: TMS Europe Data: 2018-10-09 23:25 Komentarai: (3)
Naujosios technologijos keičia mūsų mąstyseną, gyvenimo įpročius, bei supanti mus pasaulį. Mes sunkiai pastebime mažus, bet reikšmingus pokyčius. Vienas iš tokių pasikeitimų, kurį supratome per vėlai yra investuotojų požiūris į auksą. Jis visada buvo saugus pasirinkimas investuotojams, todėl pakalbėsime apie rizikas, bei pokyčius kurie atėjo į tauriųjų metalų rinkas.

Pradžiai keli faktai: per paskutinį pusmetį auksas nuvertėjo beveik 8%, lyginant su kaina prieš 5 metus, kaina nukrito daugiau negu 10%. Tuo tarpu aukso kaina prieš 15 metų buvo net 5 kartus mažesnė nei dabar. Skamba beveik kaip tipinis kainų burbulo sprogimas. Jau kurį laiką aukso kaina yra didelė mįslė investuotojams ir prekiautojams. Nepaisant daugelio rizikos veiksnių – tarp jų komercinių karų tarp JAV ir Kinijos, valiutos krizės Turkijoje, vis labiau ribojančios JAV politiką (kuri taip pat daro neigiamą poveikį JAV sąjungininkėms) – auksas ilgai pigo. Matome - įvykių viduryje visada yra JAV.


Aukso kaina Turkijos liromis (mėlyna linija); USD/TRY (raudona linija)


JAV dolerio koreliacija su auksu šiemet ir ankstesniais metais yra labai didelė. Pagrindinė valiutos pora EUR/USD, siekianti 1,1450, lėmė stiprią reakciją – sumažėjo aukso vertė. Tiesa, antroje rugpjūčio pusėje pastebėjome EUR/USD pakilimą, tačiau doleris išlieka žymiai stipresnis euro atžvilgiu, palyginti su pirmuoju šių metų ketvirčiu, kai stebėjome net 1.2500 lygį. Šiuo metu jų palūkanų norma sudaro apie 3%. Vis dėlto, tai nėra pagrindinė priežastis kodėl auksas pinga.

JAV ekonomika auga ypatingai gerai. Labai gera makroekonominė padėtis Jungtinėse Amerikos Valstijose suteikia Federaliniam rezervų bankui žalią šviesą užimti griežtesnę poziciją, dėl kurios ilgainiui turėtų sumažėti akcijų indeksas. Vis dėlto matome, kad paskutinioji mokesčių reforma duoda derlių. Įmonių įvertinimai vis dar yra labai aukšti, o tai reiškia, kad registruojamos aukštos akcijų indeksų vertės, pvz. SP500 arba „Nasdaq Composite“. Kita vertus, matome, kad prekybos konfliktas tarp JAV ir Kinijos turėjo nedidelę neigiamą įtaką plačiajai rinkai.

Jau kalbėjome apie tai, kad aukso kaina kažkiek primena finansinį burbulą. Istorija mėgsta kartotis ir galima tik spėlioti, kad kiekviena karta turi savo mėgstamą investicijų rūšį. Ar aukso populiarumas gali sumažėti dėl to, kad į investuotojų rinką ateina nauja karta kuri renkasi prekyba kriptovaliutomis? „Skaitmeninis auksas“ siūlo didesnę riziką, tačiau kartu ir greitą galimybę užsidirbti papildomus pinigus. Tūkstantmečio kartos atstovams tradiciniai investavimo būdai atrodo tiesiog nuobodžiai. Net jeigu ir ši investuotojų grupė grįš prie tauriųjų metalų – greičiausiai matysime pakylėjimą CFD rinkose, tačiau ne fizinio aukso rinkose. Pakalbėkime ir apie paskutinę priežastį.


Aukso kaina eurais (raudona linija) ir doleriais (mėlyna linija)


Besivystančių šalių valiutoms tai nėra geriausias laikotarpis. Jų silpimui įtakos turi keli svarbūs veiksniai: prekybos konfliktų aštrėjimas, Turkijos liros krizė, prezidento Donaldo Trumpo naudojama sankcijų politika. Turkijos liros nuvertėjimas lėmė, kad šia valiuta parduodamas auksas muša visus rekordus ir yra daugiau nei 50% brangesnis palyginti su kainomis metų pradžioje. Dėl šios priežasties aukso paklausa šioje šalyje yra gerokai sumažėjusi. Šalių, kurios yra pagrindiniai fizinio aukso vartotojai (Kinija, Indija), valiutos taip pat yra stipriai pervertintos. Auksas, įvertintas rupijomis, vis dar viršija mažiausią 2017 m. kainą, o juaniais – šiek tiek pakyla virš šių metų žemiausio lygio. Todėl artimiausioje ateityje šių šalių paklausa fiziniam metalui gali būti ribota.

Robert Borkowski
TMS Brokers Lietuvos skyriaus vadovas


Norinčius daugiau sužinoti apie tai kas laukia finansų rinkų ateityje, siūlome sudalyvauti nemokamame seminare apie investavimo prognozės 2019 metais. Aptarsime ne tik aukso rinkas, tačiau ir valiutas, indeksus, žaliavas bei kitas turto klases. Susitikimo metu apmokysime dirbti su investavimo programa.

Kviečiame ateiti visus susidomėjusius investavimu spalio 16 d. 19 val. į viešbučio „Comfort“ (Kauno g. 14) konferencijų salę Vilniuje.

Registracija ir daugiau informacijos čia: https://www.tmseurope.lt/investavimo-idejos-2019-metams

 
1.   Parašė Veršiukas   2018-10-10 07:45  

Gerai atsimenu buvo kažkada straipsnis kai nafta kainavo 30 USD ir buvo sakoma, kad naftos niekam nebereiks, ateina elektromobiliu era, atsinaujinantys šaltiniai ir t.t. Dabar matome naftos kainą. Auksas buvo ir bus garantas.

 
2.   Parašė youngcat   2018-10-10 08:41  

Garantas karo atveju, bet ne investicija. Zinoma, paspekuliuoti galima viskuo kas kur nors juda.

 
3.   Parašė Shadow   2018-10-10 13:23  

Tokios antraštės neretai būna geras trendo pasikeitimo indikatorius. Taigi visai galimas daiktas, kad auksas "pasuks" aukštyn, ypač didėjant neapibrėžtumui ir rizikoms rinkose. Tačiau yra vienas BET. Stiprėja doleris, o kai jis brangsta, auksas visuomet koreliuoja neigiamai, t.y pinga. Taip būna visuomet. Ne išimtis ir šis kartas. Todėl reikia atidžiai stebėti dolerio brangimą ir kai jis pradės slopti, gal tai bus metas atsigręžti į auksą, bet žinoma tik į kaip spekuliacinę priemonę trumpuoju periodu. Kada tai nutiks sunku pasakyti ir to niekas nežino.