Kataras ir JAE – MSCI besivystančių rinkų indekse

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2014-05-20 15:58 Komentarai: (0)
Kitą savaitę Kataro ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) bendrovių akcijos iš MSCI Frontier markets („tik pradedančių vystytis rinkų“) indekso bus priskirtos gerokai didesniam ir populiaresniam Emerging markets („besivystančių šalių“) indeksui.

Šis sprendimas buvo priimtas dar praėjusiais metais, tačiau tik šių metų gegužės 30 d. jis bus įgyvendintas. Tokį MSCI žingsnį lėmė gerėjusi Kataro bei JAE ekonominė padėtis, aktyvus akcijų biržų veiklos ir jų priežiūros tobulinimas ir apribojimų užsienio investuotojams mažinimas. Nors šis sprendimas MSCI besivystančių rinkų indeksą paveiks tik nežymiai, kadangi po įtraukimo JAE bendrovės sudarys tik 0,6%, o Kataro – 0,5% MSCI besivystančių rinkų indekso, tačiau minėtas sprendimas gerokai pakeis MSCI Frontier Markets 100 indeksą, kadangi Kataro ir JAE akcijos sudarė 37,5% minėto indekso. Be to, tokį patį sprendimą JAE ir Katarą perkelti į besivystančių rinkų indeksą 2013 m. priėmė ir S&P Dow Jones (įsigalioja rugsėjo mėn.).


Persijos įlankos regionas


Persijos įlankos regionas apima Omaną, JAE, Katarą, Kuveitą, Bahreiną, Saudo Arabiją, Iraką bei Iraną. Ilgą laiko tarpą regiono ekonomikos augo dėl turimų dujų ir naftos telkinių – apie 75-85% regiono valstybių biudžeto pajamų yra gaunama iš minėtų žaliavų pardavimo. Dėl to valstybių ekonomikos ženkliai priklauso nuo naftos kainos rinkoje. Tačiau pastaruoju metu OPEC, kurios narės yra dauguma Persijos įlankos valstybių, yra ne kartą pareiškusi, jog naftos kaina šiuo metu yra tinkamame lygyje. Taip pat svarbu pabrėžti, jog daugumos Persijos įlankos valstybių biudžeto balansai yra pertekliniai.

Pastaraisiais metais regiono valstybės dėjo daug pastangų, kad kuo geriau įsilietų į pasaulio rinkas. Pavyzdžiui, Saudo Arabija perkėlė išeigines iš ketvirtadienio ir penktadienio į šeštadienį ir sekmadienį. Be to, didžiosios regiono valstybės tobulina mokesčių sistemas ir siekia atverti akcijų rinkas užsienio investuotojams. Taip pat verta pažymėti, jog augančią regiono svarbą visame pasaulyje atspindi sprendimas 2020 m. Dubajuje surengti EXPO 2020 parodą, o 2022 m. Katare surengti FIFA pasaulio futbolo čempionatą.
Didžiausios investicinės rizikos regione yra susijusios su politiniu nestabilumu Sirijoje, Vakarų valstybių sankcijomis Iranui, galimais nesutarimais dėl naftos ir dujų gavybos ginčijamose teritorijose ir didele regiono priklausomybe nuo naftos kainų. Be to, galimus nesutarimus ateityje parodo neseniai įvykęs politinis konfliktas tarp Kataro ir Saudo Arabijos, JAE bei Bahreino. Minėtos valstybės atšaukė savo ambasadorius, kaltindamos Al-Jazeera, kuri yra transliuojama iš Kataro, kenkimu regiono saugumui. Kataro vykdoma politika sulaukė kritikos, kadangi šalis palaiko Musulmonų Broliją, oponuojančią vakarietiškai tvarkai. Tokie nesutarimai trukdo 1981 m. įkurtos Persijos įlankos arabų šalių bendradarbiavimo tarybos (angl. Gulf Cooperation Council, GCC) siekiui integruoti narių ekonomikas ir skatinti kuo didesnį tarpusavio bendradarbiavimą.

