
Būdamas labai jaunas ir sulaukęs vos penkiolikos metų ūkininko sūnus Jesse Livermore pabėgo iš gimtųjų namų ir apsigyveno Bostone. Pirmus pinigus jis uždirbo atlikdamas statymus lažybose, kur galima buvo atlikti statymus už akcijų kursus, tuo pačiu jų neperkant. Puiki įžvalga ir rinkos nuojauta lėmė, kad jau netrukus daugumoje tokių lažybų, dėl jo didelių laimėjimų, jis buvo pradėtas traktuoti kaip nepageidaujamas asmuo. Sukaupęs 1000 dolerių (kas atitinka dabartiniams 20 000 dolerių) kapitalą, jis 1903 metais persikėlė į Niujorką.
1906 metais kilo žemės drebėjimas San Franciske, kuris nusinešė tūkstančius aukų, na o miestas buvo visas faktiškai sunaikintas, tai dar labiau padidino įtampą ir nestabilumą finansų rinkose. Panika biržoje taip pat turėjo savo kilmę, susijusią su bandymu manipuliuoti United Copper kompanijos, kurios savininkas buvo Augusuts Heinz, akcijų kursu. Nesėkmingas bandymas spekuliaciniais tikslais supirkti kompanijos akcijas lėmė, kad daugelis bankų ir investicinių kompanijų žlugo ir galų gale 1907 metais biržoje įvyko krachas. Per šį laikotarpį daugelio kompanijų akcijų vertė Volstrite sumažėjo penkiasdešimt procentų. Didieji Volstrito žaidėjai, t.y. JP Morgan ir kiti bankai nusprendė gelbėti situaciją ir priėmė sprendimą bankams suteikti gelbėjimo paskolas.

Po Pirmojo pasaulinio karo pabaigos, Amerikos istorijoje buvo atverstas naujas skyrius. Amerikos ekonomikos plėtra dvidešimtaisiais metais, bei vykdyta izoliacinė politika lėmė, kad Volstrite labai stipriai pakilo akcijų kainos. Per šį laikotarpį buvo fiksuojamas labai didelis vidaus vartojimo augimas bei milžiniškas pramonės produkcijos augimas, na o didžioji Amerikos namų ūkių biudžetų perteklių dalis buvo investuojama kaip tik į Volstritą. Spekuliavimas akcijomis naudojant pasiskolintas lėšas, bei iki maksimumo įkaitusi padėtis biržoje lėmė, jog bumas galiausiai pasibaigė 1929 metų spalio 24 dieną Juoduoju ketvirtadieniu, kuris buvo kracho biržoje pradinė dalis. Staigus daugelio kompanijų akcijų verčių kritimas lėmė, kad dauguma potencialių milijonierių atsidūrė ant bedugnės krašto, be to bankrutavo ir dalis fundamentaliai stiprių kompanijų. Prasidėjo Didžiosios Depresijos laikotarpis. Dalis buvusių investuotojų, kurie dažnai negalėjo sudurti galą su galu, buvo priversti atsistoti į eilę prie nemokamo maisto.
Beprotiškų praėjusio amžiaus dvidešimtųjų metų metu Jesse Livermore investuojant į akcijas, t.y. užimant ilgasias pozicijas, pavyko atgauti didžiąją dalį prarasto kapitalo, tačiau tai buvo tik pradžia. Didysis Volstrito lokys tiksliai nuspėjo, kad daugumos akcijų vertės Niujorko biržoje neturi realaus pagrindo, t.y. daugelis akcijų yra gerokai pervertintos. Jis vėl nusprendė pašortinti akcijas. Tuo metu kai daugelis individualių investuotojų, bankų ir investicinių fondų bankrutavo, Jesse Livermore uždirbo daug pinigų, t.y. žymiai daugiau nei ankstesnės meškų rinkos metu. Trisdešimtųjų metų pradžioje jo turto vertė pasiekė maždaug 100 milijonų tuometinių dolerių.

Kalbant apie Jesse Livermore, reikia sau užduoti klausimą, kas lėmė jo tokį didelį rinkos nujautimą? Sėkmė? Žinios? - ko gero tiek vienas tiek kitas elementas. Oficialiai jis nebuvo baigęs jokių mokslų susijusių su finansais. Jesse Livermore buvo savamokslis, na o geriausias pamokas gaudavo iš nuosavų sėkmių ir nesėkmių. Galbūt jo požiūrį į biržą ir vertybinius popierius suformavo devyniolikto amžiaus pabaigoje Amerikoje išleista Charles Mack parašyta knyga Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds (Neeiliniai kliedesiai ir minios beprotybė). Pirmą kart šį knyga buvo išleista 1841 metais. Šioje knygoje autorius aprašė visų laikų didžiausius spekuliacinius burbulus (žymusis tulpių svogūnėlių bumas Olandijoje) bei taip pat aprašė viduramžiais vykusius Kryžiaus žygius į Šventą žemę. Ar būtent šį knyga suformavo Jesse Livermore požiūrį į investavimą bei spekuliavimą? - Ko gero tai buvo jo mėgstamiausia knyga.
Štai keletas Jesse Livermore minčių ir citatų:
Spekuliacijų žaidimas yra be jokios abejonės geriausias pasaulyje žaidimas, tačiau šis žaidimas nėra skirtas idiotams, tingiems asmenims, ne iki galo subalansuotiems emociškai bei jis ne tiems, kurie nori greit praturtėti ir ieško nuotykių, nes tokie numirs kaip neturtingi žmonės;
Rinka turi tik vieną kryptį, ir tai nėra buliaus aš meškos kryptis, o tiesiog teisinga kryptis;
Pelnai iš sandorių visada gali patys savimi pasirūpinti, tačiau nuostoliai nerodo tokios savybės;
Kai kalbame apie akcijų pardavimą, yra akivaizdu, kad visų pirma turi atsirasti jų pirkėjas, todėl jei veiki dideliu mastu, visada turi turėti tai omenyje.
Su Jesse Livermore susijusios knygos:
How to Trade in Stocks, Jesse Livermore (1940);
Reminiscences of a Stock Operator, Edwin Lefevre (1923).
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais.