Kiek dar stebėsime krentančias sidabro kainas?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2013-09-27 17:59 Komentarai: (6)
Šis brangusis metalas krenta jau daugiau nei vienerius metus, tačiau vis didėja gretos investuotojų, kuriems kyla klausimas, ar ilgai dar tęsis metalo kainos kritimas?

Sidabro kaina jau kurį laiką nedžiugina investuotojų, turinčių pozicijų, priklausančių nuo šio metalo kainos. Žemiau esantis sidabro kainos grafikas parodo, jog per pastaruosius metus metalo kaina sumenko apie 40%. Dėl to šioje apžvalgoje nagrinėsime, nuo ko priklauso sidabro kaina ir stengsimės įžvelgti, kiek arti kainų dugno esame.


Šaltinis: investing.com Šaltinis: silverinstitute.org

Sidabras daugiausiai naudojamas pramonėje – automobilių, elektronikos prekių ir saulės plokščių gamyboje. Sidabras yra labai svarbus pramonei, kadangi pasižymi dideliu elektriniu laidumu. Taip pat jis yra vertinamas medicinoje dėl antibakterinio poveikio. Žinoma, sidabras yra vertinamas ir kaip brangusis metalas, dėl to didelę paklausą visame pasaulyje turi sidabriniai papuošalai. Be to, nuo senų laikų sidabras buvo plačiai naudojamas kaip valiuta. Nors šiais laikais taip pat galima įsigyti sidabrinių monetų, tačiau tai yra daugiausiai daroma investiciniais tikslais arba siekiant apsisaugoti nuo valiutų nuvertėjimo.

Remiantis Silverinstitute.org ir Thomson Reuters GFMS duomenimis, daugiausiai šio metalo 2012 m. buvo išgaunama Meksikoje, Kinijoje ir Peru, o didžiausios sidabro išgavėjos buvo Lenkijos KGHM Polska Miedź S.A. (KGH), Australijos BHP Billiton plc. (BBL,BHP), Meksikos Fresnillo plc. (FRES) ir Kanados Goldcorp Inc. (G,GG). Nepaisant to, jog minėtos bendrovės išgauna daugiausiai sidabro, šios įmonės didelę dalį pajamų generuoja, išgaudamos ir parduodamos kitus metalus, o sidabras dažnai yra kitų metalų gavybos proceso pašalinis produktas.

Ar jau galima įžvelgti sidabro kainos dugną?


Pastaruoju metu sidabro, kaip ir kitų brangiųjų metų, kaina buvo ženkliai paveikta JAV ir kitų centrinių bankų vykdomos monetarinės politikos. 2008 m. pabaigoje JAV centrinis bankas pradėjo pirmąją „pinigų spausdinimo“ programą, siekdamas pagerinti ekonominę šalies padėtį. Fed paskelbus antrąją programą sidabro kaina neužilgo viršijo 40 USD už Trojos unciją, t.y. metalo kaina nuo 2008 m. pabaigos išaugo keturis kartus. Žvelgiant nuo pirmosios Fed vykdytos programos pradžios, sidabro kaina šiuo metu yra pakilusi daugiau nei 100%.Tačiau jau kurį laiką investuotojai įvertina neišvengiamai artėjantį Fed „pinigų spausdinimo“ programos sustabdymą, mažindami turėtas sidabro atsargas turinčių fondų pozicijas, kurios dar labiau spaudžia žemyn brangiojo metalo kainą.

Sidabro, kaip ir kitų žaliavų, kaina priklauso nuo pasiūlos ir paklausos svyravimų. Remiantis Silverinstitute.org ir Thomson Reuters GFMS duomenimis, sidabro pasiūla 2012 m. nežymiai išaugo iki 1 048 mln. uncijų. Didžiausią dalį (apie 75%) metalo pasiūlos sudaro kasybos bendrovių išgauta produkcija. Dėl šios priežasties verta atkreipti dėmesį į tai, kaip sekasi kasybos bendrovėms, kadangi jau kurį laiką krentanti sidabro kaina gali lemti metalo gavybos kasyklose pristabdymą ir sidabro pasiūlos mažėjimą.

Žinoma, tokį sidabro kainos lygį, kuris ženkliai paveiktų pasiūlą, nustatyti yra labai sunku, kadangi kiekviena kasybos bendrovė ir kasykla veikia skirtingomis sąlygomis. Be to, sidabras dažnai yra aukso, cinko ar vario gavybos pašalinis produktas. Šio lygio nustatymą apsunkina ir skaičiavimo metodų įvairumas, kadangi į išlaidas ne visada būna įtrauktos eksporto mokesčių, amortizacijos ir kitokios išlaidos.

