Euras įspraudė dolerį į kapmą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2007-11-22 09:38 Komentarai: (0)
Smunkantis doleris Lietuvos ekonomikai neigiamos įtakos neturi, tačiau dolerines santaupas užsispyrusiai kaupiančių žmonių kišenes plonina, ketvirtadienį rašo dienraštis „Lietuvos Žinios“.

Euras trečiadienį pasiekė naują rekordą dolerio atžvilgiu - pakilo iki 1,4855 dolerio. Doleriui pingant toliau ir didėjant žaliavų paklausai, naftos kaina pirmą kartą perkopė 99 dolerių už barelį ribą ir siekia 98,1 dolerio už barelį.

Pasak analitikų, krintant dolerio kursui ir naftos produktų kainoms pasaulyje liekant stabilioms, Lietuvoje parduodami naftos produktai pinga. Vis dėlto specialistai siūlo atkreipti dėmesį, kad pasaulinėse rinkose brangstant naftos produktams, pingantis doleris ne visada sugebės kompensuoti naftos produktų kainų padidėjimą pasaulinėje rinkoje.

Kaip teigia banko "DnB Nord" analitikas Vadimas Titarenka, pingantis doleris leidžia ne taip sparčiai didinti galutinių naftos produktų - benzino, dyzelino - kainas. "Dolerio kritimas šiek tiek pristabdo galutinės produkcijos brangimą", - aiškino analitikas. - Kita vertus, brangstanti nafta suduoda didesnį smūgį kainoms Lietuvoje, nei tai nutinka kitose ES valstybėse. Ten akcizo dalis galutinio produkto kainai didesnė. Mūsų šalyje įtraukta į kainą akcizo dalis yra mažesnė nei ES šalyse senbuvėse".

Kaip teigia V.Titarenka, valiutos kurso svyravimai visada turi įtakos verslininkams, kurie palaiko prekybos santykius su kitomis valstybėmis.

"Pagrindinės Lietuvos prekybos partnerės - ES valstybės. 65,5 proc. viso eksporto tenka eksportui į ES. Tai rodo, jog dolerio ir euro kurso svyravimai sandoriams neturi jokios įtakos. Juk litas susietas su euru", - dolerio kurso svyravimų poveikį eksportui apibendrino analitikas.

Jis primena, kad vienos iš pagrindinių Lietuvos prekybos partnerių - NVS valstybės. "Šiuo metu Rusijai tenka apie 14 proc. viso mūsų eksporto. Taigi mūsų eksportuotojai į Rusiją gali patirti nuostolių dėl to, kad smunka doleris, o lito kursas brangsta dolerio atžvilgiu", - sako V.Titarenka. - Kita vertus, mes gauname iš Rusijos apie penktadalį viso importo -¬ beveik dvigubai daugiau nei eksportuojame. Importuodami atsiskaitome doleriais. Tad visos valstybės mastu Lietuva laimi, - kalbant apie eksportą ir importą su Rusija."

Kaip teigė V.Titarenka, eksportuotojai, atsiskaitydami su Rusija, vis dažniau naudoja eurą. Didžiausi eksportuotojai jau kelintus metus taiko išvestines finansines priemones, kurios leidžia apsidrausti nuo valiutos kurso kitimo, rašo „Lietuvos Žinios“.

Pasak analitiko, į kitas "dolerines" valstybes Lietuvos verslininkai eksportuoja labai mažai: į JAV, kur atsiskaitoma doleriais, eksportas nesiekia nė 3 proc. bendro eksporto kiekio.

"Apskritai kalbant apie eksportą, pingantis doleris mums naudingas. Kai kurios mažos įmonės gali nukentėti, bet viskas yra jų rankose: tuos procesus galima valdyti, išvengti rizikos arba persiorientuoti ir pereiti nuo dolerio prie euro", - sakė specialistas.

Lietuvos prekybininkų asociacijos prezidentas Valdas Sutkus pritaria, kad dolerio kritimas palankus importuotojams, mat galima daugiau įsigyti prekių. Stiprėjantis euras, pasak jo, blogai tiems verslininkams, kurie eksportuoja į "dolerines" šalis. Tiems, kurie eksportuoja į ES šalis, silpnėjantis doleris ir stiprėjantis euras įtakos neturi.
 
Dar nėra komentarų