Aromatinga investicija

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2013-04-19 15:13 Komentarai: (0)
Šioje apžvalgoje siūlome pasinerti į kavos rinką, kuri investuotojams siūlo įvairius būdus pasipelnyti.

Kavos pupelės – tai kavamedžio sėklos, kurios yra auginamos ūkininkų jau tūkstančius metų. Kavamedžio sėklos bręsta nuo septynių iki devynių mėnesių ir dažniausiai yra surenkamos rankomis. Palankiomis sąlygomis augančių kavamedžių derlius yra renkamas visus metus, tačiau tokiuose regionuose, kaip Brazilija, kurioje vyrauja sezoniškumas, derlius nuimamas kartą per metus. Šiuo metu yra plačiai auginamos dviejų populiariausių rūšių kavos pupelės – arabika ir robusta. Arabika kavos pupelės yra vertinamos dėl savo ypatingo skonio, o robusta kavos pupelės yra silpnesnio skonio bei kartesnės, tačiau jose yra gerokai daugiau kofeino. Be to, didysis kavamedis, iš kurio sėklų išgaunamos robusta kavos pupelės, yra atsparesnis ligoms bei kenkėjams ir greičiau auga.

Nors kavamedžiai yra auginami daugelyje pasaulio šalių, tačiau didžiausias kavos pupelių derlius yra surenkamas Brazilijoje, kurioje dažniausiai yra auginamas Arabinis kavamedis. Šio medžio sėklos perdirbamos į vertingiausios rūšies arabikos kavos pupeles, naudojamas aukščiausios rūšies kavos gamyboje. Žemiau esančiame grafike galima pamatyti, jog Brazilijos kavos pupelių derlius sudaro apie 38% viso pasaulyje surenkamo derliaus. Tuo tarpu antras pagal kavos pupelių derlių yra Vietnamas, kur daugiausiai yra auginamas didysis kavamedis, kurio sėklos perdirbamos į robusta kavos pupeles. Dėl gerokai patrauklesnės kainos robusta pupeles dažniausiai naudoja didžiosios maisto sektoriaus bendrovės. Be to, robusta kavos pupelės yra naudojamos tirpios kavos gamyboje ir yra labiau mėgstamos Azijos valstybėse. Arabika ir robusta kavos pupelių kainų palyginimą galite rasti žemiau esančiame grafike.



Remiantis Tarptautinės kavos organizacijos (TKO) preliminariais duomenimis, kavos suvartojimas visame pasaulyje nuo 2002 m. iki 2012 m. išaugo apie 28% ir sudarė apie 142,2 mln. maišų per metus. Vienas maišas sveria 60 kg., arba 132 svarus. Kavos suvartojimas tradicinėse rinkose (JAV, Vokietija, Italija ir kt.) auga gerokai lėčiau nei besivystančiose rinkose. Vidutinis metinis kavos suvartojimo augimas per minėtą laikotarpį besivystančiose šalyse siekė apie 4%. TKO prognozuoja, jog iki 2020 m. kavos suvartojimas išaugs mažiausiai iki 158,9 mln. maišų per metus, o optimistiškiausios prognozės siekia 173,6 mln. maišų per metus.

Kavos pupelių ateities sandoriai ir kainų prognozės

Remiantis TKO prognozėmis, kavos pupelių paklausa turėtų ir ateityje augti, tačiau kavos pupelių kaina pastaraisiais metais mažėjo. Kavos kainą nulemia turimos žaliavos atsargos, oro sąlygos, politinis stabilumas, vartotojų polinkis išlaidauti bei su transportu susijusios išlaidos. Remiantis kovo 20 d. Bloomberg paskelbta šešių analitikų apklausa, arabika pupelių kaina iki metų pabaigos turėtų pasistiebti iki 1,57 USD už svarą, o robusta – iki 0,94 USD už svarą (2 075 USD/t.). Šiuo metu vienas svaras arabika pupelių rinkoje kainuoja apie 1,36 USD, o robusta – apie 2 041 USD už toną. Pastaraisiais metais dėl aukštos arabika pupelių kainos ir sumažėjusio vartotojų polinkio išlaidauti įmonės buvo linkusios vis daugiau naudoti robusta kavos pupeles, tačiau šiuo metu kainų skirtumas tarp kavos pupelių rūšių yra ketverių metų žemumose ir tai gali paskatinti arabika pupelių paklausos augimą. Be to, arabika pupelių pasiūlą gali mažinti šiais metais paplitusios kavamedžių ligos Centrinėje Amerikoje ir Meksikoje.

Kavos pupelių kainų svyravimais investuotojai gali pasinaudoti, įsigydami kavos pupelių ateities sandorius, kuriais yra prekiaujama pagrindinėse pasaulio biržose. Arabika pupelių ateities sandoriais prekiaujama NYMEX biržoje (ateities sandorio simbolis yra KC). Tuo tarpu robusta pupelių ateities sandorių galima įsigyti Londono biržoje (šio ateities sandorio simbolis yra D).

