Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Labiausiai savo veiklos rezultatus tarp didžiausių Skandinavijos įmonių ir bankų per praėjusį ketvirtį pagerino Suomijos draudimo milžinė Sampo, energetikos srityje veikianti Fortum, automobilių ir kitų motorinių transporto priemonių gaminto
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2018-08-18 22:22 Komentarai: (0)
Visos didžiosios Skandinavijos įmonės ir bankai šią savaitę pagaliau pristatė savo praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus. Kaip įprasta, buvo tų kompanijų ir bankų, kurie pradžiugino ir pastebimiau kilstelėjo tiek savo pajamas, tiek pelnus, bei buvo ir tų, kurios nuvylė ir kurių veiklos rezultatai pastebimai smuktelėjo žemyn. Tad pats metas tradiciškai sudėti visus taškus ant i.


OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas kaip įprasta ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo praėjusių metų Carlsberg kompanija skelbia tik savo pusmečio ir metines finansines ataskaitas. Be to, pačiame OMX NORDIC 40 indekse įvyko pokyčiai, t.y. jį paliko dvi įmonės Skanska ir Wärtsilä Oyj, o vietoj jų į indekso sudėtį po dviejų ketvirčių pertraukos sugrįžo Novozymes ir Swedish Match.

Kaip ir įprasta pradedam nuo paprastos statistikos. Taigi, per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tarp keturiasdešimties minimo indekso atstovių savo pajamas kilstelėjo net trisdešimt, o EBITDA pelnus - dvidešimt keturios. Prieš metus šis santykis siekė atitinkamai 29 ir 27, o per pirmą šių metų ketvirtį sudarė 28 ir 22. Taigi, padėtis išliko gana panaši.

Bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos per antrą šių metų ketvirtį buvo teigiamos ir palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, dar padidėjo, kas, žinoma, jog pozityvu. Tas pats pasakytina ir apie paslaugų šaką, ypač finansų sektorių, bei Švedijos ir Suomijos atstoves, tuo tarpu pramonės bendrovių veiklos rezultatų pokyčių medianos išliko nors ir teigiamos, tačiau paaugo tik pajamų pokyčių mediana, o pelnų jau pasuko priešinga kryptimi, na o štai Danijos atstovių veiklos rezultatų pokyčių medianos apskritai procentine išraiška per antrą šių metų ketvirtį jau buvo su minuso ženklu.

Labiausiai savo veiklos rezultatus tarp didžiausių Skandinavijos įmonių ir bankų per praėjusį ketvirtį pagerino Suomijos draudimo milžinė Sampo, energetikos srityje veikianti Fortum, automobilių ir kitų motorinių transporto priemonių gamintoja Volvo, investicinė kompanija Investor bei pramonės atstovė Sandvik. Tarp stambiųjų bankų, kurie įeina į OMX NORDIC 40 indeksą, savo pajamas ir EBITDA pelnus kilstelėjo Sv. Handelsbanken, mūsų šalyje veikiantys Swedbank ir SEB, tuo tarpu Danijos atstovės Danske Bank veiklos rezultatai pablogėjo. Atkreipiame dėmesį, kad visų paminėtų įmonių ir bankų EBITDA pelnai paaugo labiau nei pajamos.

Per praėjusį ketvirtį daugiausiai smuktelėjo biotechnologijų atstovės Genmab veiklos rezultatai, be to, EBITDA krito labiau dėl padidėjusių išlaidų, ypač tyrimų ir plėtros srityje. Per pirmą šių metų ketvirtį padėtis buvo priešinga, t.y. veiklos rezultatai ypač pagerėjo ir gerokai šoktelėjo pelnas. Be to, pablogėjo ir Suomijos Nokia veiklos rezultatai, o EBITDA pelnas susitraukė net virš šešiasdešimt procentų, daugiau nei trečdaliu krito ir buitinės technikos iš Švedijos gamintojos Electrolux EBITDA pelnas, ką dalinai lėmė vienkartinio pobūdžio išlaidos ir pabrangusios žaliavos bei nepalankūs valiutų kursų pokyčiai. Virš trisdešimt procentų krito ir žaliosios energetikos atstovės Ørsted pelnas, kaip ir vėl, t.y. ketvirtą ketvirtį iš eilės, smuktelėjo drabužių kūrimu, siuvimu ir mažmeniniu pardavimu užsiimančios Švedijos atstovės Hennes & Mauritz EBITDA pelnas, tačiau jau mažiau nei per pirmą šių metų ketvirtį.

Kalbant apie bendrą EBITDA maržų medianą, tai ji per metus pasistiebė nuo 23,9 iki 25,1 procento, tiesa, ketvirtį prieš tai šis rodiklis buvo dar didesnis. Per metus savo medianines EBITDA maržas kilstelėjo tiek paslaugų atstovės, tiek finansų sektoriaus narės bei OMX NORDIC 40 indekso atstovės iš Suomijos. Pramonės įmonių minimas medianinis pelningumo rodiklis smuktelėjo nuo 18,3 iki 17,6 procento, be to, ta pati tendencija buvo ir kalbant apie analizuojamas Švedijos bei Danijos įmones ir bankus.Tarp keturiasdešimties didžiausių Skandinavijos įmonių ir bankų savo EBITDA maržas per antrą šių metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, kilstelėjo lygiai pusė, vienu atveju šis rodiklis nepakito, na o likusių devyniolikos EBITDA pelningumas smuktelėjo. Per praėjusį ketvirtį didžiausias maržas sugeneravo investicinė bendrovė Investor, du didieji bankai Swedbank ir Nordea Bank bei Danijos vaistų gamintoja Novo Nordisk. Kitoje barikadų pusėje atsidūrė, t.y. mažiausią minimą pelningumo rodiklį pademonstravo Nokia, ir jis per metus smuktelėjo nuo 6,4 iki 2,6 procento, bei švedų Ericsson, kur jis paaugo nuo 3,3 iki 4,5 procento.

Turto grąžos arba ROA pelningumo santykinis finansinis bendras medianinis rodiklis per metus irgi kiek pasistiebė. Tas pats fiksuota pramonės ir paslaugų srityse, bei tarp Suomijos atstovių. Finansų atveju jis nepakito, o švedų ir danų minimas medianinis rodiklis smuktelėjo. Per metus savo ROA kilstelėjo dvidešimt keturios Skandinavijos įmonės ir bankai, trim atvejais jis nepakito, o trylikos - smuktelėjo.

Absoliučiai didžiausią turto grąžos rodiklį (101,7 procento) per praėjusį ketvirtį sugeneravo įmonė iš Švedijos Atlas Copco. Tai susiję su didžiuliu pelnu gautu iš netęsiamos veiklos, t.y. pardavus reikšmingos vertės aktyvus. Farmacijos sektoriaus atstovės Novo Nordisk turto grąžos rodiklis kaip įprasta buvo itin aukštas bei siekė dešimt procentų, tačiau per metus kiek smuktelėjo. Didesnį minimą pelningumo rodiklį taip pat sugeneravo Coloplast, Swedish Match bei papuošalų gamintoja Pandora. Šįkart trijų įmonių ROA buvo su minuso ženklu, t.y. ASSA ABLOY, Ericsson ir puikiai visiems žinomos Nokia, kai prieš metus tokių buvo penkios.

Kaip ir įprasta pateikiame naujausius įmonių ir bankų finansinius santykinius rinkos vertės rodiklius bei jų medianas. Galima teigti, jog bendri medianiniai P/E, P/BV ir P/S rodikliai šiuo metu nėra nei aukšti, nei žemi, tad didžiųjų Skandinavijos įmonių ir bankų akcijos yra įvertintos tinkamai, t.y. nei pervertintos, nei nenuvertintos bendrąja prasme. Finansų sektoriaus minimi medianiniai rinkos vertės rodikliai kaip įprasta iš esmės yra mažiausi, na o pramonės atstovių - didžiausi. Tarp trijų Šiaurės šalių didžiausiais P/E, P/BV ir P/S rodikliais pasižymi Danijos atstovės.