Investicijos Persijos įlankos regione


Rinkoje yra keli ETF, investuojantys Viduriniuosiuose Rytuose, apimantys kartu ir Persijos įlankos valstybes. Vienas tokių ETF yra WisdomTree Middle East Dividend Fund (GULF), kurio didžiausią dalį sudaro Kataro (32%), JAE (27%) bei Kuveito (15%) bendrovių akcijos, tačiau net 60% fondo investicinio portfelio sudaro finansų sektoriaus bendrovės. Market Vectors Gulf States Index ETF (MES) investicinį portfelį taip pat daugiausiai sudaro finansų sektoriaus atstovės (63%), tačiau nuo GULF jis skiriasi skirtu didesniu svoriu JAE bendrovėms (38%). Verta paminėti, jog GULF metinis dividendų pajamingumas siekia 3%, o MES – 1,6%.
Investuotojai, norintys turėti investicijų Persijos įlankos valstybėse, tačiau siekiantys kiek sumažinti finansinių bendrovių įtaką fondo rezultatams, gali rinktis ir LHV Persijos įlankos investicinį fondą. Šio fondo investicinis portfelis sudarytas daugiausiai iš JAE (30%), Kataro (27%) bei Saudo Arabijos (17%) bendrovių. Žvelgiant į investicinio portfelio sudėtį pagal sektorius, finansų sektorius sudaro 30%, paslaugų sektoriaus bendrovės – 19%, o statybos įmonės – 18%.

Kataro ir JAE ETF fondai


Kataro ir JAE priskyrimas prie MSCI besivystančių rinkų indekso dar labiau padidins šių rinkų patrauklumą investuotojams. Remiantis Deutsche Bank analitikų prognozėmis (paskelbtoms zawya.com), po to, kai JAE ir Kataras bus priskirtos prie besivystančių rinkų indekso, valstybių akcijų rinkos sulauks apytiksliai 2 mlrd. USD papildomų investicijų. Ilguoju laikotarpiu turėtų išaugti likvidumas šių valstybių akcijų biržose, kadangi besivystančios rinkos yra labiau mėgstamos investuotojų. Pavyzdžiui, minėtą indeksą sekantis iShares MSCI Emerging Markets Index Fund (EEM) yra vienas didžiausių ir aktyviausiai prekiaujamų besivystančių rinkų ETF. Tačiau verta atkreipti investuotojų dėmesį į tai, jog minėtų valstybių akcijų rinkose jau gali būti įskaičiuotas jų priskyrimo prie besivystančių valstybių efektas, kadangi per vienerius metus Kataro biržos indeksas jau spėjo pakilti 48%, o JAE Dubajaus biržos indeksas augo 112%.



Norintys pasinaudoti Kataro ir JAE rinkų augimo potencialu šiuo metu gali rinktis gegužės 1 d. rinkose pasirodžiusius ETF fondus – iShares MSCI Qatar Capped ETF (QAT) ir iShares MSCI UAE Capped ETF (UAE). Bendrosios fondų išlaidos siekia po 0,61%. QAT ir UAE fondų investicinius portfelius sudaro po 25 bendroves. Verta užsiminti, jog beveik 22% UAE investicinio portfelio sudaro statybos bendrovės Emaar Properties akcijos, o beveik 13% QAT sudaro finansų sektoriaus atstovė Masraf Al Rayan. Remiantis fondų valdytojo nustatytomis taisyklėmis, nei viena iš fondo turimų bendrovių negali viršyti 25% fondo investicinio portfelio vertės. Taip pat visų pozicijų, viršijančių 5%, suma negali sudaryti daugiau nei 50% investicinio portfelio vertės. Verta paminėti, jog abu fondai dividendus išmoka kiekvieną mėnesį. Aukščiau esančiuose grafikuose galima išvysti nagrinėjamų fondų investicinių portfelių sudėtį, kuri parodo, jog abu ETF ženkliai priklauso nuo finansų sektoriaus bendrovių.

Persijos įlankos regiono bendrovės sulaukia vis didesnio investuotojų susidomėjimo, kadangi lėšos, gaunamos naftos ir dujų gavyboje, yra naudojamos regiono ekonomikos plėtrai. Šiuo metu investuotojams atsivėrė dar daugiau investicinių galimybių šiame regione, kadangi galima rinktis fondus, investuojančius visame regione, arba fondus, kurie sudaro investicinius portfelius tam tikrose valstybėse.

Parengta LHV banko, remiantis ishares.com, msci.com, mscibarra.com, lhv.lt skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, seekingalpha.com, businessweek.com, businesswire.com, bloomberg.com, reuters.com, zawya.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.
 
Dar nėra komentarų