Taip pat galima rinktis biržoje prekiaujamus produktus, kurių portfeliai sudaryti iš išvestinių priemonių, priklausančių nuo kavos pupelių kainos svyravimų. Investuotojai gali rinktis iPath Pure Beta Coffee ETN (CAFE) arba iPath Dow Jones-UBS Coffee Subindex Total Return ETN (JO), kurių investiciniai portfeliai sudaryti iš arabika kavos pupelių ateities sandorių. CAFE investicinis portfelis yra sudaromas, naudojantis metodologija, kuri siekia sumažinti nuostolius, patiriamus ateities sandorių pakeitimo kitais metu. Dėl to CAFE bendros išlaidos yra didesnės nei JO ir sudaro atitinkamai 0,85% ir 0,75%.

Bendrovės, susijusios su kavos rinka

Kadangi kavos pupelių augintojai dažniausiai nėra listinguojami biržose, didžiausios investicinės galimybės yra susijusios su įmonėmis, kurios verčiasi kavos pupelių apdorojimu ir kavos bei kavos produktų pardavimais.

Didžiosios maisto sektoriaus bendrovės Nestle, Mondelēz International, Master Blenders ir J. M. Smucker Company užima didelę šios rinkos dalį, kadangi valdo tokius gerai žinomus prekių ženklus, kaip Nescafé, Jacobs, Folgers, Maxwell House ir Douwe Egberts. Tačiau kavos produkcija ženkliai nenulemia minėtų bendrovių rezultatų, kadangi didžioji įmonių pardavimų dalis tenka kitiems produktams.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į kavos pupelių apdorojimo ir pardavimo bendroves Green Mountain Coffee Roasters, Farmer Brothers bei Coffee Holding. Didžiąją Green Mountain Coffee Roasters pajamų dalį sudaro vieno puoduko (K-Cup) kavos pakuotės, skiros bendrovės valdomo prekės ženklo Keurig kavos aparatams, kurių populiarumas sparčiai auga. Remiantis įmonės pateiktais duomenimis, apie 10% JAV namų ūkių turi Keurig kavos aparatą. Tuo tarpu bendrovės akcijų kaina nuo 2012 m. rugpjūčio mėn. pakilo apie 220%. Farmer Brothers ir Coffee Holding verčiasi kavos pupelių apdorojimu, supakavimu bei pardavimu. Tačiau šių bendrovių rezultatai parodo sudėtingą įmonių situaciją, kadangi pastaraisiais ketvirčiais įmonėms sunkiai sekasi dirbti pelningai. Coffee Holding verslas yra susijęs tik su kavos produkcija, o Farmer Brothers dar siūlo dar prieskonių, arbatos, sulčių ir kitų gėrimų produktus.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į restoranų tinklus, kurių didžioji dalis pardavimų yra susiję su kavos produkcija. Tarp tokių įmonių yra Starbucks, kurios 80% pardavimų sudaro kava, ir Dunkin' Brands Group, kurios apie 60% pardavimų taip pat tenka kavai. Žemiau esančioje lentelėje galima palyginti visas minėtas bendroves.



Lentelėje matoma, jog DE Master Blenders akcijų kaina nuo metų pradžios užaugo daugiausiai, tačiau tokį kilimą lėmė balandžio 12 d. paskelbtas pranešimas, jog bendrovę nori perimti Joh. A. Benckiser vadovaujama investuotojų grupė, kuri pasiūlė sumokėti 12,5 USD už akciją. Iš didžiųjų bendrovių patraukliausia, remiantis P/E rodikliu, yra Mondelēz International (buvusi Kraft Foods Group Inc.). Tačiau šios bendrovės pardavimai tik mažai priklauso nuo kavos produktų (iki 17%). Taip pat verta atkreipti dėmesį į Green Mountain Coffee Roasters, kurios akcijų kaina nuo metų pradžios pasistiebė daugiau nei 30%. Tuo tarpu viena žinomiausių kavinių tinklo valdytoja Starbucks turi daugiau nei 18 tūkst. kavinių visame pasaulyje, o šiais metais vien JAV bus atidaryta 350 naujų ir renovuota 1 400 jau esamų parduotuvių.

Vartotojai nuo senų laikų pamėgo kavą ir matome, jog kavos paklausa artimiausiais metais neturėtų mažėti. Dėl to vis daugiau investuotojų nori paskirti dalį savo investicijų portfelio išvestinėms priemonėms ir fondams, kurie priklauso nuo šios žaliavos kainos. Taip pat laikui bėgant atsiranda tokios bendrovės, kaip Starbucks ar Green Mountain Coffee Roasters, kurios atranda naujus kavos darymo bei pateikimo būdus ir taip sukuria didžiules investicines galimybes įžvalgiausiems investuotojams.

Parengta LHV banko, remiantis bendrovių duomenimis, viešai prieinama informacija (ico.org, worldbank.org, ipathetn.com) ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com, seekingalpha.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.
 
Dar nėra komentarų