Penkerių metų trukmės Belgijos įsipareigojimų nevykdymo rizikos apsikeitimo sandorių (CDS) vertė šiandien šoktelėjo iki 255 bazinių punktų. O tai reiškia, kad jeigu jūs šiuo metu norėtumėte apdrausti turimus Belgijos 10 mln. eurų vertės skolos vertybinius popierius, jums jau reikėtų už tai sumokėti 255 tūkstančius eurų.
Rinkos dalyviai šiuo metu yra labai stipriai susirūpinę, jog mažėja šansai, kad Belgijoje bus suformuota stabili vyriausybė, kuri imtųsi darbo ir sumažintų didėjančias Belgijos skolas.
Šiandien pakilo ir kai kurių kitų euro zonos šalių įsipareigojimų nevykdymo rizikos apsikeitimo sandorių (CDS) vertė. Italijos penkių metų trukmės CDS vertė pakilo labiausiai, t.y. 1.87 procentais iki 239.6 bazinių punktų, Portugalijos - 0.86 procentais iki 505.2 bazinių punktų, na o Airijos CDS vertė šiandien pakilo 0.75 procentais iki 633.2 bazinių punktų. Jau artimiausiu metu kai kurios iš minėtų euro zonos šalių planuoja platinti savo skolos vertybinius popierius, na o rinkoje egzistuoja nerimas dėl to, kaip joms tai pavyks atlikti.
Tuo tarpu Graikija šiuo metu yra laikoma rizikingiausia euro zonos šalis, jos penkių metų trukmės CDS instrumentų vertė sudaro 1017.1 bazinius punktus, tiesa tai kiek mažiau nei vakarykštės dienos metu buvusi šio instrumento vertė. Be to Graikija per praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį tapo pačia rizikingiausia šalis pasaulyje, ir pagal šį rodiklį netgi sugebėjo aplenkti Venesuelą.
Tuo tarpu tokių euro zonos šalių, kaip Ispanijos, Portugalijos bei Airijos CDS instrumentų vertė per praėjusių metų paskutinį ketvirtį buvo didesnė nei Irako analogiško instrumento vertė.
Daugiau nei pusę iš dešimties pačių rizikingiausių pasaulio šalių, yra iš Europos. Ispanijos penkių metų CDS instrumento vertė, kuri šiuo metu sudaro 338.3 bazinius punktus, vien per praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį šoktelėjo net apie penkiasdešimt procentų, ir tokiu būdu ši šalis atsidūrė rizikingiausių pasaulio šalių dešimtuke.
Tuo tarpu pačiomis nerikingiausiomis pasaulio šalimis praėjusį ketvirtį buvo laikomos trys Skandinavijos regiono šalys, t.y. Norvegija, Suomija bei Švedija, na o Amerika sugebėjo pakilti keturiais laipteliais ir šiame sąraše atsidūrė penktoje vietoje.
Penkios šalys, kurių CDS instrumentų vertė labiausiai sumažėjo per praėjusį ketvirtį, buvo: Argentina, Latvija, Abu Dabis, Rumunija bei Amerika.
Na o iš penkių šalių, kurių CDS instrumentų vertė per paskutinį ketvirtį labiausiai padidėjo, visos buvo iš Vakarų Europos. Didžiausiu CDS instrumentų augimu galėjo pasigirti Belgija, kurios CDS kaip minėta šiandien pakilo iki absoliučiai rekordinės vertės, na o vien per praėjusių metų ketvirtą ketvirtį, šios šalies minimo instrumento vertė šoktelėjo net septyniasdešimt procentų.