Analitikų pateikiamas bendrųjų sidabro išgavimo išlaidų rodiklis dažniausiai svyruoja tarp 15-25 USD už Trojos unciją, tačiau verta atkreipti dėmesį į minėtas galimas šio rodiklio apskaičiavimo subtilybes. Silver Standard Resources (SSRI) skelbia, jog antrą šių metų ketvirtį sidabro gavybos išlaidos (įsk. saugojimo, apdorojimo ir gryninimo išlaidas) siekė 13,03 USD už unciją, o bendros išlaidos, kartu su eksporto mokesčiais, nuvertėjimu ir amortizacija, siekė apie 20 USD už unciją. First Majestic Silver Corp. (AG) antro šių metų ketvirčio ataskaitoje matoma, jog sidabro gavybos išlaidos siekia apie 9,4 USD už unciją (įskaičius gavybos išlaidas, bet ne lydimo, gryninimo ir kt. išlaidas), tačiau įvertinus transportavimo ir apdirbimo išlaidas sidabro gavybos sąnaudos (išsk. pajamas iš šalutinių metalų pardavimų) siekė kiek daugiau nei 13 USD už unciją. First Majestic Silver direktorius Keith Neumeyer užsiminė, jog prireikus mažinti išlaidas, sustabdytų kelių kasyklų plėtrą. Direktorius prognozuoja, jog metų pabaigoje sidabro kaina svyruos apie 25 USD už unciją, o 30-35 USD kainą tikisi pamatyti tik apie 2015 metus. First Majestic Silver vadovas taip pat pabrėžė, jog šiuo metu investuotojų turimos aukso ir sidabro kasybos bendrovių trumposios pozicijos yra visų laikų aukštumose, o tai, jo manymų, ilgai nesitęs.

Dar rugpjūčio pradžioje HSBC bankas prognozavo, jog sidabro kaina likusią metų dalį svyruos ties 17-23 USD už Trojos unciją. Bankas taip pat prognozuoja, jog artimiausius kelis metus vidutinė metalo kaina sieks 20-20,25 USD už Trojos unciją. Tuo tarpu Goldman Sachs liepos pabaigoje prognozavo, jog per ateinančius 12 mėn. sidabro kainos sumažės iki 19,60 USD už Trojos unciją.




Vienas paprasčiausių būdų turėti investicijų, priklausiančių nuo sidabro kainos, yra fizines sidabro atsargas kaupiančių ETF fondų vienetai. Pats populiariausias ir žinomiausias toks fondas yra iShares Silver Trust (SLV). Kiek mažiau žinomas yra ETFS Silver Trust (SIVR). Nuo metų pradžios SIVR akcijos yra kiek mažiau nukritusios nei SLV, kadangi fondo išlaidos yra 0,2% proc. punktais mažesnės nei žinomesnio SLV. iShares Silver Trust sidabras saugomas JP Morgan banko (Londono ir Niujorko saugyklose), o ETFS Silver Trust turimas sidabras saugomas HSBC banko (Londono saugyklose). DB Silver Fund (DBS) taip pat leidžia turėti investicijų, priklausančių nuo sidabro kainos, tačiau fondo investicinis portfelis yra sudarytas iš sidabro ateities sandorių ir dėl to matomas didesnis akcijų kainos sumažėjimas, negu fizinio metalo atsargas turinčių ETF fondų akcijų. Norintiems didesnės rizikos arba dividendų, galima įvertinti ETF fondus, turinčius sidabro kasėjų akcijų portfelius. Pavyzdžiui, Global X Silver Miners (SIL) investuotojams siūlo apie 1,5% siekiančius dividendus. Tuo tarpu riziką mėgstantys investuotojai gali rinktis PureFunds ISE Junior Silver (SILJ), kuris siūlo mažos rinkos kapitalizacijos sidabro kasybos bendrovių akcijų portfelį. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog sidabro išgavėjų akcijų portfelius turintys ETF fondai gerokai mažiau priklauso nuo sidabro kainos svyravimų, kadangi daugelis kasybos bendrovių išgauna ne tik vienos rūšies metalą.

Parengta LHV banko, remiantis fondų valdytojų skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com, kitco.com, silverinstitute.org, seekingalpha.com, investing.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.
 
1.   Parašė Droidas   2013-09-27 19:25  

Data: 2012-12-27 14:00

Remiantis Bloomberg atlikta 49 analitikų, investuotojų bei prekiautojų apklausa, kitais metais (2013) sidabro kaina turėtų pakilti.

Tokia buvo expertų prognozė pernai.

 
2.   Parašė mindaugas1   2013-09-27 21:48  

Kai krenta klasikiniai taurieji metalai gal laikas pereiti ant egzotikos - helio 3. Kaip įtariama jo daugiausia galima išgauti Mėnulyje. Nenustebčiau jog koks Bransonas jau kuria tokį planą.

 
3.   Parašė Droidas   2013-09-27 22:04  

O kokia dabar helio 3 uncijos kaina?

 
4.   Parašė mindaugas1   2013-09-27 22:39  

http://www.nbcnews.com/id/26179944/ns/technology_and_science-science/t/how-moon-rocks-could-power-future/
"The moon has collected 1 million to 5 million tons of helium-3, from the solar wind, over its 4.5 billion year history, Kulcinski said."
Sunku pasakyti kiek tiksliai jis kainuotų.

 
5.   Parašė rimtas   2013-09-28 09:12  

Sidabras krenta nuo infliacijos, nes benas spausdina pinigus ir lieja juos į rinką upėm

 
6.   Parašė HDs   2013-09-29 14:55  

Joo...rimtas yra rimtas ikanomistas,blin