Ieškant didesnio nei besivystančių rinkų augimo

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2013-07-01 15:59 Komentarai: (1)
Atsigaunančios rinkos (angl. frontier markets) – besivystančių rinkų dalis, pasižyminti mažesne rinkos kapitalizacija ir menkesniu likvidumu, tačiau viliojanti investuotojus, kurie tikisi didesnio augimo nei besivystančiose ar išsivysčiusiose rinkose.

Atsigaunančių rinkų terminas buvo sukurtas Tarptautinės finansų korporacijos (Pasaulio banko padalinys) darbuotojo dar 1992 m. Dažniausiai šiuo terminu įvardijamos valstybės, kurios pagal nustatytus rinkos kapitalizacijos ir likvidumo kriterijus negali būti laikomos besivystančiomis šalimis, tačiau yra prieinamos užsienio investuotojams ir kuriose yra pakankamai stabili politinė ir ekonominė padėtis.

Atsiganančios rinkos traukia investuotojų dėmesį, kadangi yra pradiniame ekonominiame, politiniame ir finansiniame vystymosi etape. Dažniausiai tokios šalys pasižymi spartesniu ekonomikos augimu. Atsigaunančių rinkų valstybėse darbo jėga dažniausiai yra pigesnė nei besivystančiose ar išsivysčiusiose šalyse ir tokiose valstybėse auganti vidurinioji klasė didina vartotojams skirtų prekių paklausą. Taip pat dažnai atsigaunančių valstybių ekonomika priklauso nuo turimų žaliavų. Pavyzdžiui, Čilės ekonomika ženkliai priklauso nuo vario eksporto, kadangi šalis yra viena didžiausių šio metalo išgavėjų. Žinoma, investicijos atsigaunančiose rinkose yra rizikingesnės dėl galimų politinių, ekonominių ir socialinių neramumų. Nepaisant to, verta atkreipti dėmesį į tai, jog dėl mažesnio šių valstybių išsivystymo lygio jos yra mažiau priklausomos nuo globalių krizių ir mažiau koreliuoja su išsivysčiusiomis bei besivystančiomis rinkomis, o tai leidžia investuotojams sėkmingiau diversifikuoti investicijas.

Šiuo metu investuotojai turi gana didelį investicinių produktų, susijusių su atsigaunančiomis rinkomis, pasirinkimą, tačiau galime išskirti kelis ETF fondus, kurie leistų kuo plačiau pasiekti atsigaunančias rinkas. Vienas jų yra 2008 m. įkurtas Guggenheim Frontier Markets ETF (FRN), o kitas – praėjusių metų pabaigoje pasirodęs iShares MSCI Frontier 100 ETF (FM). Nepaisant to, jog minėti ETF fondai turi panašius pavadinimus, jų sekami indeksai tarpusavyje gerokai skiriasi, kadangi FRN siekia atkartoti BNY Mellon New Frontier DR indeksą, o FM – iShares MSCI Frontier 100.



Aukščiau esančiuose grafikuose matome, jog Guggenheim Frontier Markets ETF (FRN) ir iShares MSCI Frontier 100 ETF (FM) indeksai gerokai skiriasi. Guggenheim Frontier Markets daugiau nei 50% investicijų skyrė Čilės bendrovėms, o iShares MSCI Frontier 100 daugiau nei 40% skyrė Kuveito ir Kataro bendrovėms. Taip pat matome, jog Guggenheim Frontier Markets (FRN) yra labiau išskaidytas bendrovių veiklos atžvilgiu, kadangi finansų sektoriaus bendrovės sudaro tik 30% investicinio portfelio, kai iShares MSCI Frontier 100 (FM) net daugiau nei pusė investicijų yra sutelkta minėtame sektoriuje. Be to, iShares fondą sudaro 102 bendrovės, o Guggenheim – 35. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, jog Guggenheim Frontier Markets (FRN) fondo metinis dividendų pajamingumas siekia 3,92%, kai iShares MSCI Frontier 100 ETF (FM) šiuo metu neišmoka dividendų.

Minėtų fondų sekami indeksai skiriasi jų sudarymo metodologija. Guggenheim Frontier Markets sekamas BNY Mellon New Frontier DR indeksas daugiausiai sudarytas iš depozitoriumų pakvitavimų, remiantis likvidumo, laisvų akcijų kapitalizacija ir taikomais investavimo apribojimais. Be to, viena pozicija negali sudaryti daugiau nei 10% indekso. Tuo tarpu iShares MSCI Frontier 100 ETF (FM) sekamas MSCI Frontier 100 indeksas sudarytas iš 100 didžiausių bendrovių, atsižvelgiant į įmonių likvidumą ir dydį. Abiejų indeksų sudėtis yra peržiūrima kiekvieną ketvirtį.

Praėjusią savaitę MSCI priskyrė Maroką prie atsigaunančių šalių grupės, o Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) ir Kataras iš atsigaunančių valstybių buvo priskirti besivystančioms. Taigi iShares MSCI Frontier 100 ETF (FM) fondo sudėtis iki kitų metų gegužės mėn. turėtų ženkliai pasikeisti, kadangi šiuo metu Kataro ir JAE bendrovės bendrai sudarė 28% fondo investicinio portfelio.

Apžvalgoje minimi du ETF fondai siekia aprėpti atsigaunančias rinkas, tačiau tai daro labai skirtingai. Dėl to investuotojai, nusprendę skirti dalį investicijų atsigaunančioms rinkoms, turėtų nuodugniai išnagrinėti iš pirmo žvilgsnio panašius ETF fondus.

Parengta LHV banko, remiantis fondų valdytojų skelbiamais duomenimis ir viešai prieinama informacija (ishares.com, seekingalpha.com, guggenheiminvestments.com,msci.com, adrbnymellon.com) ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.
 
1.   Parašė lewis   2013-07-02 08:24  

Labai geras straipsnis daugiau tokių