BRICS - nuo investicinės euforijos iki nusivylimo (1 dalis)

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2012-09-01 00:47 Komentarai: (0)
Politiniai sukrėtimai Rusijoje, ekonominė suirutė Kinijoje, sulėtėjimas Brazilijoje - visa tai lemia, jog pagrindinių besivystančių šalių akcijų rinkos demonstruoja prastesnius rezultatus nei išsivysčiusių šalių akcijų rinkos. BRICS, t.y. pagrindinių pasaulio besivystančių rinkų (Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir kartais prie jų yra priskiriamos Pietų Afrikos Respublikos) žvaigždės akivaizdžiai prigeso.

Dvidešimt pirmojo amžiaus pirmąjį dešimtmetį tarp investuotojų šios rinkos buvo labai populiarios. Į BRICS šalis nuolat buvo investuojama vis daugiau ir daugiau lėšų, ir tai nenuostabu. Prieš krizę šių didžiųjų besivystančių šalių ekonomikos augo pastebimai sparčiau nei Amerikos ar Vokietijos, na o BRICS šalių akcijų rinkų indeksai augo itin sparčiai. Besivystančioms rinkoms gan neblogai sekėsi ir krizės protrūkio metu.

Tačiau reikalai pradėjo prastėti 2011 metais, kai iš fondų investuojančių į BRIC rinkas buvo atsiimta 15 mlrd. dolerių daugiau nei įplaukė į šiuos fondus, o MSCI BRIC indeksas per praėjusius metus susitraukė 24 procentais, kai tuo tarpu vienas iš pagrindinių Amerikos akcijų rinkos indeksų S&P 500 praėjusius metus baigė nežymiai ūgtelėjęs. Šie metai tai pat yra gana prasti BRIC rinkoms. Štai pavyzdžiui nuo šių metų pradžios S&P 500 indeksas jau spėjo pakilti apie trylika procentų, MSCI Emerging Markets indeksas - beveik šešiais procentais, tuo tarpu MSCI BRIC indekso vertė per šiuos metus pakilo vos dviem procentais.

BRIC grupė, kaip visuma nuvilia, tačiau ne visose BRIC rinkose yra prastai. Pagrindinis Bombėjo biržos indeksas BSE Sensex šiais metais auga gan greitai. Jis jau spėjo pakilti apie penkiolika procentų, tiesa, praėjusiais metais šis indeksas susitraukė beveik ketvirtadaliu. Pietų Afrikos Respublikos, kuri buvo prikabinta prie BRIC, Johanesburgo biržos pagrindinis indeksas FTSE/JSE nuo šių metų pradžios yra pakilęs apie dešimt procentų. Tuo tarpu nuvilia Brazilijos biržos pagrindinis indeksas Bovespa, kuris nuo šių metų pradžios pakilo tik vos keturiais procentais, tai pat ir Rusijos biržos Micex indeksas, kurio prieaugis tesiekia vos du procentus, bei Kinijos biržos CSI 300 indeksas, kuris nuo šių metų pradžios yra nusmukęs apie du procentus.

Kuo galima paaiškinti tokius įvykius BRICS rinkose?

Kietas Vladimiro Putino kumštis

Šiais metais investuotojus labai stipriai nuvylė Rusija. Nors šios šalies ekonomika auga sparčiau nei daugelio kitų Europos šalių ekonomikos (Tarptautinis Valiutos Fondas prognozuoja, kad šiais metais Rusijos bendrasis vidaus produktas augs keturiais procentais), tačiau investuotojai iš šios šalies atitraukinėja savo kapitalą. Remiantis Rusijos banko duomenimis, vien per pirmą šių metų pusmetį iš šios šalies buvo atsiimta net 43,4 mlrd. dolerių daugiau lėšų, nei į šią šalį investuota. Rusijos Ūkio ministerija visai neseniai turėjo padidinti savo anksčiau skelbta šių metų pasitrauksiančio iš šalies grynojo kapitalo vertės prognozę, kuri buvo kilstelėta net dvigubai, nuo 25 iki 50 mlrd. dolerių. Tuo tarpu Alfa Bank banko atstovai prognozuoja, kad šiais metais iš Rusijos bus atsiimta net 70 mlrd. dolerių daugiau kapitalo nei į ją investuota, na o UralSib spėja, kad ši suma gali siekti net 80 mlrd. dolerių.

