Amerikos valdžios institucija padavė į teismą 17 stambių bankų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2011-09-05 01:47 Komentarai: (0)
Amerikos hipotekos rinkos priežiūros institucija (Federal Housing Finance Agency – FHFA) apkaltino septyniolika stambiausių bankų, kad šie klaidingai padidino savo parduodamų instrumentų, susijusių su rizikingomis būsto paskolomis (subprime), vertes.

Tarp apkaltintų bankų atsidūrė tokie stambūs bankai kaip: Bank of America, Merrill Lynch, Barclays, Citigroup, Nomura Holdings, Ally Financial (buvęs GMAC), Countrywide Financial, Credit Suisse, Deutsche Bank, First Horizon National, General Electric, Goldman Sachs, HSBC North America, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, The Royal Bank of Scotland Group ir Societe Generale.

Amerikos Federalinė būstų finansavimo agentūra kaltina minėtus bankus, kad kaip minėta, šie bankai parduodami su rizikingomis būsto paskolomis susijusius skolos vertybinius popierius, klaidingai padidino jų vertes. Minima agentūra teigia, kad bankai sukurdami minėtus finansinius instrumentus, stipriai pažeidė esančią tvarką, nes nepatikrino hipotekos kreditų kokybės, kurių pagrindu buvo sukurti minėti finansiniai instrumentai, o tai yra įstatymų pažeidimas.

Bankai kurdami su rizikingomis būsto paskolomis susijusius instrumentus, taip pat ignoravo informaciją, rodančią, kad hipotekos paskolų turėtų duomenys apie jų gaunamas pajamas, daugeliu atveju būdavo padidinti ir suklastoti. Šie vertybiniai popieriai buvo sukurti pažeidžiant įstatymus ir iš tiesų buvo labai rizikingi.

Po to, kai 2007 metais Amerikos būsto rinkoje sprogo burbulas, ir daugelis amerikiečių nustojo mokėti įmokas už gautas būsto paskolas, investuotojai iš turimų su rizikingomis būsto paskolomis susijusių finansinių instrumentų, ėmė patirti didelius nuostolius ir tai buvo viena iš vėliau kilusios finansų krizės priežasčių.

Fannie Mae ir Freddie Mac, dvi valstybinės institucijos, kurios finansavo būsto rinką, kurią prižiūri Amerikos Federalinė būstų finansavimo agentūra, dėl turimų su rizikingomis būsto paskolomis susijusių vertybinių popierių, patyrė net 30 mlrd. dolerių vertės nuostolius, kuriuos vėliau padengė mokesčių mokėtojai.

Tai jau ne pirmas toks Amerikos hipotekos rinkos priežiūros institucijos kreipimasis į teismą dėl bankų veiksmų, kurie galėjo pažeisti galiojančius įstatymus. Liepą Amerikos Federalinė būstų finansavimo agentūra iškėlė 900 milijonų dolerių vertės ieškinį Šveicarijos bankui UBS.

Bankai vis dažniau susiduria su investuotojų ieškiniais prieš juos, kad šie klaidino savo klientus jiems parduodami labai rizikingus su rizikingomis būsto paskolomis susijusius vertinius popierius. Priminsime, kad praėjusiais metais Goldman Sachs bankas su investuotojais sutarė jiems išmokėti 550 mln. dolerių vertės kompensacija, kuri kaip tik buvo susijusi su minėtais finansiniais instrumentais. Minimo banko atstovai tikisi, kad tokio pobūdžio kompensacijos iš viso teks išleisti 3,4 mlrd. dolerių vertės lėšas. Tuo tarpu iš kito Amerikos banko Bank of America, buvusi draudimo gigantė AIG reikalauja net 10 milijardų dolerių vertės kompensacijos už tai, kad neinformuodamas apie riziką, minėtas bankas šiai draudimo kompanijai pardavė su rizikingomis būsto paskolomis susijusius vertinius popierius.

Šiuo metu apie penkiasdešimt Amerikos prokurorų derasi su grupe bankų, kad būtų pasiektas susitarimas, kaip bus išspręstas klausimas dėl buvusių pažeidimų, kuomet bankai pardavinėjo savo klientams su rizikingomis būsto paskolomis susijusius vertybinius popierius. Amerikos valdžia nori, kad bankai bendrai už tai sumokėtų 20 milijardų dolerių vertės kompensaciją.

Bankai oficialiai nekomentuoja prieš juos iškeltus ieškinius, tačiau neoficialiai teigia, kad jaučiasi šiek tiek atsakingi dėl nuostolių, kuriuos patyrė investuotojai. Jų nuomone, šie nuostoliai nebuvo apgaulės rezultatas, tačiau ekonomikos nuosmukio bei Amerikos nekilnojamo turto rinkos žlugimo rezultatas.

Investuotojai taip pat nesilaikė rizikos procedūrų, nes pavyzdžiui Freddie Mac ir toliau didino savo turimų rizikingų vertybinių popierių kiekį, nors 2006 metais dėl to šią kompaniją perspėjo rinkos reguliatorius.
 
Dar nėra komentarų