Rusijos rinka gali tapti užuovėja investuotojams

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-02-04 09:12 Komentarai: (0)
Recesijai įsiurbus JAV ekonomiką, besivystančios rinkos galėtų tapti užuovėja investuotojams. Anot rinkos žaidėjų, vidutiniu laikotarpiu galima tikėtis apie 15-20 proc. investicijų į Rusijos bendrovių akcijas grąžos, rašoma dienraštyje „Verslo žinios“.

Prasidėjusi akcijų kainų griūtis pagrindinį Rusijos indeksą RTS per pirmąjį šių metų mėnesį nurėžė 17 proc., tačiau per 2007 metus indeksas skaičiavo 27,34 proc. prieaugį. Investiciniai fondai (IF), investavę į naftos ir dujų ištekliais turtingą bei sparčius vidaus vartojimo tempus demonstruojančią Rusiją, pernai taip pat susikrovė dviženklę investicijų grąžą.

„Finasta investicijų valdymas“ fondų valdytoji Andrejaus Cybo teigimu, didžiosios besivystančios šalys, įskaitant Rusiją, yra „tam tikra užuovėja investuotojams, ieškantiems, kur padėti pinigus“. Rinkoje yra labai aukštos žaliavų (metalų, naftos, plieno ir kt.) kainos, o Rusijos ekonomika lyg ir pagavo tą impulsą, kai didžioji dalis augimo ateina ne iš žaliavų išteklių kainų kilimo, o iš vidaus vartojimo bei vidaus ekonomikos kilimo. Išlieka klausimas, kiek pirmasis veiksnys skatina antrąjį. Tačiau iš principo netgi, pavyzdžiui, naftos kainų sumažėjimas iki 60-70 USD/bar. lygio neturėtų stipriai veikti Rusijos ekonomikos augimo tempų.


Pasak „Sampo“ banko Investavimo ir taupymo departamento projektų vadovės Liubovės Bachvalovos, ne tik didelės energetinių išteklių kainos sudarė ekonominio augimo pagrindą, bet ir stabili vidaus politika. Be to, prie augančio energetikos sektoriaus prisidėjo ir padidėjęs vidaus vartojimas, kurio pagrindą sudarė kylantis darbo užmokestis. Rusijos prekybos balansas yra perteklinis, o tai sumažino jos priklausomybę nuo užsienio kapitalo. Dėl to globalių finansinių rinkų nestabilumas mažiau paveikė Rusijos rinką.


Vitalijus Šostakas, „Parex investicijų valdymas“ fondų valdytojas, aiškina, kad tie fondai, kurie daugiausia lėšų nukreipė į naftos ir dujų sektorių, galėjo parodyti šiek tiek prastesnius rezultatus, nei tie, kurie paskirstė savo portfelį plačiau, pasirinkdami investicijas į RTS2 indeksui priklausančias bendroves.

Rusijos RTS indekse dominuoja naftos ir dujų kompanijos. Ir, anot V.Šostako, nors naftos kainos per metus pakilo beveik du kartus, kompanijos nerodė įspūdingų rezultatų, netgi šiek tiek nuvylė investuotojus. O RTS2 indekso, apimančio telekomunikacijų sektorių, juodųjų ir spalvotųjų metalų, vartojimo ir finansų sektorius, prieaugis pernai buvo didesnis ir sudarė 44,31 procento.

„Iš vienos pusės, turime gerokai didėjančias biudžeto išlaidas, kurios patenka į vartojimo sektorių. Iš kitos – matome, kad yra palanki ir ekonominė padėtis. Rusija skatina vartojimą, ir tai atitinkamai duoda pajamas toms bendrovėms, kurios savo strategiją orientuoja į vidaus rinką“, - aiškina V.Šostakas.

Anot jo, nafta ir dujos pagal savo svarbą fondo struktūroje neužima pagrindinės vietos, tarp dominuojančiųjų fonde yra telekomunikacijos, metalai, energetika, vartojamųjų prekių sektorius.

Valdytojai pažymi, kad šiais metais nerimo akcijų rinkose dėl JAV ekonomikos sąstingio nestigs, stabilumas mažės ir Rusijos akcijų rinkose. Dėl to investicijų į akcijas grąža gali smukti. Taip pat atkreipiamas dėmesys dėmesį į šiais metais numatomų pirminių viešųjų akcijų siūlymų (ang. IPO) bangą Rusijoje.
 
Dar nėra komentarų