Kokios yra kapitalo pasitraukimo iš Rusijos priežastys? - Tai problemos Europoje, ir silpna šio regiono ekonomika ir jos perspektyvos bei prastas investicinis klimatas Rusijoje.

UralSib analitikai Aleksiej Deviatov ir Olga Sterina perspėja, jog jeigu ekonominė situacija Europoje dar labiau pablogės bei smuks naftos kainos, rizika susijusi su Rusija dar labiau padidės. Tačiau nuo šios šalies rinkos investuotojai nusisuka ir todėl, jog Rusijoje yra prastas investavimo klimatas, kuris pastaraisiais metais pablogėjo. Kas lėmė jo pablogėjimą? - atsakymas yra labai prastas - tai politiniai veiksniai. Investuotojų nerimą padidino galimai nesąžiningi prezidento rinkimai Rusijoje, kuriose laimėjo jau šalies prezidentu anksčiau buvęs Vladimiras Putinas. Šie rinkimai, dėl galimo sukčiavimo jose, baigėsi masiniais protestais.

Be to, vis labiau Vakaruose plinta informacija apie Rusijoje išsikerojusią korupciją, bei valstybės tarnautojų savivalę. Ryškus tokių veiksmų pavyzdys yra vadinamoji Magnickio byla. Birželio mėnesį Amerikos Kongresas priėmė taip vadinamąjį Magnickio teisės aktą, remiantis kuriuo, buvo pradėtos taikyti sankcijos Rusijos valdžios pareigūnams, kurie kaltinami dėl žmogaus teisių pažeidimo. Šis teisės aktas buvo pavadintas Rusijos teisininko garbei, kuris atskleidė aferą, kuri gerokai neigiamai paveikė Rusijos įvaizdį užsienio investuotojų tarpe. 2007 metais minėtą Rusijos teisininką pasamdė verslininkas iš Amerikos Bill Browder. Šis verslininkas, remiantis neteisingais kaltinimais, jog jo fondas Hermitage Capital vykdė sukčiavimą susijusį su mokesčiais, buvo deportuotas iš Rusijos. Tirdamas šį atvejį Magnickis atskleidė, kad dokumentus, kurios Rusijos valdžios atstovai konfiskavo iš Hermitage Capital fondo kratos jo biuro Maskvoje metu, šios šalies aukšto rango pareigūnai perdavė nusikaltėlių grupuotei, kuri po to apgaulingu būdu perėmė Hermitage Capital padalinį Rusijoje, ir jį panaudojo mokesčių vengimui, kurio vertė 230 mln. dolerių. Nusikaltėlių grupuotei vadovavo Rusijos generalinio prokuroro pavaduotojas ir kiti aukštas pareigas užimantys asmenys. Po to, kai ši informacija buvo paskelbta viešai, 2008 metų lapkritį Magnickis buvo suimtas ir kalėjime mirė nuo širdies priepuolio. Jam nebuvo suteikta būtina medicininė pagalba.

Britų naftos koncernui BP bendravimas su Rusijos oligarchais ir šios šalies valdžios institucijom irgi nebuvo itin sėkmingas. Laikas nuo laiko Kremliaus atstovų išsakomi šilti žodžiai apie užsienio investuotojus, nesugeba pakeisti tos tendencijos, jog jų tarpe nuomonė apie Rusija labai greitai vis labiau blogėja.

Tyrimų kompanijos Capital Economics analitikas Neil Shearing teigia, jog Rusija tampa vis labiau autoritatinė, todėl šioje šalyje blogėja verslo aplinka ir sąlygos vykdyti verslą. Jau senokai yra matomi požymiai apie investuotojų susirūpinimą padėtimi Rusijoje. Jis tvirtina, jog jau daug mėnesių vyksta kapitalo pasitraukimas iš Rusijos, tiesa, paskutiniu metu šis kapitalo traukimosi tempas stabilizavosi.

Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
Dar nėra komentarų