Investuotojus neigiamai paveikė pasirodę prasti makroekonominiai rodikliai bei vis labiau didėjantis nerimas dėl euro zonos šalių bankų stabilumo, tad nieko stebėtino, kad VIX, taip vadinamas baimės indeksas, šiandien ir vėl įspūdingai, t.y. beveik keturiasdešimt procentų, pašoko aukštyn.
Kaip ir įprasta padidėjus nerimui rinkoje investuotojai aktyviai pirko saugiais laikomus aktyvus. Aukso kaina šią vasarą ir vėl pasiekė eilinį savo visų laikų, neįvertinus infliacijos įtakos, aukščiausią rekordą. Rinkoje vienu metu už Trojos unciją aukso buvo mokėta po 1829.25 dolerius. Per pastaruosius vienerius metus šio vertingojo metalo kaina jau spėjo šoktelėti net beveik įspūdingais penkiasdešimt procentų.
Investuotojai itin noriai graibstė Amerikos valstybines obligacijas, tad nieko stebėtino, jog jų pelningumas nusirito iki labai senai matytų žemumų. Dešimties metų trukmės Amerikos valstybinių obligacijų pelningumas pirmą kart per pastaruosius šešiasdešimt metų nusirito žemiau dviejų procentų.
Rinkos dalyvių nuotaikas nepagerino ir Morgan Stanley paskelbtas sprendimas sumažinti šių ir ateinančių metų anksčiau skelbtas pasaulinės ekonomikos augimo prognozes. Šių metų globalios ekonomikos augimo prognozė buvo sumažinta nuo 4.2 iki 3.9 procentų, na o kitais metais, remiantis atnaujintomis prognozėmis, pasaulinė ekonomika turėtų augti ne 4.5 procentais, o tik 3.8 procentais. Be to, Morgan Stanley banko analitikai perspėjo, kad pasaulinė ekonomika šiuo metu grėsmingai priartėjo prie galimos naujos recesijos.
Rinkos dalyviai vis labiau nusivilia tiek Amerikos, tiek Europos politikais, kurie nesugeba iš esmės efektyviai spręsti šiuo metu abejose žemynuose egzistuojančių rimtų problemų, o tik užsiima tuo, kad bando sustabdyti kruojuojančias žaizdas, kuriuos deja, tačiau vis labiau ima kraujuoti. Tuo tarpu egzistuojančioms žaizdoms yra reikalingas rimtas bei neišvengiamai skausmingas gydymas, kuris su kiekviena diena vis labiau neišvengiamai artėja, tačiau kadangi šis procesas dėl politikų nenoro prisiimti atsakomybės, vis atidedamas, tad galutinis ir esminis gydymo procesas, kuris deja, tačiau kaip minėta yra neišvengiamas, bus ne tik sudėtingesnis bei skausmingesnis, tačiau tuo pačiu ir brangesnis.
Pesimizmas tarp investuotojų vis labiau plinta, lūkesčiai prastėja, na o panašios nuotaikos po truputi ima plisti ir tarp verslo atstovų bei eilinių vartotojų. Jei tai ir toliau tęsis, be jokios abejonės galime sulaukti ne tik dar vienos pasaulinės ekonomikos recesijos, tačiau ir daug rimtesnės ir skausmingesnės problemos, t.y. Didžiosios depresijos pasikartojimo.
Tačiau, jeigu jūs vis dėl to netikite galimomis niūriomis pranašystėmis, bei manote, kad politikai pasitelkę į pagalbą Centrinių bankų atstovus, kas yra visai realu, pavyzdžiui Amerikoje, nes jau kitų metų rudenį ten vyks prezidento rinkimai, na o Barako Obamos reitingai šiuo metu yra rekordinėse žemumuose, tad jei jis nori būti perrinktas, jam jau dabar yra būtina kuo aktyviau veikti, sugalvos kažkokių naujų planų ir ims vėl skatinti ekonomiką, jūs turėtume suradę drąsos pradėti pirkti pastebimai per pastarąjį mėnesį atpigusius aktyvus.
Bet gali būti, kad šiuo metu yra žaidžiami kur kas rimtesni žaidimėliai, susiję su tuo, kad jau galbūt prasidėjo kitais metais įvyksiančių Amerikos prezidento rinkimų rinkiminė kova, kurios metu, norint pasiekti savo tikslų, gali būti pasitelkiami įvairūs, net ir labai žiaurūs būdai.