Nuo šių metų pradžios tarp keturiasdešimties OMX NORDIC 40 indekso narių daugiau nei pusės, ty. dvidešimt vieno akcijos pabrango, kai per visus praėjusius metus - dvidešimt šešių. Tad nenuostabu, kad per 2017 metus bendra akcijų kainų pokyčių teigiama mediana buvo pastebimai didesnė nei šiais metais, kur ji nors ir išliko teigiama, tačiau siekia vos 1,6 procento. Labiausiai per 2018 metus pabrango Suomijos kompanijų bei paslaugų šakos narių akcijos, tuo tarpu Danijos įmonių ir bankų, kurie įeina į minimą indeksą, nuosavybės vertybiniai popieriai nuvertėjo labiausiai.

Tarp analizuojamų minimo indekso atstovių per šiuos metus labiausiai šoktelėjo tabako produktų gamintojos Swedish Match rinkos vertė, t.y. net 62,8 procento. Danijos kompanijos Coloplast akcijos pabrango beveik trisdešimt aštuoniais procentais, o naftos iš dujų kompanijos Neste kapitalizacija pakilo 36,6 procento. Priešingoje barikadų pusėje atsidūrė danų papuošalų gamintoja Pandora, kurios akcijų kaina nuo šių metų pradžios driokstelėjo žemyn net 44,9 procento, arba labiausiai tarp OMX NORDIC 40 indekso narių. Be to, pastebimiau krito Atlas Copco ir Danske Bank rinkos vertė.


OMX NORDIC 40 indeksas vis dar nesugeba pakilti virš savo visų laikų rekordinio lygio, tad ir toliau tęsiasi korekcija. Bet kokiu atveju būtina atidžiai stebėti padėtį, nes jei tvariai pralaužti pasipriešinimo lygį, sulauksime naujo augimo etapo.
Swedish Match akcijų kaina praėjusių metų spalį ištrūko iš ilgalaikio konsolidacinio horizontalaus kanalo pro jo viršutinę dalį, bei tvariai pralaužusi minimą pasipriešinimo lygį nuo šių metų vasario nuosekliai ir sparčiai kyla pasiekdama vis naujesnius rekordinius lygius. Kol kas aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų nematyti, tačiau po to tokio šuolio anksčiau ar vėliau galime sulaukti korekcijos.
Šių metų gegužę Coloplast akcijų kaina ištrūko iš ilgalaikio horizontalaus - konsolidacinio kanalo pro jo viršutinę dalį (ilga žalia žvakė). Paaiškėjo, jog tai buvo tvarus reiškinys, ir tai lėmė, jog akcijų kaina pajudėjo dar labiau į viršų bei šturmuoja vis naujesnius rekordinius lygius.
Neste akcijų kaina nuo pat praėjusių metų vasaros yra naujame augimo kanale, bei šturmuoja vis naujesnius rekordinius lygius. Kol kas jokių aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų nematyti, tačiau akcijų kaina jau gerokai šoktelėjo, tad tuo pačiu anksčiau ar vėliau korekcija yra neišvengiama.
Pandora akcijų kaina ir toliau išlieka nuosmukio kanale, kuris prasidėjo dar 2016 metų birželį. Tačiau tuo pačiu priartėjome prie nuosmukio kanalo apatinės ribos ir prie prieš tai prekybos biržoje pradžioje buvusio pasiekto kainos piko, tad galime sulaukti reakcijos, t.y. atšokimo, todėl būtina atidžiai stebėti padėtį.
Atlas Copco akcijų kaina šiuo metu yra korekcijos fazėje. Pasiektas vienas iš korekcinių fibo lygių, tad galime sulaukti atšokimo, tačiau kol kas jokių aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų nematyti.
Danske Bank akcijų kaina šiuo metu yra korekciniame etape po to, kai praėjusių metų vasarą kiek pakilo virš prieš tai buvusio pasiekto rekordinio lygio, tačiau neilgam ir vėliau sulaukėme kainos kritimo. Tuo pačiu priartėjome prie vieno iš korekcinių lygių, kur galime sulaukti reakcijos ir atšokimo, tačiau ir toliau nėra jokių aiškių šios korekcinės tendencijos pabaigos ženklų.

 
Dar nėra komentarų